AC DC

Güncelleme:
22.5.2023
Yayım:
29.11.2021

Alternatif Akım (AC) ve Doğru Akım (DC) Nedir?

Elektrik enerjisini ortaya çıkaran elektronların akış hızına akım denir. İki çeşit elektrik akımı vardır; alternatif akım (AC) ve doğru akım (DC). Güneş enerjisi sistemlerinde kullanılan güç ve enerji birimlerini öğrenmek için Güneş Enerjisi Sistemlerinde Kullanılan Güç ve Elektrik Birimleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Solar enerji hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.

Alternatif Akım (AC) Nedir?

İngilizce karşılığı Alternative Current’in kısaltması olan AC olarak bilinen alternatif akım, zaman içinde yönü ve şiddeti değişen akım çeşididir. Konut ve iş yerlerinde kullanılan tüm prizler ve aydınlatma elemanları alternatif akım prensibiyle çalışır. Bu yüzden alternatif akım, şebeke akımı olarak da adlandırılır. Elektrik santrallerinde kullanılan alternatörler, alternatif akımın üretilmesini sağlar. Enerji üretilen kaynağın gücü, alternatif akımın şiddetini belirler. Bu sebeple alternatif akım grafiği sinüs şeklinde dalgalıdır.

Alternatif akım, elektrik enerjisinin uzun mesafeler arasında iletilmesini sağlar çünkü elektriğin uzun mesafelerde iletilmesi için yüksek gerilim gerekir.

 Doğru Akım (DC) Nedir?

İngilizce karşılığı Direct Current’in kısaltması olan DC olarak bilinen doğru akımda elektrik, yüksek potansiyelli kaynaktan alçak potansiyelli kaynağa doğru sabit olarakiletilir. Akımın yönü değişmez; ancak şiddeti değişebilir. Doğru akım; pil, akümülatör, güneş pili, dinamo, doğrultmaç devresi gibi kaynaklardan elde edilir. Kullanılan enerji değişmedikçe doğru akım sabit kalır, güce bağlı olarak akımın değeri anlık olarak değişebilir. Doğru akım grafiği sabittir.

AC ve DC Enerji Nerelerde Kullanılır?

Doğru akımın kullanım alanları şu şekilde sıralanabilir:

  • Haberleşme ve telekomünikasyon cihazları (bilgisayar, cep telefonu, televizyon, radyo vb.)
  • Elektrikli ulaşım araçları (metro, tramvay, tren)
  • DC prensibiyle çalışan elektrik motorları
  • Redresörlü kaynak makineleri
  • Maden arıtma (elektroliz) ve maden kaplamacılığı (galvonoteknik)
  • Elektro-mıknatıslar

Alternatif akım, tüm dünyada elektrik şebeklerinde kullanılan akımdır. Konut ve işyerlerinde aydınlatma ve prizlerde alternatif akım mevcuttur. Ayrıca sokak lambaları, büyük elektrik devreleri ve yüksek güçlü elektrik motorlarında da alternatif akım kullanılır.

Evlerde kullanılan televizyon, bilgisayar gibi haberleşme ve telekomünikasyon cihazlarında doğru akım kullanılır. Ancak şebekeden alternatif akım gelir. Doğru akım ile çalışan cihazlarda bulunan dönüştürücüler ve güç kaynakları, şebekeden gelen alternatif akımı doğru akıma dönüştürür.

Güneş Enerjisi Sistemlerinde AC ve DC Akım

Güneş enerjisi sistemleri tarafından üretilen elektrik DC’dir. Konut ve iş yerlerinde şebekede kullanılan elektriğin AC olması sebebiyle, güneş panelleri ve güneş pili tarafından üretilen doğru akım, güneş enerji sistemlerinde bulunan inverterler (çevirici) tarafından alternatif akıma dönüştürülür. Böylece, güneş enerjisinden elde edilen elektrik enerjisi, alternatif akımın kullanıldığı şebekeye aktarılabilir.

 

AC DC Benzeri Yazılar

Telefonunda ve bilgisayarında araştırma yapan iş adamı. Hangi Enerji Bültenine üye olan iş adamı

Piagrid.com Enerji Bülteni

Üye olun, ilginizi çekebilecek güncel enerji yazılarımızı düzenli olarak paylaşalım.
Bültene Üye Olun