Giriş Yap

Güneş Enerjisi ile Su Isıtma

Su ısıtma için en uygun GES çözümleri, güneş paneli fiyatları ve su ısıtmada tercih edilen şirketler
GES Teklifleri Topla >>
Piagrid Güneş Enerjisi İle Su Isıtma

Güneş Paneliyle Su Isıtma Fiyatları 2024

Güneş paneliyle su ısıtma fiyatları, sistemin özellikleri ve tercih edilen ekipmana göre farklılık gösteriyor. Sizler için sehpa, bağlantı parçaları ve montaj ekipmanlarını da içeren gün ısı sistemi paketleri hakkında bir fiyat araştırması yaptık. 2024 yılı güncel dolar kuruna göre derlediğimiz örnek paket fiyatlarını aşağıda bulabilirsiniz. Aşağıdaki tabloda örnek paket fiyatlarını bulabilirsiniz.

Kazan Hacmine Göre Su Isıtma Sistemi Fiyatları

Kazan Çeşidi Kazan Hacmi (L) Fiyat (USD)
200 $1305
300 $1860

Tüp Adedine Göre Krom Kazanlı Su Isıtma Sistemi Fiyatları

Tüp Adedi Fiyat (USD)
24 adet $595
30 adet $632
36 adet $670

Kazan ve Kollektör Çeşidine Göre Su Isıtma Sistemi Fiyatları

Kazan Çeşidi Kollektör Çeşidi Fiyat (USD)
Galvaniz Alüminyum $820
Emaye Alüminyum $895
Krom Bakır/Alüminyum $1045

Güneş enerjisiyle su ısıtma sistemleri 20-25 yıllık kullanım süresine sahiptir. Bu sistemler genelde 4-5 sene içinde amorti ederler.

Su ısıtma sistemleri için de faydalanabileceğiniz avantajlı GES kredi ve teşvikleri hakkında bilgi almak için hibe ve destek sayfamızı inceleyin: Enerji Teşvik ve Destekleri

24’lü Güneş Enerjisi Fiyatları

24 adet vakumlu tüpten oluşan güneş enerjisi sistemleri, 24’lü güneş enerjisi olarak adlandırılır. Tüpler; cam, paslanmaz krom ve galvaniz sac olmak üzere farklı ham maddelerden üretilir. 24’lü güneş enerjisi sistemleri, güneş enerjisi ile su ısıtmada en çok tercih edilen sistemlerdendir. Kış aylarında,  (-25) - (-30) derecelere kadar sorunsuz kullanılabilir.

24 tüplü güneş enerjisi fiyatları, panelin ham maddesi ve satılan şehre göre değişebildiği gibi dövizdeki dalgalanmaya bağlı olarak da dönemsel olarak değişir. 2022 güncel 24’lü güneş enerjisi fiyatları $800 seviyesinde bulunabilmektedir.

Ev için güneş enerjisiyle ilgili sayfamızda, evlerde kullanılan GES uygulamaları hakkında detalı bilgi alıp eviniz için en uygun panel tiplerini karşılaştırabilirsiniz: Ev İçin Güneş Enerjisi

Güneş Enerjisiyle Su Isıtmada Öne Çıkan Şirketler

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de her geçen yıl güneş ışınlarından daha fazla enerji elde ediliyor. Güneş enerjisinden su ısıtma sistemleri üreten şirket sayısı da bu doğrultuda artıyor. Ancak, uzun yıllardır solar enerji ve güneş enerjisiyle su ısıtma sistemleri üzerinden çalışan köklü firmalar da var. Bu sektörde öne çıkan markalardan birkaçı söyle sıralanabilir;

 • Kuzeymak
 • Mitsubishi
 • Demirdöküm
 • Ezinç
 • Ersan Güneş Enerji Sistemleri
 • Ankara Solar
 • Sergün
 • Aplas Group

Güneş enerjisi ile elektrik üretmek hakkında daha fazla bilgi için güneş enerjisi sayfamızı ziyaret edin: Güneş Enerjisi Fiyatları

Güneş Enerjisi ile Su Isıtma Nedir?

Güneşenerjisi, 1970'lerden bu yana dünya genelinde önemli bir yenilenebilir enerji kaynağı olarak kullanılır. Güneş panelleri, güneş ışınlarını toplayarak enerjiye dönüştürdüğü için en yaygın olarak ısıl uygulamalarda kullanılır. Bu uygulamalardan biri de güneş enerjisi ile su ısıtma sistemleridir, bu sistemde güneş enerjisi suyun ısıtılması için kullanılır.

Şofbenler de güneş enerjisinden elde edilen elektriği kullanarak su ısıtmanızı sağlar. Detaylı bilgi için şofbenlerle bağlantılı sayfamızı inceleyin: Şofben Seçenekleri ve Özellikleri

Güneş Enerjili Su Isıtıcı Nerelerde Kullanılır?

Güneş enerjisiyle su ısıtma, Türkiye gibi yılın önemli bir bölümünü güneşli geçiren ülkelerde pek çok alanda kullanılır. Bireysel güneş panelleri ile evlerde sıcak su elde edilebileceği gibi binalara uygulanan sistemler, su ısıtmanın yanı sıra, ısıtma soğutma sistemlerinde kullanılabilir. Ayrıca yüzme havuzlarında kullanılan suyun ısıtılması için de güneş enerjisi ile su ısıtmadan faydalanılabilir.

Su ısıtmak için şebeke elektriği yerine güneş enerjisinden faydalanmanız, daha ucuz elektrik faturaları ödemenizi sağlar. Elektrik faturanızı aşağı çekebilecek diğer çözümler için ilgili sayfamızı ziyaret edin: Ucuz Elektrik Kullanımı

Güneş Enerjisi ile Su Isıtma Sistemi

Güneş Enerjisiyle Su Isıtma Sistemleri

Güneş enerjisinden sıcak su elde edilmesini sağlayan farklı teknolojiler ve sistemler vardır. Bu sistemlerden en çok tercih edilenleri ve kullanım özellikleri şu şekilde özetlenebilir:

Pasif Güneş Enerjisi Sistemleri

Güneş enerjisiyle su ısıtma sistemleri arasında en yaygın kullanılanlarındandır. Karmaşık bir teknoloji gerektirmemesi ve düşük maliyetli olması önemli bir avantaj sağlar. Güneş enerjisinin toplanması için panel ve ekipmanlar; çatı ve cam duvarlar gibi sürekli güneş gören alanlara yerleştirilir. Daha sonra toplanan bu enerji depolanır ve su ısıtmada kullanılmak üzere iç mekânlara dağıtılır. Pasif güneş enerjisi sistemleri iki kategoriye ayrılır:

 1. Doğrudan pasif güneş sistemleri: Güneş alınan saatlerde elde edilen enerji depolanır. Depolanan enerji, gece saatlerinde iç mekâna aktarılır. Yapının tasarımı ile doğrudan alınan güneş ışınları, farklı bir sistem olmadan cam yüzeylerden geçerek depolanır.
 2. Dolaylı pasif güneş sistemleri: Güneş enerjisi, sıcak suyun kullanılacağı bölümde depolanır, ihtiyaç halinde diğer bölümlere aktarılır.

Aktif Güneş Enerjisi Sistemleri

Aktif güneş sistemleri, güneş enerjisinden sıcak su ve elektrik üretilmesini sağlayan entegre elektronik ve mekanik sistemlerdir. Aktif güneş enerjisi sistemlerinde yüksek verimli toplayıcılar ve güneş pilleri kullanılır. Ek ısı depolamak üzere mekanik donanıma sahip olan bu sistemler, ısı dağılımını da sürekli denetler. Aktif güneş sistemlerinin tasarım ve inşaat aşamasında kurulumu önemlidir. Tamamlanmış yapılara daha sonra uygulanan sistemler, yapının estetiğinin bozulmasına sebep olur. Aktif sistemler elde edilen enerjiye göre ikiye ayrılır:

 1. Güneş kolektörleri (Isıtma sistemleri)
 2. Fotovoltaik sistemler (Elektrik üreten sistemler)

Güneş enerjisi su ısıtma sistemlerinin kolektörlerde dolaşan suyun kullanım şekline göre ve devre tipine göre farklı çeşitleri vardır. Kollektörlerde dolaşan suyun kullanım şekline göre olan çeşitler doğal dolaşımlı ve pompalı dolaşımlıdır. Devre tipine göre olan çeşitler ise açık ve kapalı olmak üzere ikiye ayrılır.

Doğal Dolaşımlı Açık Devreli Sistem

Bu sistemde kullanılan sıcak su toplayıcıda dolaşan sudur. Isınan su depoda toplanır; oradan da kullanım yerine gönderilir. Toplayıcıda toplanan su doğrudan kullanıldığı için suya antifriz katılamaz. Bu sebeple, donmaması için kış aylarında suyun tahliye edilmesi gerekir. Şebeke suyunun kireç oranı düşükse açık devreli sistemler daha verimlidir.

Doğal Dolaşımlı Kapalı Devreli Sistem

Kapalı devreli sistemlerde toplayıcıdaki sıcak su, boyler olarak adlandırılan ısı değiştiricisi ile ısıyı kullanma temiz suyuna aktarır. Bu şekilde, kirli su ile kullanım suyunun karışması engellenir. Bu sayede toplayıcıya antifriz konulabilir ve kış mevsiminde donma riski ortadan kalkar.

Pompalı Dolaşımlı Sistemler

Pompalı dolaşımlı sistemlerde toplayıcı ile depo arasındaki su transferi, sirkülasyon pompası aracılığıyla yapılır. Bu sistemlerde de açık ve kapalı olmak üzere iki farklı devre kullanılır; ancak kapalı devreli sistemler çok daha yaygındır.

 1. Kapalı Devre Pompalı Güneş Enerjisi: Güneş enerjisi ile ısıtılan su, pompa ile dolaştırılır. Bu sistemlerde deponun çatıda olması gerekmez. Depo ve kollektör çıkışına konulan ısı ölçerler sıcaklık farkını sürekli ölçer. Kollektörlerdeki suyun depodaki sudan 10 derece daha sıcak olması halinde sıcak su, depoya pompalanır.Bu fark 3 dereceye düşünce pompa kapanır.
 2. Açık Devre Pompalı Güneş Enerjisi: Kollektör ile depodaki suyun sıcaklığı sık sık değiştiği için pompa, sürekli devreye girer. Bu durum sudaki kireç kollektörün verimini etkilediği için açık devre pompalı güneş enerjisi sistemi daha az tercih edilir.

Güneş Enerjisiyle Su Isıtma Nasıl Çalışır?

Güneş enerjisiyle su ısıtma sistemleri, çalışma prensibi olarak aktif ve pasif olmak üzere iki başlıkta incelenebilir.

 1. Aktif Güneş Enerjisiyle Su Isıtma Sistemleri: Güneş ışınları panellerde toplanarak ısı enerjisine dönüştürülür. Daha sonra bu enerji paneldeki sıvıya aktarılır ve bu sıvı ısıtılır. Doğrudan akışlı sistemlerde solar sıvı yoktur; doğrudan kullanım suyu ısıtılır. Kollektördeki sıvı yeteri kadar ısıtıldığında kontrol ünitesi tarafından akış başlatılır ve pompalama işlemi başlar. Isı eşanjörü bu aşamada devreye girer. Tankta bulunan kullanım suyunun ısınması için ısı aktarılır. Suyu ısıtan solar sıvı daha sonra kollektör paneline döner. Bu döngü sürekli devam eder.
 2. Pasif Güneş Enerjisiyle Su Isıtma Sistemleri: Şebekeden gelen su ilk olarak tanktan geçer. Böylece sistemde sürekli su olur. Kollektörler, bu suyu güneş enerjisinden elde ettikleri enerji ile ısıtır. Isınan su tankın üst kısmına hareket eder. Güneş enerjisi su ısıtma sistemine su geldikçe döngü bu şekilde devam eder. Isınan su, tankın üst düzeyine hareket ettiği için bir pompa yoktur.

Güneş Enerjisiyle Su Isıtma Sistemlerinde Kullanılan Malzemeler

Aktif ve pasif sistemlerde farklı ekipmanlar olsa da tüm güneş enerjisi ile su ısıtma sistemlerinde aşağıdaki ekipmanlar bulunur:

 • Paneller (Kolektörler): Güneş ışınlarındaki radyasyonu kullanarak ısı enerjisi ortaya çıkarır. Emici katman olarak adlandırılan bölüm, güneş ışınlarının emilerek ısıya dönüştürülmesini sağlar. Farklı çeşitleri bulunan kolektörler, bazı sistemlerde bakır levhalarla kaplıdır; bazı sistemlerde ise vakumlu cam tüpler bulunur. İlgili yazımızı okuyarak güneş paneli hakkında daha detaylı bilgi alın: Güneş Panelleri
 • Isı Eşanjörü: Kollektör tarafından ortaya çıkarılan ısı enerjisinin suya aktarılmasını sağlar. Isı transferi için iletken bir malzemeden üretilir.
 • Depolama Tankları: Güneşli havalarda üretilen sıcak suyun, akşam saatlerinde ya da güneşin olmadığı günlerde de kullanabilmesini sağlar. Isı eşanjörlerinin ısıttığı su burada muhafaza edilir. Transfer ya da bekleme süresinde ısının kaybedilmemesi adına ham madde ve yerleştirildiği konum önemlidir. Güneş enerjisi su deposu olarak da adlandırılan tanklar, galvaniz sacdan imal edilir. 1, 1,5 ve 2 milimetre kalınlık seçenekleriyle güneş enerjisi su tanklarının fiyatları da yaklaşık olarak $55 ile $165 arasında değişmektedir.
 • Pompa: Isıtılan suyun kollektörlerden depolama tankına aktarılmasını sağlar. Doğal sirkülasyon ile suyun taşınmadığı durumlarda pompa kullanılır.
 • Kontrol ünitesi: Sistemin kontrolünü sağlar. Sıcak su ihtiyacı ve kollektörler tarafından toplanan solar radyasyon miktarına göre solar sıvının akışını regülatör aracılığıyla kontrol eder.

Güneş Enerjisi ile Su Isıtma Kaynakları

Mühendis ve Makina, Enerji, Aralık 2008

Gazi Üniversitesi, 2nd International Sustainable Building Symposium (ISBS)

Türk Bilim Araştırma Vakfı (TBAV), Binalarda Pasif ve Aktif Güneş Sistemlerinin İncelenme Raporu

Güneş Enerjisi Sıkça Sorulan Sorular

Güneş Enerjisi ile Su Isıtma-Sıkça Sorulan Sorular

Güneş Enerjisi ile Su Isıtma Rehberi