Güneş Aküsü

Güncelleme:
13.5.2024
Yayım:
16.7.2021

Güneş Enerji Aküsü Nedir?

Dünyanın güneş yörüngesindeki hareketlerine bağlı olarak günün her saatinde ya da yılın her döneminde güneş enerjisinden faydalanmak ve enerji üretmek mümkün değildir. Bu sebeple güneşli saatlerde ve günlerde elde edilen enerjinin depolanması, güneş enerjisi sistemleri için bir mecburiyettir.

Solar akü ve güneş pili olarak da adlandırılan güneş enerjisi aküleri, güneş ışınlarından üretilen elektrik enerjisinin şebekeye aktarılmadan önce daha sonra kullanılmak için depolanmasını sağlar. Solar aküler taşınabilir ebatlarda, uzun ömürlü güneş enerjisi depolama sistemleri olarak tanımlanabilirler. Güneş aküleri kolay taşınabilir oldukları için, depolanan elektrik enerjisi, ihtiyaca göre istenilen yerde kullanılır.

Güneş enerjisi sayfamıza göz atın>>

Solar Akü Özellikleri

Solar akülerin özellikleri, birkaç madde ile sıralanabilir:

  • Uzun süre kullanım ömrü: Güneş pilleri, bir defa alındıktan sonra uzun yıllar sorunsuz şekilde kullanılabilen cihazlardır.
  • Dayanıklılık: Uzun süre kullanım ömrü, solar akülerin yüksek enerji, ısı ve aşınmaya dayanıklılığı ile bağlantılıdır.
  • Güvenlik: Üretilen elektrik enerjisini kimyasal enerjiye çevirerek depolayan solar akülerde güvenlik üst seviyededir.
  • Enerji kapasitesi: Solar aküler, standart akülere oranla daha yüksek bir enerji yoğunluğu ile çalışırlar; bu da maksimum seviyede enerjinin depolanmasını sağlar.
  • Düşük deşarj oranı: Deşarj, otomobil akülerinde sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Otomobilin uzun süre çalışmaması durumunda akü, kendi kendine biter. Solar akülerde ise de şarj ihtimali minimum seviyededir.
  • Şarj performansı: Solar aküler, güneş enerjisinden elde edilen elektriği en verimli şekilde depolayacak şekilde tasarlanmıştırlar.

Güneş Aküsü Fiyatları 2024

Güneş aküsü fiyatları; kapasite, depolama sistemi ve akü malzemesi gibi değişkenlere bağlı olarak farklılık gösterir. Uzun ömürlü bir solar akü, kullanım süresi ile bir süre içinde maliyetini amorti eder.

2024 güncel güneş aküsü fiyatları, 4000 TL ile 10.000 TL arasında değişmektedir.

Güneş enerjisi sistemlerinin fiyatlarını öğrenmek için güneş enerjisi sayfamızı ziyaret edin.

Güneş enerjisi sistemi kurmadan devlet destekleri, hibeler ve krediler hakkında enerji destekleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Güneş Enerjisi Depolama Nasıl Çalışır?

Solar aküler, üretilen elektriği şebekeye aktarılmadan önce depolarlar. Güneş enerjisinden üretilen elektrik, güneş akülerinde kimyasal enerjiye çevirilerek saklanır. Elektrik ihtiyacı olduğunda, bu kimyasal enerji tekrar elektrik enerjisine dönüştürülür.

Güneş Aküsü Şarj Devresi Nedir?

Şarj devreleri, güneş ışınlarından elde edilen enerjiyi, uygun forma sokup aküye gönderirler. Ancak, devrelerin çalışabilmesi için enerji eşik değeri önemlidir. Yani, güneş ışınlarının yeteri kadar güçlü olmadığı yerlerde ya da mevsimlerde devreler çalışmayabilir. Enerji ihtiyacı ve güneş enerji potansiyeline göre uygun devre seçilmelidir.

Güneş Aküsü Çeşitleri

Depolama işlemi için akünün kullandığı kaynak, volt ve amper bakımından birçok güneş enerjisi akü çeşidi vardır. Bunlardan en sık tercih edilenler ile özellikleri şu şekilde özetlenebilir:

  1. Jel Akü: İçinde bulunan, enerji tutma seviyeleri yüksek, jel kıvamlı elektrolitler sayesinde yüksek verim sağlarlar. Ayrıca, dış etkenlere de dayanıklıdırlar. Bu nedenle en çok tercih edilen güneş aküsü çeşididir. Sulu aküler ile kıyaslandığında kullanım kapasitesi de oldukça yüksektir.
  2. Sulu Akü: Kullanım ömürleri uzundur, ancak sulu akülerde şarj edilme sırasında ortaya çıkan gaz, açık havada kullanımı gerektirir. Kapalı alanda kullanılacaksa, çıkan gazdan etkilenmemek için bir havalandırma sisteminin olması gerekir.
  3. Marin Akü: Düşük enerji kapasitesi sebebiyle; tekne gibi kullanım alanlarında tercih edilir. Marin akülerin de sıvı ve jel gibi çeşitleri vardır. Enerji ihtiyacının düşük kapasite ile karşılanabildiği durumlarda yüksek verimlidir.
  4. Kuru (AGM) Akü:Herhangi bir sıvı eklemesi yapılmadan kullanılır. Bu sebeple şarj olurken herhangi bir gaz ya da sıvı sızdırmaz. Bu önemli bir güvenlik avantajı sağlar. Ayrıca diğer akü çeşitlerine göre daha uzun ömürlüdür.

Güneş Aküsü Bakımı

Jel aküler başta olmak üzere son teknoloji güneş aküleri periyodik bir bakım gerektirmeden uzun yıllar kullanılabilir. Fakat, kutup başlarının temiz tutulmaması ve çok sıcak ya da soğuk ortamlarda kullanımı, akünün ömrünü olumsuz etkiler.

Jel akülerde valflerin zorlanması da kullanım ömrünü azaltır. Güneş pillerin dolu tutulması, uzun süre dayanmalarını sağlar. Güneş aküsünün elektrolit seviyesinin de belirli aralıklarla ölçülmesi gerekir.

Güneş Aküsü Benzeri Yazılar

Telefonunda ve bilgisayarında araştırma yapan iş adamı. Hangi Enerji Bültenine üye olan iş adamı

Piagrid.com Enerji Bülteni

Üye olun, ilginizi çekebilecek güncel enerji yazılarımızı düzenli olarak paylaşalım.
Bültene Üye Olun