Hava Nemlendirici

Güncelleme:
11.12.2023
Yayım:
11.12.2023

Hava Nemlendirici Nedir?

Evin içerisindeki havanın size uygun olması, her şeyden önemlidir. Zira evinizde yatar, kalkar, boş vakitlerinizi değerlendirirsiniz. Soluduğunuz havanın hastalık taşımaması ve steril olması, sağlığınız açısından büyük önem arz eder. Kuru havalar da işte bu hastalıkların taşınmasına sebep olabilir. Hava nemlendiriciler, soluduğunuz havayı düzenli olarak nemlendirerek size bu konuda yardımcı olur.

Hava Nemlendiricinin Yararları

Kişiden kişiye değişse de hava nemlendirme cihazlarının faydaları şu şekilde özetlenebilir:

 • Kış aylarında ısıtıcıların kuruttuğu havayı nemlendirebilir.
 • Yaz aylarında havadaki alerjenleri öldürmek konusunda yardımcı olur.
 • Cildinizi nemlendirerek özellikle kuru ciltlere iyi gelebilir.
 • Kuru öksürüğü olanların hayat kalitesini arttırır.
 • Varsa evdeki bitkileri nemlendirerek onları canlandırır.
 • Aromaterapi özellikleriyle esansiyel yağların etki alanını arttırır.

Hava Nemlendirici Kullanım Alanları

Hava nemlendiriciler, ev içerisinde pek çok odada kullanılabilirler. Üstelik ofislerde de çalışanların hayat kalitesini arttırabilecek türden bir eklenti olabilirler. Lakin hava nemlendiricisinin konumlandırılacağı yere göre farklı nem kapasitesi olan cihazlara göz atmakta fayda vardır.

Hava nemlendiricisinin kullanım alanlarından bazıları şunlardır:

 • Soğuk hava depoları
 • Fabrika gibi kapalı alanlar
 • Nemlendirilmesi gereken müzeler
 • Bolca bitki yetiştirilen seralar
 • Steril olması gereken laboratuvarlar

Hava Nemlendirici Sağlıklı Mı?

Evinizin düzenli olarak nemlendirilmesi, sağlığınız açısından çok büyük önem taşır. Hem sizin hem de misafirlerinizin sağlığı için temiz hava sirkülasyonu sağlamalısınız. Hava nemlendiriciler de bu konuda size yardımcı olacaktır.

Lakin her teknolojik alet gibi hava nemlendiricilerin bakımının doğru şekilde ve düzenli olarak yapılması da şarttır. Ciğerlerinize çektiğiniz havanın nemlenmesini sağlayan cihazlar olduklarından ötürü hava nem kontrol cihazlarınızı temizlemediğiniz takdirde çeşitli toz, pislik ve bakteri de ciğerlerinize giriş yapabilir.

Hava nemlendirici cihazınızı düzenli olarak temizliğini yapıp doğru kullandığınız takdirde cihazınızın size de sevdiklerinize de herhangi bir zararı olmayacaktır. Tam aksine bazı sağlık sorunlarına da iyi gelebilir.

Hava Nemlendirici ile Hava Temizleyici Arasındaki Fark

Hava temizleyiciler, havayı nemlendirmekten ziyade serbest dolaşan kir, pislik, toz ve tüy gibi kalıntılardan arındırmayı hedefler. Bununla birlikte ayrıca hava temizleyici cihazlar havada dolaşan ve astım hastalığı gibi birçok hastalığa iyi gelmeyen bakterileri de arındırabilirler. Hava Filtresi yazımızdan bu konuda daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Fakat hava nemlendiriciler havayı temizlemekten ziyade su buharı salgılayarak havadaki nem oranını arttırırlar. Kuru hava ile tetiklenen problemlerden muzdarip olanlar için hava nemlendirici önerilebilir.

Hava Nemlendirici Markaları Tavsiyeleri

Birçok farklı hava nemlendirici markası vardır. Tabii ki en doğrusu kendi eviniz ve bulunduğunuz konum için gerekli olan nem oranını öğrenip ona göre araştırma yapmanız olacaktır. Buna rağmen hava nemlendirici cihazı üreten markalar hakkında bilgi edinmek isterseniz aşağıdaki listeye bir göz atabilirsiniz:

 • Xiaomi: Uzun çalışma süresi ve gece modu gibi özellikleri sayesinde Xiaomi hava nemlendirici, en çok tercih edilenlerden bir tanesidir.
 • Dyson: Verimlilik ve müşteri memnuniyeti açısından öne çıkan Dyson, hava nemlendirici cihazlar konusunda da sektörde önder isimlerden bir tanesidir.
 • Sinbo: Teknoloji dendiğinde akla ilk gelen markalardan bir tanesi olan Sinbo da hava nemlendirici cihazlarıyla ön plana çıkar.
 • Wewell: Özel filtreleri sayesinde uzun ömürlü bir tecrübe sunan Wewell ürünleri, tam size göre olabilir.

Yukarıdakiler dışında Vicks, Kiwi, Deerma, Kyvol gibi markalar da hava nemlendirici cihazlarıyla ön plana çıkmaktadır.

Akıllı Hava Nemlendiriciler

Akıllı cihazların en önemli özelliklerinden bir tanesi olan uzaktan kontrol sistemine sahip hava nemlendiriciler, akıllı cihazlar olarak sınıflandırılırlar. Evde olmadığınızda hızlı bir şekilde kontrolü sağlayıp evinizdeki nemlendiriciyi açıp kapatabilir, böylece kullanmadığınızda veya açık unuttuğunuzda cihazınızı kolayca kapatabilirsiniz. Enerji tasarrufu sağlamak için akıllı cihazları tercih etmeniz doğru olacaktır.

Akıllı cihazlar konusunda daha detaylı bilgi edinmek için Akıllı Ev Aletleri yazımıza bakabilirsiniz.

Hava Nemlendirici Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hava nemlendirici cihazınızın size ve evinize uygun olup olmadığını anlamak için bakmanız gereken şeylerden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • Az enerji tüketmesi, hem bütçeniz hem de gezegenimiz için yararlı olacaktır.
 • Sessiz çalışan bir hava nemlendirici seçerek sizi rahatsız etmeyeceğinden emin olabilirsiniz.
 • Su haznesinin otomatik olarak kapanması sizin işinizi kolaylaştıracaktır.
 • Cihazınızın kolaylıkla temizlenebilmesi, düzenli olarak temizliğini yapabilmeniz konusunda size yardımcı olacaktır.
 • Evinizin bulunduğu yerin kuruluk ve nem oranı, size almanız gereken cihaz veya cihazınızı çalıştırmanız gereken mod konusunda bilgi verebilir.
 • Su tankının kapasitesi ve cihazın çalışma süresi, gün içerisinde hava nemlendiricinizi ne kadar kullanabileceğinizi gösterir.

Hava Nemlendirici Benzer Yazılar

Telefonunda ve bilgisayarında araştırma yapan iş adamı. Hangi Enerji Bültenine üye olan iş adamı

Piagrid.com Enerji Bülteni

Üye olun, ilginizi çekebilecek güncel enerji yazılarımızı düzenli olarak paylaşalım.
Bültene Üye Olun