Giriş Yap

İndirimli Elektrik Faturası

Daha Ucuz Elektrik için Elektrik Faturanızı Ücretsiz Taşıyın!
Piagrid.com Güneş Enerjisi

Nasıl Ucuz Elektrik Kullanılır?

Ödemekte olduğunuz elektrik fatura tutarını aşağı çekmek istiyorsanız aşağıdaki yolları izleyin:
İndirimli Elektrik İçin Doğal Kaynaklardan Elektrik Üretimi.

Elektrik Faturasını Taşıma

Serbest tüketici şartlarını sağlıyorsanız düzenli ödemekte olduğunuz elektrik faturasını farklı bir tedarik şirketine taşıyarak daha indirimli elektrik kullanabilirsiniz.

Abonelik fiyatları ve abone grupları, yeni abonelik açtırma gibi genel sorgular için Elektrik Aboneliği sayfamızı inceleyin.

Serbest Tüketici Limiti 2024

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) 4628 sayılı Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği’ne göre yıllık elektrik tüketimi 1.000 kW/sa'i geçen tüketici istediği elektrik tedarik şirketi ile anlaşarak indirimli elektrik kullanabilir. EPDK tarafından 2024 yılı için belirlenmiş olan 1.000 kW/sa serbest tüketici limiti yılda yaklaşık 1.440 TL (aylık ortalama 120 TL) elektrik faturasına eşdeğerdir. Yani, elektrik faturası 120 TL ve üzerinde olan kullanıcılar, indirimli elektrikten faydalanabilirler.

Serbest tüketici olmak hakkında detaylı bilgi edinin: Serbest tüketici

İndirimli Elektriğe Nasıl Başvurulur?

Yıllık elektrik tüketimi 1.000 kW/sa miktarını geçen aboneler, elektrik dağıtım şirketlerinin şubelerine giderek ya da web siteleri üzerinden indirimli elektrik başvurusu yapabilirler. Başvuru adımları şu şekildedir:

 1. İlgili tedarik şirketinin internet sitesi ziyaret edilerek abonelik başvuru formu doldurulur.
 2. Kimlik ve iletişim bilgilerinin yanı sıra son elektrik faturasının bir kopyası sisteme yüklenir.
 3. Elektrik dağıtım şirketi indirimli tarifeler hakkında bilgilendirmek amacıyla tüketici ile iletişime geçer.

Şebeke, tesisat ve trafo bağlantısı gibi teknik konularda bir değişikliğe gerek yoktur. Kullanıcılar, yetkili elektrik dağıtım şirketinden faturalandırma, bakım, arıza, onarım gibi hizmetleri aynı şekilde almaya devam eder.

Elektrik faturanızı taşırken aşağıdaki konulara dikkat edin:

 • İndirimli elektrik kayıt dönemi: her ayın 6’sına kadar başvurular tamamlanmalıdır.
 • Son başvuru tarihi: her ayın 6’sından önceki son iş günüdür.
 • Onay tarihleri: her ayın son haftasındadır.
 • İndirimli elektrik dönem başlangıç tarihi: başvuru yapılan aydan bir sonraki ayın ilk günüdür.

Elektrik faturasını hesaplama, fatura sorgulama ve ödeme işlemleri için sayfamızı ziyaret edin: Fatura Sorgulama ve Ödeme

Elektrikte İndirim Hangi Fatura Kalemlerine Uygulanır?

Serbest tüketicilere indirim, sadece "Aktif Enerji Bedeli" olarak isimlendirilen kW/sa birim fiyatına uygulanır. Elektrik faturanızda yer alan Dağıtım Bedeli, Perakende Satış Hizmeti (PSH), Sayaç Okuma Bedeli, İletim Bedeli, Kayıp/Kaçak Bedeli, Enerji Fonu, vb. kalemler üzerinde herhangi bir indirim uygulanmaz. Dolayısıyla örneğin %10 indirim diye bahsedilen fiyat, fatura bedelinin %10 azalacağı anlamına gelmez. Net indirim oranı biraz daha düşük olacaktır.

Öte yandan, KDV, Belediye Tüketim Vergisi, Enerji Fonu gibi kalemler de yukarıdaki tutarların yüzdesi üzerinden hesaplandığı için Aktif Enerji Bedelindeki indirim, bu bedellerin de daha düşük olmasını sağlayacaktır.

Faturalarda yer alan Perakende Satış Hizmeti bedeli, bazen indirim kapsamına girer. Tedarikçi firmalardan bazıları, bu bedeli almayarak ek bir indirim daha sağlayabilir. Bu da tedarikçi seçiminde dikkat edebileceğiniz bir noktadır.

Elektrik faturası hangi bedellerden oluşur öğrenmek için yazımızı okuyun: Elektrik Fiyatları

İndirimli Elektrik Faturası İçin Enerji Tüketiminizi Azaltın

Elektrik faturanızı aşağı çekmek istiyorsanız elektrik tüketiminizi azaltmak en etkili adım olacaktır. Enerji tüketiminizi aşağı çekmek için aşağıdaki yolları değerlendirin:

 1. Enerji Tasarrufu - Tutumlu Kullanım
 2. Bina Enerji Verimliliği
 3. Bina Isı Yalıtımı
 4. Akıllı Termostat

Enerji Tasarrufu

İndirimli elektrikten faydalanmanın, tamamen kullanıcının elinde olan yöntemleri de vardır. Bunun başında da enerji tasarrufu gelir. Hangi cihazın ne kadar elektrik tükettiğinin bilincinde olmak ve elektrikli aletlerin kullanım sürelerini kontrol altında tutmak, basit bir tasarruf adımıdır. Ekonomik ampul kullanmak, çamaşır makinesini özel bir durum yoksa ekonomik programda çalıştırmak ve boştaki cihazları prizden çekmek de oldukça basit elektrik tasarrufu yöntemleridir.

Enerji tasarrufu ile ilgili sayfamızı inceleyin.

Verimli Enerji Kullanımı

Enerji verimliliği, aynı işi daha az enerji kullanarak yapmak demektir. Ev veya iş yerinizdeki konforunuz bozulmadan ve işleriniz bir kesintiye uğramadan, daha az elektrik harcayarak daha ucuz fatura ödemeniz mümkündür.

Enerji kimlik belgeleri, binanızın yeşil sertifika uyumu, akıllı cihaz çözümleri, yapay zeka destekli kontrol uygulamaları, merkezi ısıtma ve eskimiş cihazların yenileriyle değişimi gibi noktalara dikkat ederek enerji verimliliğinizi artırabilirsiniz.

Kapsamlı bilgi için enerji verimliliği sayfamızı inceleyin.

Bina Isı Yalıtımı Sayesinde Elektrik Tasarrufu

Binanızın ısı yalıtımı, kışın ısınmak, yazın da klima aracılığıyla serinlemek için harcayacağınız elektriği doğrudan etkiler. İklime ve cepheye uygun yalıtımlı duvar, efektif havalandırma kanalları, çift cam ve çatı yalıtımının yanı sıra en az A sınıfı kombiler kullanmak da etkin bir şekilde ısıyı dağıtıp muhafaza etmenizi sağlar.

Akıllı Termostat Kullanarak Elektrik Tasarrufu

Bina ısısını ve havalandırmasını kontrol etmenize yarayan akıllı termostatlar, ortam koşullarına göre en uygun sıcaklık için optimizasyon sağlar. Telefonunuzdan bile yönetebileceğiniz ayarlarla evde olmadığınız zamanlarda termostatın gereksiz çalışmasını önler, cihazınızı doğru zamanda ve yeterli değerlerde kullanırsınız. Ekstra masrafları önleyen bu cihazlar, gece-gündüz sıcaklık dengesini de sağlıklı bir şekilde takip eder.

Daha fazla bilgi için akıllı termostat sayfamızı inceleyin.

Güneş Enerjisi Yatırımı ile İndirimli Elektrik

Yenilenebilir enerji, çevre dostu bir seçenek olmasının yanı sıra ekonomik olarak da avantaj sağlıyor. Kullandığınız elektriğin en azından bir kısmını yenilenebilir enerji çözümleriyle karşılamak, uzun vadede hep ucuz faturalar ödemek demek.

Türkiye’de bireysel olarak elektrik üretimine imkân sağlayan en önemli yenilenebilir enerji kaynağı, güneş enerjisidir. Evlerde kullanılan çatı tipi GES’lerin ortalama amortisman süresi 7-8 yıldır. Yani, güneş enerjisi santralleri (GES), ürettikleri elektrik ile ortalama 7-8 yılda kurulum maliyetini çıkarabilir.

Ev tipi güneş enerjisi sistemleri, 25-30 yıl elektrik üretebiliyor. Güneş enerjisi, amortisman süresinin ardından yaklaşık 15-20 yıl indirimli, hatta ücretsiz enerji sağlıyor.

En Uygun Güneş Enerjisi Fiyatları >>

İndirimli Elektrik Nedir?

İndirimli elektrik, elektrik tüketiminizi daha ucuza getirmek ya da şebeke elektriğini daha az tüketmek demektir.
Elektrik dağıtım şirketlerinin serbest tüketiciler için uyguladıkları tarife ve indirimler de "indirimli elektrik" olarak adlandırılır. EPDK tarafından her yıl belirlenen limitin üzerinde elektrik tüketen aboneler, serbest tüketici kabul edilirler ve istedikleri elektrik dağıtım şirketinden hizmet alabilirler. Seçilecek firmayla görüşülecek tarife, elektrikteki indirim miktarını belirler.
İndirimli elektrik tarifeleri ve indirim oranları, elektriğin kullanım şekline göre de değişir. Aboneler, konut, iş yeri ve endüstri olmak üzere üç grupta indirimlerden faydalanabilirler. Ayrıca, tüm aboneler için iki farklı tarife seçeneği mevcuttur:

Üç zamanlı tarife: Günün yalnızca belirli saatlerinde indirimli elektrikten faydalanılır. Çalışma saati belli olan iş yeri ve sanayi kuruluşları için uygundur.
Tek zamanlı tarife: İndirim günün her saatinde kullanım için geçerlidir.

İndirimli Elektrik Tarifesi Sunan Dağıtım Şirketleri

Türkiye’de elektrik dağıtım hizmetinin özelleştirilmesinin ardından pek çok elektrik tedarik şirketi kuruldu. Elektrik dağıtım altyapısı Türkiye’de 21 farklı bölgeye ayrıldı ve bu bölgelerde farklı tedarik şirketleri hizmet veriyor.

"Hangi elektrik tedarikçisini seçmeliyim?" ya da "Hangi elektrik tedarikçisi en ucuz?" sorusu, bölgenize hizmet veren tedarikçi firmalarla yapacağınız görüşmeler ve düzenlenecek sözleşme şartlarına bağlıdır. Her firma, farklı avantajlar içeren bir sözleşme sunar ve tüketim alışkanlıklarına en uygun tarifeler arasından bir seçim yapılır.

Serbest kullanıcılara, uygun tarife ve indirimli elektrik sunan bazı tedarik şirketleri şu şekilde sıralanabilir:
 • AKSA Elektrik
 • AGE Elektrik
 • AWA Enerji
 • Fides Elektrik Enerji
 • İpragaz Elektrik
 • Kayseri Elektrik Perakende
 • KGM Enerji
 • Yıldırım Enerji Tedarik

 • AycanToptan Elektrik
 • AyenEnerji
 • Bordo Elektrik Enerjisi
 • Kolen Enerji
 • Limak Uludağ Elektrik
 • Mepaş Enerji
 • Türel Elektrik
 • Bosen Enerji
 • CK Enerji Boğaziçi
 • Ewe Enerji
 • Pamukkale Enerji
 • Sarı Enerji
 • TEK Elektrik
 • Voltage Enerji

İndirimli Elektrik Rehberi

Güneş Enerjisi Sıkça Sorulan Sorular

İndirimli Elektrik - Sıkça Sorulan Sorular