Giriş Yap

Ev İçin Güneş Paneli

Eviniz için güneş enerjisi teklifleri alın...
GES Teklifleri Topla >>
Piagrid Ev İçin Güneş Enerjisi. Güneş enerjisi sistemli ev.

Ev Tipi Güneş Paneli Maliyeti 2024

Bir ailenin ihtiyacına göre basit bir hesaplama yapılırsa 4 adet güneş paneli, 5 adet akü, 1 adet inverter ve işçilik ile GES toplam maliyeti yaklaşık 2.860 Dolar'dır.
Güneş enerjisi hakkında detaylı bilgi edinin >>
Ürün Adet Birim Fiyat Fiyat
320 Watt Güneş Paneli 4 190 $ 760 $
100 Ah Akü 5 180-260 $ 1.000 $
5000 W İnverter 1 400-1.200 $ 700 $
İşçilik/Kurulum Maliyeti - 400 $ 400 $
Toplam - - 2.860 $
Güneş Paneli Markalarını Karşılaştır >>
Piagrid Ev İçin Güneş Enerjisi Maliyeti

Ev İçin Güneş Paneli Sayısı Formülü

Bir konutun ihtiyaç duyacağı güneş paneli sayısını hesaplamak için kullanılacak formül şu şekildedir:
Panel Sayısı = Günlük yük (Wsa) /( Işınım Süresi (sa) x Panel Gücü (W))
1

Günlük Yük

Saatlik Watt (Wsa) cinsinden günlük tüketeceğiniz elektriği hesaplayın. Örneğin, 250 Watt’lık bir vantilatör ve 100 Watt gücünde 5 büyük lambayı 10 saat çalıştırmayı planlıyorsanız 7500 Watt enerji yükünüz vardır.

2

Işınım Süresi x Panel Gücü

Evinizin gün boyunca kaç saat Güneş ışığı aldığını bulun ve kullanacağınız güneş panelinin Watt gücüyle çarpın. 5 saat Güneş ışığı alıyorsunuz ve alacağınız panel 500 Watt gücünde diyelim.

3

Panel Sayısı

Hesapladığınız yükü, ışınım süresi ve panel gücü çarpımının sonucuna bölün. 7500/2500= 3 panel ile elektrik ihtiyacınızı karşılarsınız.

Ev İçin Güneş Panel Sayısı Hesaplama

Eviniz için kaç güneş paneli sayısı hesaplarken iki faktörü göz önünde bulundurmalısınız; çatınızdaki alan ve enerji ihtiyacınız. Çatınızdaki alana göre panel sayısı hesaplamak için aşağıdaki tabloyu kullanabilirsiniz.

Panel Gücü (W) Ortalama Alan (cm2) Ortalama Ağırlık
10-20 900-1548 1,5
40-60 2900-4000 5
80-100 5300-6800 8


Çatınızda yeterince alan varsa ve panel sayısını yıllık enerji tüketiminize göre hesaplayacaksanız aşağıdaki tablodan yaralanabilirsiniz.

Ortalama Yıllık Elektrik Tüketimi (kWsa) Panel Gücü (kW) Ortalama Panel Sayısı
7,161 5 20
14.165 10 40
21.234 15 70

Hazır Güneş Enerjisi Paket Fiyatları 2024

Güç Minimum Fiyat Maksimum Fiyat
10 kW 3.352 dolar 10.638 dolar
8 kW 2.766 dolar 3.706 dolar
5/6 kW 1.862 dolar 3.448 dolar
4 kW 2.128 dolar 6.757 dolar
3/3.2 kW 1.218 dolar 6.220 dolar
2/2.4 kW 1.521 dolar 5.300 dolar
1.2/1.6 kW 771 dolar 2.128 dolar
1 kW 721 dolar 1.584 dolar
0.6 kW 415 dolar 1.053 dolar

Yukarıdaki referans tablo, çeşitli sitelerden aynı güçteki hazır GES sistemlerinin Ocak 2024 itibariyle fiyatları karşılaştırılarak hazırlanmıştır.

Eviniz, bağ eviniz, kamp çadırı veya karavanınız için alabileceğiniz hazır güneş enerjisi sistemleri vardır. Bu sistemler, paneller, inverterler, bağlantı kabloları ve aküleri içeren hazır solar paketler hâlinde satılır. Genellikle 1 kW ve üzerindeki paketler, buzdolabından başlayarak bir evdeki elektrikli aletlerin ihtiyaçlarını belirli ölçülerde karşılar. Her bir pakette toplam gücü karşılayacak kadar panel bulunur, örneğin 3 kW'lık bir solar paket 10 adat 300 W veya 6 adet 500 W solar panel ve onlara yetecek bir inverter içerebilir. Paket fiyatları, malzeme kalitesi ve paket içeriğinde bağlı olarak değişebileceği gibi kampanyalar sebebiyle dalgalanabilir.

Ev İçin Hangi Güçte Panel Kullanılır?

Ev tipi güneş panelleri genellikle 0,5 kW, 1 kW veya 2-5 kW olarak farklılık gösterirler. Fakat bunların dışında ihtiyaca göre özel güneş paneli ürettirmek de mümkündür. Farklı güçteki güneş panelleri arasında seçim yaparken konum, bütçe, uygun alan ve elektrik ihtiyacı göz önünde bulundurulmalıdır.

Evinizdeki eletronik cihazların aylık ne kadar elektrik tükettiğini öğrenmek için yazımızı okuyun: Elektrikli Aletlerin Enerji Tüketimi

0,5 kW gücündeki paneller daha çok jeneratör ve düşük elektrik tüketen aletlere güç vermek için kullanılırlar. Bu tip paneller uygun alan dar olduğunda veya hareket eden sistemlerde tercih edilirler.

1 kW paneller genellikle düşük bütçeli sistemler için sunulurlar. Bu tip paneller aydınlatma sistemleri, televizyon, buzdolabı ve elektronik aletleri şarj etmek gibi daha temel ihtiyaçlar için önerilirler.

2-5 kW paneller ile daha esnek ve kişisel ihtiyaçlara uygun bir enerji sistemi kurmak mümkündür. Elektrik kullanımınıza ve uygun alana göre farklı panel kombinasyonlarıyla, sizin için en uygun sistemi yaratabilirsiniz.  

Ev İçin Güneş Enerjisi Fiyatları Nasıl Hesaplanır?

Ev tipi güneş paneli maliyeti hesaplanırken aşağıdaki adımlar izlenmelidir:
 • Evin enerji ihtiyacına göre kullanılması gereken panel sayısı hesaplanır
 • Kullanılacak panel seçimi yapılır - seçilen panele göre fiyat farklılık gösterecektir
 • İnverter seçimi yapılır. Bkz: İnverter Markaları Karşılaştırma
 • Depolama çözümü isteniyorsa kullanılacak olan akü seçimi yapılır ve fiyatı dahil edilir. Bakınız: Güneş Enerjisi için Akü Seçimi
Güneş enerjisi sistemi için gerekli parçalar

Ev İçin Güneş Enerjisi Kurulumunda Gerekli Belgeler

Konut amaçlı kullanılan binanız için güneş enerjisi sistemine başvuru yapmak için aşağıdaki evraklara ihtiyacınız vardır.

 • Kimlik belgesi
 • Başvuru formu
 • Abonelik evrakları
 • Apartman yönetiminin çatının kullanmasına yönelik ortak kararının noter onaylı sureti
 • Tek hat şeması (elektrik mühendisinden alınır)

Apartmanlarda Güneş Enerjisi Kurulumu

Apartmanda güneş enerjisi kurulumu için çatı kullanım hakkı olan her dairenin onayı gerekir. Konut çatılarına kurulacak güneş enerjisi elektrik üretim tesisinin kurulum gücü her daire için 10 kW'ı geçmemesi ve üretim ve tüketim tesisinin aynı noktada bulunması gerekir.

Balkon tipi solar enerji kurulumunda ise yalnızca bir güneş paneli ve bir adet mikro invertör yeterlidir. Daha az maliyetli olan bu solar sistemle elektik faturanızda tasarruf edebilirsiniz.

Apatmanınızda güneş enerjisi sistemi kurmayı düşünüyorsanız Apartmanlar ve Siteler İçin Güneş Enerjisi yazımızı okuyun.

Ev Tipi Güneş Paneli Ne Kadar Zamanda Kurulur?

Güneş paneli kurulumu yapılacak alana ve çatı tipine göre değişir. Ancak 12 Mayıs 2019’da Resmi Gazete’de yayımlanan Lisanssız Elektrik Üretimi Yönetmeliği'ne göre çağrı mektubu için idari süreç minimum 3 ay sürer. Ortalama kurulum süresi yaklaşık 4 aydır.

Ev Tipi GES Bakımı ve Güneş Paneli Arızaları

Güneş panelleri zamanla hava şartları, UV ışınları ve kire bağlı olarak zarar görebilir. Güneş paneli arızalarına zamanında müdahale etmek ve verimliliği artırmak için periyodik bakım yapılması gerekir. En sık görülen güneş paneli arızaları aşağıdaki gibidir:

 • Güneş panelinin aküyü doldurmaması sorunu
 • Hücrelerde hotspot
 • Bağlantı kutusundaki diyot arızaları ve kablo arızaları

Periyodik bakımlar sırasında, termal görüntülemenin belirtilen koşullarda ve yetkin personellerce yapılması gerekir.

Evde Solar Enerji Kârlı mı?

Evde güneş enerjisi kullanımının kısa vadede kâr getirisi yoktur, ancak uzun vadede çok kârlıdır. Ev tipi güneş enerji sistemlerinde amortisman süresi ortalama 7 yıldır. Güneş panellerinin genelde 25 yıl performans garantisi vardır. Güneş panellerinin ömrü ise ortalama 50-60 yıldır.

Bununla birlikte, evde enerji ihtiyacı için solar enerjiden faydalanmanız, daha ucuz elektrik faturaları ödemenizi sağlar. Daha fazla bilgi için yazımızı okuyun: İndirimli Elektrik

Ev İçin Kurulan Güneş Enerjisi Sistemini Şebekeye Bağlama 

Şebeke bağlantılı sistemler (on grid), enerji sisteminin ulusal elektrik şebekesine bağlı olduğu sistemlerdir ve izin sürecine tabidir. Şebeke bağlantısız sistemler (off grid) ise ulusal şebekeye bağlı olmayan, jeneratör gibi düşünülebilecek sistemlerdir. Şebeke bağlantısı olan yerlerde maliyeti azaltmak için şebekeye bağlı sistemleri kullanmalısınız.

Şebekeye bağlı çatı üstü sistemler için yapılması gereken yasal işlemler; dağıtım şirketine teknik belgelerin verilmesi, proje onayı için çok çeşitli belgelerin yine dağıtım şirketine iletilmesi, dağıtım şirketi ile bağlantı anlaşması imzalanması gibi süreçler içerir.

Şebekeye bağlı GES için tıklayın >>

Ev İçin Güneş Enerjisi Rehberi

Güneş Enerjisi Sıkça Sorulan Sorular

Ev İçin Güneş Enerjisi - Sıkça Sorulan Sorular