Güneş Enerjisinde Tesla

Güncelleme:
28.7.2023
Yayım:
13.5.2022

Güneş Enerjisinde Tesla

Dünyanın önde gelen elektrikli otomobil üreticilerinden olan ABD merkezli Tesla, 2016 yılında satın aldığı SolarCity şirketi ile güneş enerjisi sektörüne girdi.

SolarCity Nedir?

2006 yılında ABD’de kurulan, konut ve endüstri tipi güneş paneli ve solar kiremit üretimi ile kurulum hizmeti sunan SolarCity, Tesla ile birleşmesinin ardından enerji depolama hizmeti de vermeye başladı. Tesla bünyesine katılmasının ardından SolarCity markası feshedildi. Bu tarihten bu yana tüm yenilenebilirenerji faaliyetleri Tesla markası adı altında yürütülüyor.

Tesla Solar Roof Nedir?

Tesla tarafından 2018 yılında üretimine başlanan solar roof, her biri bir güneşpaneli olan çatı kiremitleri ile konut çatısının komplike bir güneş paneline dönüştürülmesini sağlıyor. Ayrıca, solar roof tarafından güneş enerjisinden üretilen elektrik, Powerwall ile depolanıyor ve ihtiyaç anında kullanabiliyor. Böylece, konutun tüm elektrik ihtiyacı güneş enerjisinden karşılanabiliyor.

Tesla solar roof özellikleri

Kiremit ve güç Garantisi: 25 yıl

Rüzgâra dayanırlık derecesi: ASTM D3161 Sınıf F

Yanmaya dayanıklılık derecesi: A Sınıfı (en yüksek derece)

Doluya dayanırlık değerlendirmesi: ANSI FM 4473 Sınıf 3

Çatı eğimi: 2:12’den 24:12’ye

İnvertör Gücü: 3.8kW / 7.6kW

Verimlilik: %97,5

Solar Roof Avantajları Nedir?

Tesla solar roof, güneş enerjisinden en üst seviyede verim alınacak şekilde tasarlanmıştır. Böylece, güneşlenme süresinin az olduğu kış günlerinde bile güneş enerjisinden faydalanılabilir. Ayrıca, şık bir tasarım sunan Tesla Solar Roof, konutların mimari estetiğini bozmaz. Tesla Solar Roof kiremitleri oldukça dayanıklıdır ve tüm hava koşullarına karşı zarar görmeyecek şekilde tasarlanmıştır.

Solar roof ile birlikte kurulumu yapılan Powerwall, enerji depolayan bir güneş enerjisi konut pilidir. Güneşli günlerde üretilen enerjinin depolanmasını sağlar. Kurulumu yapılan tüm sistem birbirine entegredir ve akıllı telefonlara indirilebilen bir uygulama ile sistem 7/24 izlenebilir, anlık uyarılar ve uzaktan erişim imkânı ile üst düzey güvenlik sunar.

Tesla Güneş Panelleri

Tesla, solar roof üretiminin yanı sıra mevcut çatılar için güneş paneli üretimi de yapıyor. Amerika'daki en düşük maliyetli güneş panelleri sloganı ve para iade garantisi ile satılan güneş panelleri, Tesla'nın fiyat eşleşme garantisi ile diğer firmaların en düşük fiyatıyla satış ve kurulumu yapılıyor.

Tesla güneş panelleri; maksimum dayanıklılık, entegre bir donanım ve estetik bir görüntü sunmak için tasarlanır. Ayrıca, güneş paneli satışı ile birlikte powerwall kurulumu yapılır. Powerwall, bir kesinti sırasında istediğiniz zaman kullanmak üzere enerjinin depolanmasını sağlar. Tesla güneş panellerinde de tüm sistem entegredir ve tek bir noktadan izlenebilir ve yönetilebilir. Tesla uygulaması ile sisteme uzaktan erişim mümkündür.

Tesla Güneş Paneli Özellikleri

Güç: 400W

Çalışma sıcaklığı: -40°C’den 85°C’ye

Çerçeve dahil boyutlar: 188 x 104 x 3,9 cm

Tasarım: Siyah eloksallı alüminyum alaşımlı çerçeve, siyah güneş pilleri ve arka tabaka

Garanti: 25 yıl performans garantisi

Sertifikalar: IEC/UL 61730, MSK Listelenen, IEC 61215

İnvetör Gücü: 3.8kW / 7.6kW

Verim: %97,5 verimlilik

İnverter Boyutları: 66 x 40 x 15 cm

Inverter Garantisi: 12,5 yıl

Powerwall

Powerwall, Tesla solar roof ve güneş paneli satın alımıyla birlikte gönderiliyor ve güneş enerjisinden üretilen enerjinin depolanmasını sağlıyor. Böylece üretilen enerji, akşam saatlerinde, güneşlenme süresinin az olduğu kış aylarında ya da elektrik kesintisinin olduğu günlerde kullanılmak üzere depolanır.

Tesla powerwall, üretilen güneş enerjisi ile şarj edilir ve evde bir kesinti sırasında güç sağlar. Böylece elektrik kesintisinde, evdeki cihazlar güç kaybıyaşamaz. Powerwall+ ve powerwall olmak üzere iki çeşit güç depolama sistemi satan Tesla’da tüm sistemin satış ve kurulumu paket halinde yapıyor. Güneş paneli ya da solar roof almak isteyen kullanıcılar, powerwall ile birlikte tümsistemi satın almak durumunda.

Powerwall Özellikleri

Powerwall+

Enerji Kapasitesi: 13,5 kWh

Şebekeye Bağlı Güç: 7.6kW / 5.8kW sürekli

Yedek güç: 9,6kW / 7kW sürekli, 22kW / 10kW maksimum

118 Amaksimum LRA başlangıcı

Sorunsuz yedekleme geçişi

Ebat ve ağırlık: 159,5 x 75,4 x 16 cm, 155,9 kg

Invertör verimlilik: %97,5

Maksimum Güç Noktası İzleyici: 4

Suya ve toza dayanıklılık

Sertifikalar: Kuzey Amerika güvenlik ve EMI standartlarını karşılar

Garanti: 10 yıl

Powerwall

Enerji Kapasitesi: 13,5 kWh

ŞebekeyeBağlı Güç: 5.8kW sürekli

Yedek güç: 10kW tepe, 106A LRA başlangıç, sorunsuz yedekleme geçişi

Ebat ve ağırlık: 115 x 75,1 x 14,6 cm, 113.9 kg

Kurulum: Zemin veya duvara monte

Suya ve toza dayanıklılık

Sertifikalar: ABD ve Uluslararası güvenlik ve EMI standartlarını karşılar

Garanti: 10 yıl

Tesla Solar Panelleri Satışı

Tesla güneş paneli ve solar roof, henüz Türkiye’de satılmıyor. ABD’de internet sitesi üzerinden yapılan başvurunun ardından Tesla, kişiye özel keşif, fiyatlandırma,satış ve kurulum hizmeti sunuyor. Başvurular, Tesla web sitesi üzerinden yapılıyor.

Tesla Solar Panel Maliyeti 2022

Tesla solar roof maliyeti 35 bin dolar ile 70 bin dolar arasında değişiyor. Tesla güneş paneli fiyatları ise sistemin büyüklüğü ve gücüne göre 8 bin 200 dolar ile 32.800 dolar arasında değişiyor. Tesla solar roof maliyetini etkileyen pek çokfaktör var. Çatının büyüklüğü ve enerji ihtiyacına göre fiyatlarda değişiklikolabiliyor.

Güneş Enerjisinde Tesla Benzeri Yazılar

Telefonunda ve bilgisayarında araştırma yapan iş adamı. Hangi Enerji Bültenine üye olan iş adamı

Piagrid.com Enerji Bülteni

Üye olun, ilginizi çekebilecek güncel enerji yazılarımızı düzenli olarak paylaşalım.
Bültene Üye Olun