Akıllı Ev Güvenlik Sistemleri

Güncelleme:
5.3.2024
Yayım:
20.7.2023

Akıllı Ev Güvenlik Sistemleri Nedir?

Akıllı ev güvenlik sistemleri siz evdeyken veya evde değilken evinizi güvenli kılacak akıllı çözümleri üreten teknolojik sistemlerin bütünüdür. Genellikle internet veya Bluetooth ile entegre çalışan sistemler oldukları için hızlıca, uzaktan ve kolayca kontrol imkânı sağlarlar. Akıllı ev güvenlik sistemleri sayesinde hırsızlık, başınıza gelebilecek yangın gibi afetlere karşı koruma sağlayabilirsiniz. Bu sistemler birlikte çalışarak sizi erkenden uyarabilir ve problemler büyümeden önlem alma imkânı sağlayabilirler.

Akıllı ev güvenlik sistemlerini kontrol etmek akıllı telefonlarınızla veya herhangi bir internet tarayıcısı (Google Chrome, Opera, Firefox) üzerinden mümkündür. Kullanım kolaylığı ve emniyeti artırması sayesinde özellikle de siz evde değilken içiniz rahat edebilir.Evinizi hırsızlardan veya yangın gibi afetlerden kolaylıkla ve güçlü bir şekilde koruyabilirsiniz. 

Akıllı Ev Güvenlik Sistemleri Türleri

Akıllı ev güvenlik sistemleri güvenlik alarmı, yangın uyarı sistemi, su baskını alarmı, gaz kaçağı alarmı, güvenlik kamerası gibi bileşenlerden oluşur. Bu sistemler genellikle otomatik ve birbiriyle haberleşerek çalışır. Bu sayede afet veya hırsızlığa karşı hızlıca önlem alabilir ve kendinizi kötü durumlardan koruyabilirsiniz.

Bütün akıllı aletlerinizi kontrol edebilmek için Akıllı Ev Kontrol Sistemleri yazımızı da inceleyin.

Akıllı Güvenlik Alarmı

Akıllı güvenlik alarmı, evinizin kilit giriş noktalarına yerleştirilen ve sizi kötü niyetli kişilere karşı koruyan akıllı güvenlik sistemidir. Kötü niyetli kişiler evinize veya iş yerinize girmeye yeltendiği noktada bu sistem yüksek ses çıkararak ve akıllı cihazınıza bilgi göndererek size koruma sağlar.

Akıllı Yangın Sistemi

Akıllı yangın sistemi dumanı ve ısıyı tespit etmesi halinde uyarı veren ve yangının çıkış yerini tespit edip hızlıca söndürülmesine olanak tanıyan güvenlik sistemidir. İhtiyaca göre değişen bu sistemin otomatik söndürme yapan versiyonları da bulunmaktadır.

Akıllı Ev Yangın Alarm Sistemleri yazımızı okuyarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Su Baskını Alarmı

Su baskını alarmı veya su baskını detektörü, su baskını olması halinde uyarı veren akıllı güvenlik sistemidir. Bu detektör, akıllı güvenlik sistemi ile birlikte çalışabilir ve evinizi özellikle de siz evde yokken meydana gelebilecek su baskınlarına karşı koruyabilirsiniz.

Gaz Kaçağı Alarmı

Gaz kaçağı alarmı, LPG veya doğalgazı denetleyen ve gaz kaçağı olması halinde uyarı veren sistemdir. Gaz kaçakları özellikle eski ev ve işyerlerinde çokça meydana gelebilen bir durumdur. Bu sebeple gaz kaçağı için uyarı sistemi evinizin ve canınızın korunması için akıllı ev güvenlik sistemleri içerisinde çok önemli bir yere sahiptir.

Güvenlik Kamera Sistemleri

Güvenlik kamera sistemleri, herkesin bildiği ve çağımızın vazgeçilmezi görüntülü kayıt almaya yarayan akıllı ev güvenlik sistemlerindendir. Çok fazla çeşidi bulunan güvenlik kameralarının hareket sensörü bulunan tipleri de bulunabilmektedir. Bu sayede sadece görüntü kaydından ziyade anında uyarı sistemi de mevcuttur. Akıllı telefonunuza gelebilecek tek bir bildirimle kameraya bağlanabilir ve evinizi kontrol edebilirsiniz. Ayrıca ev içi yaşanabilecek kazalarda uyarı verecek şekilde kurulum da yapılabilir. Böylece yaşlılarınızın veya çocuklarınızın başına gelen ev kazalarından veya sağlık sorunlarından haberdar olmak mümkündür.

Akıllı Ev Güvenlik Sistemleri Kullanmak İçin Sebepler

Akıllı ev güvenlik sistemlerini kullanmak için düşünebileceğiniz bazı sebepler şunlardır:

 • Akıllı ev güvenlik sistemleri, evinize ve sizin başınıza gelebilecek çoğu senaryoyu kapsaması ve sunduğu olanaklar ve detektörler sebebiyle evinize ve ailenize ileri seviye bir koruma sağlar.
 • Akıllı telefonlarınız ve internet entegrasyonu sayesinde uzaktan, hızlıca ve kolaylıkla kontrol imkânı sağlar. Dilediğiniz her yerden evinizin durumunu görebilir ve sistemleri kontrol edebilirsiniz.
 • Akıllı entegrasyon sayesinde bu sistemler birlikte çalışabilir ve böylelikle sizin denetiminize bile gerek olmadan evinizdeki çeşitli sorunları otomatik algılayıp size haber veren bir sistem haline dönüştürülebilirler. Böylece sorunlardan vakit kaybetmeden haberdar olabilirsiniz.
 • Anında bildirim verebilmeleri sebebiyle vakit kaybetmeden önleminizi alabilir ve hırsızlık veya afet meydana gelmeden koruma sağlayabilirsiniz.
 • Sigorta yapılmaya karar verilmesi halinde akıllı ev güvenlik sistemlerine sahip olmak daha düşük ücretler ödemenizi sağlayabilir ve tasarruf edebilirsiniz.
 • Evinizin akıllı bir sistemle korunduğunu bilmek içinizi rahatlatacaktır. Bu sayede günlük hayatınıza daha çok odaklanabilirsiniz.
 • Yeni bir akıllı güvenlik sistemi piyasaya çıktığı takdirde akıllı ev sistemlerinizin halihazırda olması yeni sistemin kurulumu için kolaylık sağlayabilir ve en yeni korunma yöntemlerinden kolayca faydalanabilirsiniz.

Akıllı Ev Güvenlik Sistemleri Markaları

Bazı akıllı ev güvenlik sistemi markaları şunlardır:

 • Nest: Google’ın akıllı ev sistemlerini kapsayan markasıdır. Akıllı ev güvenlik sistemleri de bu markanın içerisindedir. Güvenlik kameraları ve gaz kaçağı alarmları bu ürünlerden bazılarıdır.
 • Ring: Bir diğer büyük şirket Amazon’a bağlıakıllı ev sistemlerini ve güvenlik sistemlerini içeren markadır.
 • Kale Alarm: Kilit sistemleriyle tanıdığımız Kale’nin ve akıllı ev güvenlik sistemleri kurulumu sunan markasıdır. Hırsızlık, gaz kaçağı, yangın alarmı, güvenlik kamerası gibi sistemleri sunmaktadır.
 • İTEK: Gaz ve karbonmonoksit detektörleri satışı yapan güvenilir bir ev güvenliği markasıdır.
 • Desi: Tüm akıllı ev güvenlik ve alarm sistemlerinin satışını ve kurulumunu yapan Türkiye’de faaliyet yapan bir markadır.

Akıllı Ev Güvenlik Sistemleri Benzer Yazılar

Telefonunda ve bilgisayarında araştırma yapan iş adamı. Hangi Enerji Bültenine üye olan iş adamı

Piagrid.com Enerji Bülteni

Üye olun, ilginizi çekebilecek güncel enerji yazılarımızı düzenli olarak paylaşalım.
Bültene Üye Olun