Elektrikli Ev Aletlerinin Elektrik Tüketimi

Güncelleme:
17.10.2023
Yayım:
6.1.2023

Hangi Elektrikli Ev Aleti En Çok Enerji Harcıyor?

Buzdolapları, günün 24 saati çalıştıkları için aylık ortalama %31 ile en çok tüketim yüzdesine sahip elektikli ev aletidir. Fırın, elektrikli kombi, ütü, klima gibi aletlerse düzenli kullanıldıkları takdirde buzdolabından daha fazla enerji harcar. Ne var ki bu cihazların kullanımı sınırlandırılabilir.

Elektronik Cihazların Etiketinden Tüketimi Anlama

Tüm elektrikli ev aletlerinin arkaya veya alt tarafa basılan model etiketinde çalıştıkları güç aralıkları da yazar. Örneğin "1400-1500W" ibaresi şeklinde bu değer belirtilir. Etikette yer alan aralık, söz konusu cihazın bir saatte harcadığı minimum ve maksimum elektriğin Watt cinsinden miktarıdır. Eğer ürün sürekli maksimum veya minimum modda çalıştırılmıyorsa, bu değerin ortalaması alınarak tahmini enerji harcaması belirlenir. Böylece evinizdeki bir elektronik aletin saatlik elektrik harcamasını hesaplayabilirsiniz.

Ev Aletlerinin Elektrik Tüketimi Hesaplama Formülü

 1. Evinizin toplam elektrik tüketimini hesaplamak için öncelikle hesaplamaya dâhil edeceğiniz cihazların etiketlerinden saatlik harcadıkları elektriği öğrenmek gerekir. Etikette yazan değer Watt cinsinden olacaktır.
 2. Daha sonra bu değer günlük çalıştırıldıkları saatle çarpılır.
 3. Günlük Watt tüketimi bulunduktan sonra 1000'e bölünerek günlük kilovat saat (kWh) değerine ulaşılır zira 1000 Watt, 1 kilovattır. Elektrik birim fiyatı da 1 kWh üzerinden hesaplanır.
 4. En sonunda bu değer 30 günle (ya da o ay kaç gün çalıştırıldıysa o kadar günle) çarpılarak söz konusu elektronik cihazın aylık elektrik tüketimi bulunur.

Örneğin, bir ay boyunca günde 3 saat çalıştırılan 1.500 Watt gücündeki bir elektrikli ev aletinin aylık elektrik tüketimi şöyle hesaplanır:

 • 1.500 Watt x 3 saat = 4.500 Wh
 • 4.500 Wh / 1000 = 4.5 kWh
 • 4.5 x 30 gün = 135 kWh

Elektrikli Cihazlar ve Elektrik Tüketimleri

Evde, günlük hayatta kullandığımız elektrikli aletlerin harcadığı elektriği hesaplamak oldukça kolaydır. Bu yazımızdaki ortalama değerleri ve kullanım sürelerini baz alarak kendi evinizdeki aylık elektrik tüketimini hesaplayabilirsiniz.

Buzdolabının Elektrik Tüketimi

Enerji Sınıfı Günlük Elektrik Tüketimi (kWh) Aylık Elektrik Tüketimi (kWh)
A++ 0.5 15
A+ 1.1 33
A 1.5 45
B 1.7 51

Yukarıda verilen tabloda, enerji sınıflarına göre buzdolaplarının günlük ve aylık elektrik tüketimleri yer almaktadır.

Buzdolabının harcadığı elektrik, enerji sınıfına ve çalışma moduna göre değişir. A++ sınıfına yaklaşıldıkça buzdolabının enerji verimliliği artar. Tatil moduna alınmış bir buzdolabı da daha az elektrik tüketecektir. Buzdolapları, günde 24 saat çalıştıkları için elektrik tüketiminde önemli yer tutar.

Kombinin Elektrik Tüketimi

Enerji Kaynağı Günlük Elektrik Tüketimi (kWh) Aylık Elektrik Tüketimi (kWh)
Doğalgaz 1.25 37.5
Elektrik 60 1800

Üstteki tabloda bu kombilerin ortalama elektrik tüketimleri alınmış ve günde 8 saat çalıştırıldığı varsayılmıştır.

Bir kombinin ne kadar elektrik tükettiği, öncelikle kullandığı enerji kaynağına, daha sonra da elbette kullanım süresine bağlıdır. Doğal gaz ile çalışan bir kombi, elektriği az kullanır. Sadece elektrikle çalışan bir kombi ise doğal olarak çok daha fazla elektrik harcar ve evin ısınma gideri çok olur. Sadece ısınma amaçlı kullanılan bir kombi, daha çok kış aylarının uzun sürdüğü dönemlerde faturayı etkileyecektir.

Televizyonun Elektrik Harcaması

LED Ekran Boyutu Günlük Elektrik Tüketimi (kWh) Aylık Elektrik Tüketimi (kWh)
24 inç 0.18 5.4
32 inç 0.25 7.5
43 inç 0.38 11.4
55 inç 0.6 18

Yukarıdaki tabloda günde ortalama 5 saat çalıştırıldığı farz edilen LED ekranlı televizyonların boyutlarına göre aylık elektrik tüketimi verilmiştir.

Televizyonların elektrik harcaması, ekran boyutlarına ve ekran türüne göre değişir. Boyut ve çözünürlük arttıkça elektrik tüketimi de artacaktır. LED, LCD ve OLED ekranlı televizyonların tüketimi birbirine yakındır. CRT ve Plazma ekranlar daha fazla elektrik tüketir. Her şekilde yeni ekran teknolojileri ile tüplü televizyonlara göre daha iyi enerji verimliliği sağlanır.

Çamaşır Makinesinin Elektrik Tüketimi

Kapasite Saatlik Elektrik Tüketimi (kWh) Aylık Elektrik Tüketimi (kWh)
5 kg 0.65 5.2
7 kg 0.8 6.4
10 kg 1 8

Üstteki tabloda, ayda 8 saat çalıştırıldığı farz edilen A+++ sınıfı bir çamaşır makinesinin kıyafet alma kapasitesine göre aylık elektrik harcaması verilmiştir.

Kapasite arttıkça ve enerji verimlilik sınıfı düştükçe elektrik tüketimi de artacaktır. Soğuk suyla yıkamalarda makine düşük güçte çalışacağı için daha az elektrik tüketir.

Bulaşık Makinesinin Harcadığı Elektrik

Enerji Sınıfı Saatlik Elektrik Tüketimi (kWh) Aylık Elektrik Tüketimi (kWh)
A+++ 0.84 25.2
A++ 0.89 26.7
A+ 0.9 27

Yukarıda yer alan tabloda, bulaşık makinesinin günde 1 saat çalıştırıldığı varsayılarak aylık bir tüketim miktarı hesaplanmıştır.

Bulaşık makinelerinin elektrik tüketimi, enerji sınıflarına göre değişir. 10-15 yılı doldurmuş bulaşık makineleri, parçaların eskimesi ve kireçlenmesinden dolayı daha fazla elektrik ve su harcayacaktır.

Lambaların Elektik Tüketimi

Lamba Tipi Günlük Elektrik Tüketimi (kWh) Aylık Elektrik Tüketimi (kWh)
Tasarruflu LED Ampul 0.072 2.16
Klasik Akkor Ampul 0.36 10.8

Üstteki tabloda, günde ortalama 6 saat açık bırakıldığı düşünülen birer adet LED ampul ve akkor lambanın günlük ve aylık elektrik tüketimleri verilmiştir.

Ev aydınlatmasında enerji tasarruflu LED lambalar kullanılarak 5 kata kadar tasarruf elde edilebilir. Ayrıca LED ampuller daha uzun bir kullanım ömrü sunar. Buna göre, 100 metrekarelik 3+1 dairede LED ampullerden kurulu bir sistemin günlük elektrik harcaması en fazla 0.65 kWh civarında seyreder. Aynı koşulalrda, sadece klasik ampullerden oluşan bir aydınlatma sisteminde ise günlük tüketim 3.5-4 kWh'ı bulacaktır.

Fırının Tükettiği Elektrik Miktarı

Fırın Tipi Saatlik Elektrik Tüketimi (kWh) Aylık Elektrik Tüketimi (kWh)
Ankastre 2.5 40
Mikrodalga 0.9 14.4

Yukarıdaki tabloda, saatlik tüketimi verilmiş ortalama modlarda çalıştırılan bir fırının haftada 4 saat çalıştırıldığı baz alınmış ve ona göre aylık tüketimi hesaplanmıştır.

Fırınların elektrik tüketimi, fırın tipine ve kullanım moduna göre değişecektir. Aşırı yüksek ısı ve ızgara modları aktifleştirilen fırınların saatlik güç tüketimi 3 kWh seviyesine çıkabilir. Mikrodalga fırınlar da saatte 2 kWh'a kadar elektrik harcayabilir. Daha düşük ısılarda çalışan fırınların elektrik tüketimi ankastre modellerde 1.8-2.2 kWh bandına, mikrodalgalarda 0.6-0.7 kWh bandına geriler.

Bilgisayarın Elektrik Harcaması

Bilgisayar Tipi Günlük Elektrik Tüketimi (kWh) Aylık Elektrik Tüketimi (kWh)
Standart Laptop 0.4 12
Oyuncu Laptop 0.65 19.5
Masaüstü 1.2 36

Üstte year alan tabloda, günde 6 saat çalıştırıldığı düşünülen dizüstü (laptop) ve masaüstü bilgisayarların aylık ortalama güç tüketimleri verilmiştir.

Bilgisayarların elektrik tüketimi, bilgisayar tipine ve donanımına göre değişecektir. Dizüstü bilgisayarlar, masaüstülere göre daha az elektrik harcar. Geniş ekran ve güçlü donanım parçaları kullanan oyuncu tipi laptop'lar ise standar laptop'lara göre daha fazla elektrik tüketecektir. Masaüstü bilgisayarlarda kasaya ek olarak kullanılan monitörler ve soğutucu gibi ek donanım parçaları da elektrik harcamasına etki eder. Ortalama olarak standart laptop'lar 50 ile 75 Watt, oyuncu tipi laptop'lar 90-130 Watt, masaüstü bilgisayarlar ise 120-300 Watt saatlik enerji tüketimine sahiptir.

Ütünün Elektrik Tüketimi

Saatlik Elektrik Tüketimi (kWh) Aylık Elektrik Tüketimi (kWh)
2.25 9

Yukarıdaki tabloda, saatte 2250 Watt elektrik tüketen bir ütünün ayda 4 saat çalıştırıldığı baz alınarak aylık elektrik tüketimi verilmiştir.

Buharlı ütülerde saatlik güc 2100-2500 Watt aralığında değişir. Ütüyü minimum güçte çalıştırmak elbette tüketilen elektriği azaltacaktır.

Klimanın Elektrik Harcaması

Klima Tipi Enerji Sınıfı Saatlik Elektrik Tüketimi (kWh) Aylık Elektrik Tüketimi (kWh)
9.000 BTU A++ 0.5 60
9.000 BTU A+ 0.7 84
9.000 BTU A 0.8 96
12.000 BTU A+ 0.95 114
12.000 BTU A 1.08 129.6
18.000 BTU A 1.8 216
24.000 BTU A 2.2 264

Yukarıda verilen tabloda günlük ortalama 4 saat çalıştırıldığı baz alınan klimaların aylık tüketimi bulunmaktadır.

Klimaların elektrik tüketimi, BTU kapasiteleri ve enerji sınıflarına bağlı olarak değişir. Her bir BTU, 1 İngiliz Isı Birimi demektir ve klimanızın ortamdan ne kadar ısı emdiğini gösterir. BTU değeri arttıkça klimanın ihtiyaç duyduğu enerji miktarı da artacaktır.

Airfryer Elektrik Tüketimi

Airfryer Kapasitesi Saatlik Elektrik Tüketimi (kWh) Aylık Elektrik Tüketimi (kWh)
3-4 litre 1.5 22.5
5 litre 1.8 27
7.3 litre 2.5 37.5

Üstte bulunan tabloda, günde yarım saat çalıştırıldığı düşünülen airfryer cihazlarının aylık ortalama tüketim değerleri hesaplanmıştır.

Son dönemlerde giderek yaygınlaşan airfryer, diğer adıyla yağsız fritöz, cihazları 1400-2500 Watt aralığında saatlik elektrik tüketimine sahiptir. Airfryer kapasitesi büyüdükçe kullanılacak elektrik de artar.

Evde Elektrik Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Evinizde elektrik tasarrufu yapmak için genel önlemlerden cihaz özelinde alabileceğiniz önlemlere kadar birçok yöntem vardır. Detaylı bilgi için sayfamızı ziyaret edin: Enerji Tasarrufu

Evlerde elektrik tüketiminden tasarruf sağlamanın en önemli yolu, evinizdeki elektrikli aletlerin tüketimi için kuracağınız bir güneş enerjisi sistemidir. Evlerde GES kurulumu için ilgili yazımızı okuyun: Ev İçin Güneş Enerjisi Kullanımı

Elektrik Faturası Azaltma Yöntemleri

Elektrik faturasını azaltmak için enerji tasarrufu ve verimliliğini artıracak uygulamalar tercih edilebilir. Bunun yanı sıra elektrik faturasını taşıyarak farklı tedarikçilerin sunabilecekleri indirimlerden faydalanmak da bir yöntemdir. Daha fazlası için yazımızı okuyun: Ucuz Elektrik Faturası

Elektrikli Ev Aletlerinde Enerji Sınıfları

Elektronik cihazların elektrik tüketimi, sahip oldukları enerji sınıfıyla doğrudan ilişkilidir. A+++ seviyesine yaklaşıldıkça enerji verimliliği de artacaktır. Ayrıntılı bilgi için yazımızı inceleyin: Enerji Verimliliği

Her cihazın kendi enerji verimlilik sınıfının yanında, bir evin elektrik tesisatının verimliliği de toplam elektrik tüketimin etkileyecektir. Daha fazla detay için sayfamıza göz atın: Binalarda Enerji Kimlik Belgesi

Üç Zamanlı Tarifeye Göre Elektrik Harcaması

Üç zamanlı tarifede gün belli zaman dilimlerine bölünerek elektrik tüketimlerine farklı fiyatlandırmalar uygulanır. Bu da bazı saatlerde kWh birim fiyatının daha düşük olmasını sağlar. Detaylı bilgi için ilgili yazımızı okuyun: Elektrik Fiyatları

Elektrik faturasının evlerde tükettiğiniz enerji haricindeki içeriğini öğrenmek veya fatura tutarınızı sorgulamak için tıklayın: Elektrik Faturası Sorgulama

Enerji Verimli Cihaz Seçimi

Enerji verimli cihaz seçmek için yapabileceğiniz bazı şeyler aşağıdaki gibi sıralanmıştır:

 • A+++ enerji sınıfı cihazları tercih edin. A+++ enerji sınıfı, en verimli cihazları işaret eder.
 • Aynı kategorideki birden fazla cihazı birbiriyle kıyaslayarak en verimli olanı tespit edebilirsiniz.
 • Performansı değerlendirin. Enerji verimliliği, performanstan ödün vermeden sağlanmalıdır.
 • Fiyatı göz önünde bulundurun. Enerji verimli cihazlar, geleneksel cihazlara göre daha pahalı olabilir. Ancak elektrik faturalarında tasarruf sağlayacakları için uzun vadede daha ekonomiktir. Enerji verimli cihazlar, elektrik faturalarınızı önemli ölçüde düşürebilir. Örneğin, A+++ enerji sınıfı bir buzdolabı, A enerji sınıfı bir buzdolabına göre yılda yaklaşık %50 daha az enerji tüketir. Bu da elektrik faturanızda yaklaşık %50 tasarruf anlamına gelir.
 • Akıllı cihazlar, geleneksel cihazlara göre daha fazla enerji tasarrufu sağlar. Akıllı Ev Aletleri yazımızdan bu konuda daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Elektrikli Ev Aletlerinin Elektrik Tüketimi ile Benzer Yazılar

Telefonunda ve bilgisayarında araştırma yapan iş adamı. Hangi Enerji Bültenine üye olan iş adamı

Piagrid.com Enerji Bülteni

Üye olun, ilginizi çekebilecek güncel enerji yazılarımızı düzenli olarak paylaşalım.
Bültene Üye Olun