Ana SayfaEnerji KredisiHalkbank

Halkbank Enerji ve GES Kredileri 2024

Halkbank Enerji Kredisi

Halk Bankası bünyesinde sunulan enerji kredisi grubu, enerji tasarrufu sağlayacak olan ihtiyaçların temininde, enerji tasarrufunu desteklemeyi amaçlayarak geliştirilen:

 • 0-50.000 TL’ye kadar 36 ay vadeli,
 • 50.001-100.000 TL'ye kadar 24 ay vadeli kredi türüdür.
 • 100.001 TL üzeri tutarlar için azami 12 ay vadeli kredi türüdür.

Kiracılar, araç ve mülk sahipleri bu krediden faydalanabilmektedirler.

Aşağıdaki hizmet ve ürünlerin satın alımında da bu grup kredi türü kullanılabilmektedir:

 • Araç LPG ürünleri,
 • Konut tadilat malzemeleri,
 • Mantoloma (dış cephe mantoloma),
 • Kapı ve çatı sistemleri, yalıtımlı pencere doğrama sistemleri,
 • İkamet edilen konutun tavan, duvar ve zemininin ses, su, ısı ya da yangın yalıtımı,
 • Doğalgaz (ısı paylaşım sistemleri, radyatör, tesisat, kombi gibi doğalgaz dönüşüm sistemleri)
 • A+, A++, A+++ tasarruflu beyaz eşyalar (termosifon, kazan, klima, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, kurutma makinesi, buzdolabı, derin dondurucu, fırın),
 • Güneş enerjisi ile sıcak su ve ısıtma sağlayan sistemler (radyatör, tesisat, kazan, panel)
 • Verimli aydınlatma sistemleri (ledli ya da tasarruflu aydınlatma cihazları).

Halk Bankası Enerji Kredisi Çeşitleri

Halkbank Çevre Kredileri

İklim değişikliği ile mücadele amacıyla Halkbank, çeşitli ürün ve hizmetler sunmaktadır. Temel olarak sunulan ürünler karbon emisyonunun ve yenilenebilir enerji kaynaklarının azaltılmasına yönelik yatırımların finansmanı olmaktadır. Ayrıca:

 • Zararlı kimyasalların bertarafı,
 • Hava temizleme yatırımları,
 • Ön arıtma tesisleri,
 • Atık su arıtma tesisleri,
 • Çamur kurutma yatırımları,
 • Kötü koku önleyici yatırımlar
 • Katı atık bertarafı gibi yatırımların finansmanını da içermektedir.

Bu ürünlerin yarattığı çevresel etkiler, kredi süresi boyunca izlenmekte ve ilgili kreditörlere raporlanmaktadır. Halkbank, çevreye duyarlı yatırımları destekleyerek öncü olma politikasıyla çevre dostu yatırımların kredi portföyü içerisinde finansmanının artması için çalışmaktadır.

Halkbank bu tür ürünlerin desteklenmesi ve iklim değişikliğine karşı mücadelede bilinç düzeyini arttırmak amaçlı ücretsiz danışmanlık hizmetleri vermiş, müşterilerine ve banka personeline de eğitimler vermiştir. Sağlanan finansman sayesinde salımı engellenen emisyon hesaplanarak hem bağımsız bilgi paylaşım platformlarına (Sürdürülebilirlik Raporu, CDP gibi.) hem de paydaşlara raporlamaktadır.

Halkbank Eko Kredi

Güneydoğu Avrupa GGF (Green for Growth Fund) ile uzun vadeli devam eden karşılıklı iş birliği sayesinde, 10 milyon EUR’luk Halkbank A.D. Skopje yeni bir kredi sözleşmesi imzalayarak kredi tahsis etmiştir. GGF, Halkbank A.D. Skopje’ye 10 milyon euroluk kaynak sağlayarak şirket ekipmanlarının enerji tasarrufu daha yükseklerine geçilmesini desteklemektedir.

GGF tarafından tahsis edilen kredi, eko kredi ürünleri vasıtasıyla Halkbank A.D. Skopje’ye, enerji verimliliği projeleri için sağlanacak olan finansmanı destekleyecektir. GGF kredisi çatı yalıtım kurulumu, ısınma sistemleri, tüm ürünlerin ışıklandırılması ve ısınma sistemleri için kullanılabilecektir.  Enerji Verimliliği kredi ürünlerinin müşterilere yönelik olan krediler, üretimler ve süreçlerde kullanılan teçhizatın donanımı için kullandırılabilecektir.  Ayrıca GGF Kredisi eskiyen tarım teçhizatının yenilenmesi ve kırsal bölgelere ulaşımı kolaylaştırmak için kullanılabilecektir.

Eko Kredi koşulları:

Eko Kredi, yenilenebilir enerji kaynakları sayesinde evdeki enerji verimliliğini ve evinin ısı yalıtımını arttırmak isteyen gerçek kişiler için hazırlanmıştır.

Eko Kredi’nin amacı enerji tüketimi ve beraberindeki masrafları azaltarak, çevre koruma bilincinin de artmasına yardımcı olacaktır.

Eko Kredi tutarı:

500.000 EUR’ya kadar, KOBİ’lere yönelik alt-krediler, kamuya ait belediye ya da şirketler büyük işletmeler;

500.000 EUR’dan  - 10.000.000 EUR’ya kadar KOBİ’lere yönelik alt-krediler, kamuya ait belediye ya da şirketler büyük işletmeler.

Vade:

30.11.2024’yi geçmemek şartıyla 6 aya kadar ödemesiz dönem imkanı.

Faiz oranı:

Banka yönetmeliklerine göre değişkenlik göstermekle birlikte yıllık %5,3

Ödeme şekli:

Aylık taksitler.

Tahsis şekli:

Kredi kullanıcısının hesabına aktarılacaktır.

İşlem ücreti:

Peşin ve tek seferlik olmak üzere kredi tutarının 1%’i.

Teminat:

Gayrimenkul İpoteği, Garantör şirketler, Taşınır mal rehni, Banka ve Kefiller için geçerli sayılacak olan diğer teminat türleri.

Kazanım:

Destekleyeceği yatırımlarda karbondioksit (CO2) salımını en az %20 düşürmeyi ya da enerji verimliliğini en az %20 artırmayı hedeflemektedir.

Halkbank Bireysel Enerji Kredileri

Yeşil Enerji Kredi Paketi

Çevre sorunları ve küresel ısınmanın giderek arttığı günümüz dünyasında Halkbank, enerji verimliliği ve tasarrufuna destek sağlayarak, Yeşil Enerji Kredi Paketi’ni sunmaktadır.

Çevre ve küresel ısınma konularında artan bilinçlenmeyi destekleyerek, yenilenebilir enerji kaynaklarını yaygınlaştırıp ekonomiye güvenilir bir şekilde kazandırılmasını amaçlamaktadır.

Bu krediden faydalanabilenler aşağıdaki gibidir:

 • Lisans gerektirmeden faaliyetlerinde ihtiyaç duydukları enerjiyi üretmek isteyen firmalar,
 • Enerji verimliliği yatırımı yaparak iş yerlerinde tasarruf sağlamak isteyen firmalar,
 • Yeşil sertifika sahibi olan firmalar,
 • Ticari faaliyetlerinde kullanmak amacıyla satın alacakları elektrikli ve hibrit çevre dostu binek ticari araçlar ve iş makineleri alma talebi bulunan gerçek ve tüzel kişiliği olan firmalardır.

Yeşil Enerji Kredi Paketi İçeriği:

1. Yenilenebilir Enerji Yatırım Kredisi

Yenilenebilir enerji sistemleriyle firmaların enerji giderlerini karşılamak için Jeotermal Tesisi, Biyogaz Tesisi, Rüzgâr Enerji Santrali (RES) ve Güneş Enerji Santrali (GES) yatırımlarını Halkbank ile gerçekleştirebilirler.

2. Yeşil İş Yeri Yatırım Kredisi

Enerji tüketimi yüksek olan işyerleri için üretimi çoğaltırken kaliteyi arttıran, bununla birlikte enerji giderlerini düşüren yatırımları Halkbank ile gerçekleştirebilirler.

3. Enerji Verimliliği Kredisi

Enerji tasarrufu sağlamak için:

 • İşyerleri ve binaların iç ve dış izolasyonu için,
 • Binanın daha az ya da farklı yakıtla, daha düşük maliyetle ısıtılmasını sağlayan,
 • Mevcut elektrik tüketen aydınlatma sistemleri ve makinelerin yenilenmesi yatırımlarını ve harcamalarındaki enerji tasarrufuna yönelik olanlarının finansmanını Halkbank sağlamaktadır.

4. Yeşil Sertifikalı İnşaat Projesi Kredisi

Bulunduğu bölgenin doğal koşullarına yönelik inşa edilen, tasarruflu bir şekilde su ve enerji kaynaklarının kullanıldığı işyeri ya da konut projelerinin üretildiği, “Yeşil Sertifika”nın Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş kuruluşlarca verildiği firmaların finansmanı Halkbankası’nda gerçekleştirilebilmektedir.

5. Yeşil Işık Ticari Taşıt Kredisi

Tüzel kişiliği olan firmalar ve gerçek kişilerin ticari faaliyetlerini gerçekleştirirken kullanacakları elektrikli ve hibrit çevre dostu ticari ve binek araçlarla iş makineleri alımındaki yatırımları Halkbank tarafından finanse edilebilmektedir.

6. Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Kredisi

Elektrikli araçlara şarj hizmeti vererek enerji ihtiyacını karşılayan, elektrikli şarj istasyonlarına yönelik yatırımlar Halkbank ile gerçekleştirilebilmektedir.

Halk Bankası Konutlarda Isı Yalıtımı Kredisi

Enerji tüketimini azaltarak sürdürülebilir çevre politikasına destek olmak ve enerjinin daha verimli kullanılması sağlamak amacıyla, bina yalıtımı olmayan ya da yalıtımını yenilemek isteyenlere yönelik oluşturulmuş bir ihtiyaç kredisidir.

Tutar ve Ödeme Koşulları:

Konut maliki gerçek kişi müşterileri Yalıtım Sözleşmesinin ibrazında aylık %0,99 faiz oranı ile 60 ay vadede daire başına 50.000 TL’ye kadar tahsis ücretli olacak şekilde faydalanılabilmektedir.

Krediye konu olabilecek harcamalar:

 • Konutun zemin, tavan ve duvarının ses, su, ısı veya yangın yalıtımı ve dış cephe mantolama,
 • Yalıtımlı pencere doğrama sistemleri, kapı ve çatı sistemleri.

Örnek Ödeme Tablosu:

Kredi Tutarı Kredi Vadesi Aylık Faiz Oranı Tahsis Ücreti Taksit Tutarı Yıllık Maliyet Oranı
50.000 TL 60 ay %0,99 275 TL 1.185,56 TL %16,19
 • Bu tabloda örnek vade ve tutar üzerinden yıllık maliyet oranları faiz, vergiler ve tahsis ücreti eklenerek hesaplanmıştır.
 • %10 BSMV (Banka Sigorta Muamele Vergisi) tahsis ücretine dahildir.
 • Hayat sigortası primi kredi tutarına, müşterinin cinsiyeti ve yaşına bağlı olarak değişmektedir. Örneğin; 35 yaşındaki erkek müşteri 50.000 TL 36 ay vadeli kredi için 1 sigorta primi 364,29 TL olmaktadır.
 • Halkbank, gerektiğinde krediyi durdurma ve kredi şartlarında değişiklik yapma hakkını saklı tutar.

Kimler faydalanabilir?

 • Site ve Apartman yönetimindeki konutlar için site ve apartman yönetimi tarafınca oy çokluğuyla alınan kararın Yönetim Karar Defterine işlenerek bankaya ibrazı sonucu başvuru oluşturulabilmektedir.
 • Site ve Apartman yönetiminin olmadığı konutlarda nitelikli bağımsız bölümün malikleri kredi başvurusunda bulunabilmektedir.
 • Site ve Apartman yönetimi ya da kat malikinin Uygulayıcı Firma ile arasında yapılmış olan yalıtım anlaşmasının Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği’nin EK-9 belgesinde yer alan formata uygun bir şekilde yapılmış olması gerekmektedir.

Yalıtım hizmetinin proforma faturası ya da fatura aslının şubeye ibrazı sonrasında iki parça halinde Konutlarda Isı Yalıtımı Kredisi kullanılabilmektedir:

 • İlk aşamada yalıtım ücretinin kat maliklerinin payına düşen %60’lık kısmı için,
 • Yalıtım işleminin tamamlanması sonrasında Enerji Kimlik Belgesi (EKB)’nin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından düzenlenebilmesi için yetkilendirilmiş firmalardan alınan, en az C sınıfı Enerji Kimlik Belgesi’nin bankaya ibrazı sonrasında geriye kalan yalıtım ücretinin %40’lık kısmı için Isı Yalıtım Kredisi başvurusunda bulunulabilmektedir.

Başvurular sadece Şubeler aracılığıyla yapılabilmektedir.

Halk Bankası Kurumsal/Ticari Enerji Kredileri

Halkbank Sıfır Atık Kredisi

Halkbank, 30829 sayılı ve 12.07.2019 tarihli Resmi Gazete yayımlanarak yürürlüğe girmiş olan SIFIR ATIK yönetmeliğinin tüm hizmet birimleri gerekliliklerine uyum sağlayarak müracaatlarını belgelendirilmek için tamamlamışlardır. Sıfır Atık Belgeleri denetimleri tamamlanmış olan hizmet birimleri tarafından alınmış olup, belge denetimleri devam edenler de bulunmaktadır.

Yurt Dışı Kaynaklı İşletme Kredileri

Dünya Bankası Enerji Verimliliği Kredisi

"En Doğal İşletmeler için En Çevreci Kredi": İşletmelerin, kapasite artışı ve modernizasyonuna yönelik olarak verimlilik artışı sağlamak amacıyla yapacakları yeni yatırımları işletmelerindeki enerji giderlerini aşağı çekmeye yönelik tüm yatırımlar için Dünya Bankası Enerji Verimliliği Kredisi, Halkbank tarafından finanse edilmektedir.

Toplam nihai enerji tüketimi enerji tasarruf potansiyeli ve en yüksek tüketim payına sahip olmaları nedeniyle hizmet, bina ve sanayi sektörleri enerji verimliliği çalışmalarında sektörel bazda önceliklilerdir.

Enerji Verimliliği, firmaları enerji yatırımlarının finansmanına yatırım yapmaya teşvik amaçlı sürdürülebilir ekonomik kalkınmaya katkı sağlayarak enerji tasarrufu sağlamaktadır.

Firmaların enerji maliyetlerini düşüren ve verimlilik artışı sağlayacak olan tüm yatırımların krediye dönüşebilmesi için aşağıdaki çeşitlerden olması gerekmektedir:

 • Üretim kapasitesini değişmediği durumlarda, enerji verimliliği sağlayan ve enerji sarfiyatını azaltan her türlü yatırım,
 • Toplam enerji tüketimini sabit bir kapasite durumunda azaltan yatırımlar,
 • Enerji verimliliğine konu yatırım ve ilave finansal kazanım ortaya çıkarmayı hedefleyen yatırımlar.

Komple yeni olan yatırımlar desteklenmemektedir.

Firmalar yatırım sermayesi ihtiyacını Dünya Bankası Enerji Verimliliği Kredisi’nden yararlanarak finanse edilebilmektedir. Dünya Bankası Çevre İnceleme Prosedürlerine göre belirlenen bu kredinin koşulları şöyledir:

 • Özel sektör firmalarından çalışan sayısı en fazla 1.500 olan, Türkiye’de faaliyet gösteren ve yıllık net satış tutarı 150.000.000 TL’yi aşmayanlar bu kredi türünden faydalanabilirler.
 • USD, EUR veya TL cinsinden kredi kullandırılabilmektedir.
 • Yatırım kredilerinde 7 yıl vadelendirmenin 2 yıl ödemesiz dönem imkanı sunulmaktadır.
 • Kredinin üst limiti 5.000.000 dolardır.
 • “Ücretsiz enerji verimliliği yatırım danışmanlığı hizmeti” Halkbank Danışmanları aracılığıyla sunulmaktadır.

Enerji verimliliği, firmaların enerji yatırımlarının finansmanı yatırım yapmalarını teşvik etmek amacıyla sürdürülebilir ekonomik kalkınmaya katkı sağlarken enerji tasarrufu da yapılmış olur.

Sektör olarak Dünya Bankası Enerji Verimliliği Kredisi’nden faydalanabilenler aşağıdaki gibidir:

Ticaret ve hizmet sektörleri:

 • Maden işletmeciliği,
 • Sağlık,
 • Turizm,
 • İmalat sanayi,
 • Tarıma dayalı sanayi,
 • Lojistik,
 • Eğitim,
 • Haberleşme.
 • Bu sektörlere doğrudan hizmet verenler.

Kredi/Özkaynak İlişkisi: Firmaların asgari %25’nin öz kaynak katkısı ile enerji verimliliği yatırım tutarının finanse edilmesi gerekmektedir.

Enerji Verimliliğine Örnek Yatırımlar:

 • Üretim tesislerinde kullanılan doğal gaz, fuel oil, elektrik, kömür gibi enerji tüketen makinelerin, daha fazla ürün işleten ya da daha az enerji tüketen makineler ile değişimi,
 • Ticari binalarda ve endüstriyel tesislerde kullanılan motorların daha yüksek verimli olan motorlarla değişimi,
 • Mevcut motorlara sürücü (hız kontrol cihazları) eklenerek enerji tüketiminin azaltılması,
 • Aydınlatma sisteminin yenilenmesi,
 • Aydınlatma sisteminin gün ışığı ve hareket sensörleriyle kontrol edilmesi,
 • Binalarda otomasyon sistemlerinin kullanılması,
 • Sıcak buhar, hava ya da baca gazının yeniden değerlendirilmesine denilen kojenerasyon sisteminin kurulması,
 • Eski kazanların yenileriyle değiştirilmesi,
 • Bağlı tesisatın ve kazanların yalıtılması,
 • İş yeri binasına ait dış kabuğunun yalıtılması,
 • Eski olanların A sınıfı ve üstü klimalarla değiştirilmesi,
 • Merkezi ısıtma ve soğutma sistemlerinin split klimalar yerine kurulması.

İmalat sanayisinde Enerji Verimliliği Çözüm Örnekleri:

Fransız Kalkınma Ajansı Yenilenebilir Enerji Kredisi

Halkbank ve Fransız Kalkınma Ajansı (FKA) iş birliği ile Fransız Kalkınma Ajansı Yenilenebilir Enerji Kredisi kapsamında finansman sağlamak amacıyla tüm yenilenebilir enerji projeleri için bir destek paketi oluşturulmuştur.

Kredinin Özellikleri:

 • Güneş Enerjisi Santrali, Biyokütle, Rüzgar Enerjisi Santrali (RES), Jeotermal Santrali, Hidroelektrik Santrali (HES) firması olması,
 • 500'den fazla işçi çalıştırmaması,
 • Kredinin üst limiti 5.000.000 avrodur.
 • Yalnızca HES projeleri için geçerli olan, proje kurulu gücü üst sınırının en çok 10 MW kurulu gücü bulunan HES’ler bu kredi türünden faydalanabileceklerdir. Yatırım kredisi şeklinde kullandırılacaktır.

Fransız Kalkınma Ajansı Enerji Verimliliği Kredisi

Bu kredi türünün amacı işletmelerin, kapasite artışı ve modernizasyonuna yönelik yapılacak olan yatırımlar ve verimlilik artışını sağlayabilmek için işletmelerin enerji giderlerini azaltılmasını sağlayan tüm yatırımlar Halkbank Enerji Verimliliği Kredisi ile finanse edilebilmektedir.

Yapılan araştırmalar sonucunda Türkiye’de:

 • Ulaşım sektöründe %15,
 • Bina ve hizmet sektöründe %30,
 • Sanayi sektöründe %20 olmak üzere toplamda yıllık 4 milyar TL’den yüksek bir tasarruf potansiyelinin olduğu gözlemlenmektedir.

Hizmet, bina ve sanayi sektörleri toplam nihai enerji tüketimi enerji tasarruf potansiyeline ve diğer sektörlere oranla yüksek tüketim payına sahip olması nedeniyle enerji verimliliği çalışmalarında önceliklendirilmektedirler.

Verimlilik artışı sağlamak amacıyla işletmelerin enerji giderlerinin azaltılmasını hedefleyen yatırımları Halkbankası Enerji Verimliliği Kredisi ile finanse edebilmektedir.

Kredinin Özellikleri:

 • En yüksek 500 çalışan sayısına sahip ve Türkiye’de faaliyet gösteren özel sektör firmaları faydalanabilmektedir.
 • Kredinin üst limiti 2.000.000 EUR’dur.
 • 7 yıl vadelendirmenin 2 yıl ödemesiz dönem imkanı sunulmaktadır.
 • “Ücretsiz enerji verimliliği yatırım danışmanlığı hizmeti” de Schneider Electric iş birliği ile verilmektedir.

Enerji Verimliliği Kredisi işletmelerin enerji giderlerinin azaltılarak verimlilik artışı sağlamak amacıyla yapılan yatırımları için Halkbank tarafından finanse edilmektedir.

FKA Organize Sanayi Bölgesi ve Çevre Kredisi

Halkbank, OSB (Organize Sanayi Bölgeleri) ile OSB’de faaliyet gösteren firmaların enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji yatırımlarına yönelik Fransız Kalkınma Ajansı’ndan temin ederek kredi imkanı sağlamaktadır.

Söz konusu kredi OSB’lerde faaliyet gösteren firmaların ve OSB yönetimlerinin yanı sıra firmalardan bu bölgeler dışında yer alanların enerji verimliliği ve çevresel kirliliğinin azaltılması için de kullandırılabilmektedir.

Kredinin Özellikleri:

 • Kredide 7 yıl vadelendirmenin 3 yıl ödemesiz dönem imkanı sunulmaktadır.
 • Kredinin üst limiti 10 milyon EUR'dur.

Halk Bankası Enerji Kredisi Hesaplama

50.000 TL tutarındaki krediyi tahsis ücreti olmadan %1,94 faiz oranı ve 36 ay vade seçeneği ile aylık 2.098,01 TL taksit tutarında alınabilmektedir.

Enerji Destek Kredisi Örnek Ödeme Tablosu:

Kredi Tutarı Kredi Vadesi Aylık Faiz Oranı Tahsis Ücreti Taksit Tutarı Yıllık Maliyet Oranı
50.000 TL 36 ay %33,3 - 2.766,06 TL 66,2879

 • 50.000 TL'ye kadar vade 36 ay,
 • 50.001 TL ve 100.000 TL arası vade 24 ay,
 • 100.001 TL üzerinde olan vade 12 ay olarak sınırlandırılmıştır.

Yıllık maliyet oranı faiz ve vergileri kapsamakta olup örnek vade ve tutar üzerinden hesaplanmıştır.
Hayat sigortası primi, müşterinin yaşı ve kredi tutarına bağlı olarak değişmekte olup, 50.000 TL 36 ay vadeli kredi kullanan 35 yaşındaki bir müşteri için bir yıllık sigorta primi 429,04 TL’dir.
Halkbank, gerektiğinde kredi şartlarında değişiklik yapma ve krediyi durdurma hakkını saklı tutar.

Yıllık maliyet oranı vergi ve faizleri kapsamakta olup örnek tutar ve vade üzerinden hesaplanmıştır. Halk Bankasından hayat sigortası yaptıran müşteriler için kredi faiz oranı geçerlidir. Ürün kapsamında en yüksek 100.000 TL kredi kullanılabilmektedir. Banka gerektiğinde krediyi durdurma ve şartlarında değişiklik yapma hakkını saklı tutmaktadır.

Hayat sigortası primi kredi tutarına, müşterinin cinsiyeti ve yaşına bağlı olarak değişmektedir. Örneğin, 35 yaşındaki erkek müşteri 50.000 TL 36 ay vadeli kredi için 1 sigorta primi 366,87 TL olmaktadır.

Halkbank Enerji Kredisi Faiz Oranları

50.000 TL tutarındaki kredi için 36 ay vadede aylık 2.098,01 TL taksit tutarı ile %1,94 faiz oranı ile alabilirsiniz.

Halkbankası’ndan hayat sigortası yaptıran müşteriler için kredi faiz oranı geçerlidir.

Halkbank Enerji Kredisi Başvurusu

Enerji Destek Kredisi kullanma talebinde olan müşterilerin kredi kullandırım tarihinden en çok bir hafta öncesinde düzenlenmiş, harcamanın enerji verimliliğine yönelik olduğunu belirten faturanın aslı, proforma fatura veya belgeyle birlikte Halkbank şubelerinden başvuru yapabilirler.

Halk Bankası Enerji Kredisi Başvuru Evrakları

Bireysel Kredi Başvurusunda bulunanlarda ve gerekirse kefillerden talep edilen belgeler aşağıdaki gibidir;

Kimlik Belgesi: Ehliyet/Nüfus Cüzdanı/Pasaport (T.C. Kimlik No yazılı)

Adres Belgesi: İkametgah belgesi ya da son aya ait ödenmiş su, elektrik, telefon, vb. fatura

Gelir Belgesi:

 • Kamu Çalışanları için Bordro
 • Özel Sektör Çalışanları için Bordro ya da güncel gelir belgesi üzerinde haciz bulunmadığı ibaresi içermeli, SGK hizmet dökümünü, Şirket imza sirküleri
 • Emekliler için Emekli Maaş Hesap Cüzdanı, SGK Emekli Belgesi, aktif olarak çalışma gösteren Emekliler için işyeri destek prim bildirgesi
 • Serbest Meslek Sahipleri için Yıllık Gelir Vergisi Beyannamesi, Ticaret Sicil Gazetesi, Güncel Vergi Levhası, Güncel İşletme Hesap Özeti
 • Müstahsil Makbuzları, Çiftçiler için Çiftçilik Belgesi ve Arazi Tapu Fotokopileri

Ek Gelir Belgeleri:

 • Kira Geliri için Kira Kontratı fotokopisi ve Tapu
 • Faiz Geliri olanlar için Hesap Cüzdanı

Kredi Çeşidine Göre İstenilen Diğer Belgeler:

Taşıt Kredileri için,

 • Satın alınacak araç için proforma fatura
 • 2.el taşıtlar için Trafik Belgesi, Motorlu Araç Tescili ve araç ruhsatı

Mortgage Kredileri için,

 • Alınacak konuta ait, varsa kat mülkiyetli tapu, yoksa kat irtifaklı tapu yanında yapı kullanım izin belgesi, bu belge de alınmamış ise İmar Durum Belgesi ve son 5 yıla ait yapı ruhsatı.

Diğer tüm enerji kredisi seçeneklerine ulaşmak için sayfamızı ziyaret edin: Enerji Kredileri

Enerji ve GES Kredisi Veren Diğer Bankalar

Yenilenebilir enerji kredileri, güneş paneli kredileri ve diğer enerji verimlilik kredileri sunan tüm bankalarla ilgili bilgi için enerji kredileri ana sayfasını inceleyin: Tüm Bankaların Enerji Kredileri

Enerji Teşvik ve Destekleri

Güneş enerjisi teşviki, devletin ya da devlet destekli kurumların güneş enerji santralleri inşası, güneş tarlaları kurulması ve enerji üretimi için yaptığı GES teşvikleridir. Güneş enerjisi sistemleri teşviklerinden yararlanmak için her programı ayrı ayrı takip edip zamanında başvuru yapmak gerekir. Enerji Destekleri sayfamızı ziyaret edin.
GES teşvikleri programları aşağıdaki gibidir: