Güneş Enerjili Lamba

Güncelleme:
5.9.2023
Yayım:
14.9.2022

Güneş Enerjili Lamba Nedir?

Güneş lambası ve solar aydınlatma olarak da bilinen güneş enerjili lambalar; güneş enerjisinden elde edilen elektriği ışık enerjisine dönüştüren aydınlatma sistemleridir. Güneş enerjisi kullanımının yaygınlaşmasıyla güneş enerjili lambalar, aydınlatma ihtiyacının karşılanmasında önemli alternatiflerden biri haline geldi.

Güneş enerjisi sistemleri hakkında genel bilgi için Güneş Enerjisi sayfamızı ziyaret edin.

Solar Aydınlatma Fiyatları 2023

Güneş enerji lamba fiyatları, aydınlatma sisteminin gücü ve kalitesine göre değişir. Farklı ihtiyaçlara göre 5,5 dolara solar lamba alınabilirken 550 dolar gibi bir fiyata da güneş enerjili aydınlatma seçenekleri mevcut. Seçeneklerin artmasıyla fiyatlar arasındaki farklar artsa da güneş enerjili aydınlatma sistemleri, uluslararası kalite standartlarında üretilir ve oldukça uzun ömürlü aydınlatma sistemleri olarak öne çıkar.

Güneş Enerjili Lamba Kullanımı

Solar aydınlatma sistemleri, açık ve kapalı alanlarda kullanılabilir. Sokak aydınlatmaları ve trafik lambaları gibi fonksiyonlarla açık alanlarda kullanıldığı gibi fabrika, hastane, otel, alışveriş merkezi, okul gibi büyük tesislerin aydınlatma ihtiyacı da güneş enerjili lambalarla karşılanabilir.

Ayrıca, elektrik şebekesinin olmadığı dağ ve orman evleri gibi kırsal bölgelerde de solar aydınlatma sistemleri kullanılabilir. Yine park, bahçe ve otopark gibi alanlarda da solar lambalar kullanılabilir. Kısacası, güneş enerjisi kapasitesi ve enerji ihtiyacına göre solar aydınlatma sistemleri birçok alanda kullanılabilir.

Solar Bahçe Aydınlatma

Güneş enerjili bahçe lambaları, gün içinde güneş enerjisinden faydalanılarak üretilen enerjinin depolanması ve akşam saatlerinde bu enerjinin bahçe aydınlatmasında kullanılmasını sağlar. Solar bahçe lambaları, güneş dışında bir enerji kaynağına ihtiyaç duymaz, yani şebeke elektriğini kullanmaz. Böylece bahçe aydınlatması için ek bir enerji ihtiyacı ortaya çıkmaz ve güneş enerjili lambalar bahçe aydınlatmasında önemli bir tasarruf sağlar. Enerji tasarrufu çözümleri ile ilgili bilgi almak için yazımızı okuyun.

Solar bahçe aydınlatma sistemleri, genelde saplamalı sopalar olarak adlandırılan aydınlatma direkleri ve dekoratif solar aydınlatma lambaları olmak üzere iki çeşit olarak satışa sunulur. Ayrıca, sürekli yanan güneş lambalarının yanı sıra hareket algıladıkça yanan sensörlü güneş lambaları da vardır. İhtiyaca göre farklı boyutlarda ve kapasitelere güneş enerjili lamba seçenekleri mevcuttur. LED ampüller, solar bahçe aydınlatma sistemlerinde yaygındır.

Güneş Enerjili LED

Solar led lambalarının çalışma prensibi, güneş enerjisinden faydalanılan cihazlarla benzerdir. Güneş enerjisini toplayan paneller aracılığıyla elektrik üretilir. Daha sonra bu elektrik ile akü şarj edilir. Ancak diğer sistemlerin aksine solar LED sistemlerinde, üretilen doğru akım (DC), alternatif akıma (AC) dönüştürülmeden LED aydınlatma sistemine aktarılır. Sokak lambaları, trafik lambaları, trafik işaretleri gibi pek çok alanda güneş enerjili LED'ler kullanılır. Alternatif akım ve doğru akım hakkında bilgilenmek için sayfamızı inceleyin.

Hali hazırda enerjiyi verimli kullanma odaklı olan LED ampuller, güneş enerjisi sayesinde minimum enerji ile üst seviyede aydınlatma sunar. Enerji verimliliği örnekleri için ilgili yazımıza göz atın.

Solar LED lambaların yanı sıra solar LED zincirler, aydınlatma ve dekor amaçlı kullanılır. Güneş enerjili şarj olabilen 20 LED'li bahçe lambaları da yaygın güneş enerjili aydınlatma seçeneklerindendir.  

Güneş Enerjili Sokak Lambası

Güneş enerjisi ile şarj olarak gece boyunca aydınlatma sağlayan güneş enerjili sokak lambalarının günümüzde birçok farklı çeşidi vardır. 20, 40, 60, 80, 100, 120 ve 150 watt gibi güç seçeneklerinin yanı sıra farklı boyutları da olan güneş enerjili sokak aydınlatmaları, oldukça dayanıklı ve uzun ömürlü ürünlerdir.

Güneş Enerjili Balkon Lambası

Balkonlarda kullanılan güneş enerjili lambalar, tüm güneş enerjili aydınlatma seçenekleri ile aynı prensipte çalışır. Hareket sensörlü seçenekleri ile enerjiden tasarruf sağlayan güneş enerjili balkon lambaları, farklı güç ve boyutlardaki modelleri ile farklı aydınlatma ihtiyaçlarını karşılar.

Güneş Enerjili Çakar Lamba

Solar çakar lamba ya da güneş enerjili flaşör olarak da bilinen güneş enerjili çakar lambalar, özellikle trafik güvenliğini sağlamak için kullanılır. Yanıp sönme hızı ayarlanabilen bu çakar lambalar, genelde 5 ya da 10 watt gibi bir güce sahip olur.

Solar Aydınlatma Sistemi

Solar aydınlatma sistemi, en uygun maliyetli ve en çevreci aydınlatma seçeneklerinden biridir. Şebeke elektriği kullanmayan ve güneşten elde edilen enerjiyi kullanarak aydınlatma ihtiyacını karşılayan güneş enerjili aydınlatma sistemlerinin verimi ise belirli aralıklarla yapılan temizlik ve bakım onarım ile yükseltilebilir. Bir defa alındıktan sonra uzun yıllar kullanılabilen solar aydınlatma sistemleri, önemli bir elektrik tasarrufu sağlar.

Solar Aydınlatma Çalışma Prensibi

Güneş enerjili aydınlatma sistemleri, güneşten faydalanılabilen gündüz saatlerinde güneş enerjisini toplar. Bu enerji, elektrik enerjisine dönüştürülerek depolanır ya da hazırdaki pilleri şarj eder. Karanlık çöktüğünde, depolanan elektrik enerjisi ve piller sayesinde aydınlatma ihtiyacı karşılanır. Solar aydınlatma sistemleri, 8-10 saatlik bir şarj olma süresiyle 24 saat gibi bir süre boyunca aydınlatma sağlar.

Solar Lamba Yapımı

Solar LED ampül, güneş pili, tutkal ve eski lamba abajurlarının kullanımı ile evde solar lamba yapılabilir. Düşük bir maliyetle elde edilebilen el yapımı solar lambalar, büyük ölçekli aydınlatma ihtiyaçlarını karşılamasa da gece lambası ya da dekoratif lamba olarak kullanılabilir.

Güneş Enerjili Lamba ile Benzer Yazılar

Telefonunda ve bilgisayarında araştırma yapan iş adamı. Hangi Enerji Bültenine üye olan iş adamı

Piagrid.com Enerji Bülteni

Üye olun, ilginizi çekebilecek güncel enerji yazılarımızı düzenli olarak paylaşalım.
Bültene Üye Olun