Vaviyen Anahtar

Güncelleme:
24.5.2023
Yayım:
20.5.2023

Vaviyen Anahtar Nedir?

Elektrik anahtarı olarak da bilinen vaviyen anahtarı, elektrik devrelerini kapatıp açmak için kullanılan bir sistem olup genellikle duvarlara monte edilir. Anahtarın şekli farklılık gösterebilir ve kişiselleştirilebilir.

İlk olarak 19.yüzyılda geliştirilen elektrik anahtarları, basit cihazlar olup elektriği açıp kapamaya yarıyorlardı. Günümüzde ise vaviyen anahtarı daha komplike cihazlar olup elektrik akımını kontrol etme özelliğine sahiptir. Bu nedenle eskiye nazaran daha çok güvenlidirler.

Günümüzde bilinen hali ile vaviyen anahtarı, birden fazla elektrik anahtarının aynı bölgedeki akımı kontrol etmesini sağlamaya yarar sistemlerdir.

Vaviyen Anahtar Nasıl Bağlanır?

  1. Elektrik kaynağı, ana elektrik hattının elektrik akımından kesilmelidir. Bunun için ana sigortayı veya elektrik besleme kesicilerini kapatmak gerekebilir.
  2. Elektrik beslemesinden gelen bağlantı ile birlikte anahtarın bağlanacağı kablo, kullanılacak cihazın kablosuna bağlanır. Bu prosedür çoğunlukla soket veya vida bağlantıları kullanılarak gerçekleştirilir.
  3. Elektrik kaynağından gelen kablo, anahtarın diğer ucundaki kabloya bağlanır. Tipik olarak, bu kabloyu bağlamak için soket bağlantıları veya vidalar kullanılır.
  4. Güç kaynağının birincil sigortası veya kesicileri açılır ve anahtarın bağlantısı doğrulanır.

Yüksek voltajlı veya yüksek akımlı devrelerde bağlantı işlemleri tehlikeli olabilir, bu nedenle lisanslı bir elektrikçinin bunları tamamlaması önerilir. Ek olarak, her zaman güvenlik önlemlerine uyulmalı ve uygun koruyucu donanım kullanılmalıdır.

Vaviyen Anahtar Nasıl Çalışır?

Vaviyen Anahtar Nasıl Çalışır?

Vaviyen anahtar, iki anahtar sistemiyle aynı ortamı kontrol etmeye yarayan sistemlerdir ve bu sistemin 3 farklı girişi vardır. Bu iki anahtar arasındaki bağlantıyı kontrol edebilmek adına anahtarlar arasına iki iletken kablo takılır. Aynı zamanda şemada görüldüğü üzerede bir anahtar doğrudan sigortaya bağlanırken öbür anahtar ise lambaya bağlıdır. Bu system sayesinde iki anahtar arasında iletişim gerçekleşmektedir.

Vaviyen anahtar ile ilişkili olduğunu düşündüğünüz elektrik arızalarında arayabileceğiniz ALO 186 Elektrik Arıza konusunda daha detaylı bilgi edinmek için rehber yazımıza göz atabilirsiniz.

Vaviyen Anahtar Nerelerde Kullanılır?

Vaviyen anahtar, genel olarak büyük alanlardaki elektriği tek bir yerde söndürmeye yarayan sistemlerdir. Farklı konumda bulunan anahtarlarla aynı lambaları söndürmeye yaradığından genellikle büyük alanlarda ve kat aralarında kullanımı gerçekleştirilir.

Vaviyen Anahtar Benzer Yazılar

Telefonunda ve bilgisayarında araştırma yapan iş adamı. Hangi Enerji Bültenine üye olan iş adamı

Piagrid.com Enerji Bülteni

Üye olun, ilginizi çekebilecek güncel enerji yazılarımızı düzenli olarak paylaşalım.
Bültene Üye Olun