ALO 186 Elektrik Arıza

Güncelleme:
28.7.2023
Yayım:
19.7.2022

ALO 186 Elektrik Arıza Çağrı Merkezi Telefonu

Elektrik arıza çağrı merkezi telefonu 186’dır. Türkiye’nin tüm dağıtım bölgelerinde faaliyet gösterir. 186, 27.06.2009 tarihli Resmî Gazete’de yayınlanan Numaralandırma Yönetmeliği esaslarına göre belirlenmiştir.

Elektrik arızasıyla bölgedeki elektrik dağıtım şirketi ilgilenir. Alo 186 tek bir kuruma ait değildir. 186’yı aradığınız zaman, ilk önce aramanın nereden yapıldığı sistem üzerinden tespit edilir. Sonrasında da aramanız direkt ilgili elektrik dağıtım şirketinin çağrı merkezine aktarılır.

Abonelik açtırmak için tedarik şirketlerinin ilgili numaralarına ve başvuru adımlarına ihtiyacınız varsa Elektrik Aboneliği Açtırma ile ilgili yazımızı okuyun.

Cep Telefonuyla Elektrik Arıza Hattı Arama

Cep telefonuyla elektrik arıza bildirimi yapılabilir. Başına alan kodu eklemeden direkt 186 tuşlanır. Cep telefonundan elektrik arıza çağrı merkezi arama ücreti GSM operatörlerine bağlıdır. Temelde özel servis numaralarını arama tarifesi üzerinden ücretlendirilir. Vodafone, Turkcell, Türk Telekom için sabit hat yönüne yapılacak arama ücretiyle aynıdır.

Sabit Telefondan Elektrik Arıza Hattı Arama

Elektrik arızası bildirimi sabit telefondan, yani ev telefonundan da yapılabilir. Başına alan kodu eklemeden direkt 186 tuşlanır.

Kendi bölgenizdeki elektrik arızasını bildirmek için kendi sabit hattınızdan 186’yı arayabilirsiniz. Başka bir bölgedeki arızayı bildirmek için o bölgenin elektrik dağıtım şirketi sabit hattını aramanız gerekir.

ALO 186’dan Ulaşabileceğiniz Hizmetler

186’dan ulaşabileceğiniz hizmetler, bölgenizdeki elektrik dağıtım şirketinin verdiği tüm hizmetlerle ilgili soru ve sorunların çözümlerini kapsar. Alo 186 elektrik arıza hattından aşağıdaki hizmetler alınabilir:

• Planlı elektrik kesintisi hakkında bilgi

• Arıza ihbarları

• Elektrik sayaçları ile ilgili destek

• Genel aydınlatmayla ilgili bildirimler

• Kaçak elektrik kullanımı ihbarı

Bölgesel Elektrik Dağıtım Şirketleri Telefon Numaraları

Sabit hat ya da cep telefonundan 186 arandığında direkt olarak bölgenizde hizmet veren elektrik dağıtım şirketi çağrı merkezine yönlendirilirsiniz. Başka bölgelerdeki elektrik arızasını bildirmek ya da doğrudan bölgesel elektrik dağıtım şirketine ulaşmak için başlıca bölgelerin numaraları aşağıdaki gibidir:

ALO 186 Elektrik Arıza Bildirimi

Evde veya iş yerinde elektrik kesilirse ya da yanmayan sokak lambaları bildirilmek istenirse, elektrik dağıtım şirketi interne sitelerine online bildirimde bulunabilir veya 186’yı arayabilirsiniz. Örneğin, İstanbul Avrupa yakasında oturuyorsanız arıza bildirimi için BEDAŞ arıza bildirimi sayfasını kullanabilirsiniz.

Elektrik Kesintisi Sorgulama

Elektrik kesintisi aşağıdaki araçlardan sorgulanabilir:

• Elektrik dağıtım şirketi mobil uygulamaları veya web sayfaları

• Alo 186

• Elektrik dağıtım şirketi çağrı merkezi hattı

Boğaziçi Elektrik Dağıtım şirketinin tüm kesintilerini öğrenmek için BEDAŞ tüm kesintiler, AYEDAŞ için ise Ayedaş Elektrik kesintisi sorgulama sayfasınızı ziyaret edebilirsiniz.

ALO 186 Elektrik Kesinti Süresi Öğrenme

Planlı kesintilerde genelde elektrik kesintisi başlangıç ve bitiş tarihi bellidir. Elektiriğin ne zaman geleceğini dağıtım şirketlerine ait Mobil 186 uygulaması, 186 Çağrı Merkezi ve dağıtım bölgesine ait web sitesi üzerinden takip edebilirsiniz.

Uzun Süreli Elektrik Kesintisi

Bildirimli veya bildirimsiz günlük kesinti süresinin ilgili yönetmelik gereği 12 saatten uzun olmaması gerekir. Uzun süreli elektrik kesintisi 12 saati aşarsa, ilgili elektrik dağıtım şirketi sözleşmede yazılı tazminatı ödemekle yükümlüdür. Uzun süreli elektrik kesintisi, ulaşımdan trafiğe kadar birçok alanı olumsuz etkiler.

Elektrik Kesintisi Buzdolabına Zarar Verir Mi?

Hayır, elektrik kesintisi kısa süreli olursa buzdolabına zarar vermez. Buzdolabı veya derin dondurucu gibi elektronik cihazlar yüksek voltaja daha dayanıklı olurlar.

Elektrik Voltaj Sorunu

Elektrik voltaj sorunu, genelde elektrik kesintisi sonrası yüksek voltajdan kaynaklanır. Yüksek voltaja dayanamayacak elektronik cihazlarınızı elektrik kesintisi esnasında fişten çekebilirsiniz. Düşük voltajın cihazlara zarar verdiği durumlar pek görülmemiştir.

ALO 186 Sürekli Elektrik Kesintisi Şikâyet

Sürekli elektrik kesintisi 186’ya şikâyet edilebilir. Eğer 186 sorunlara çözüm bulamazsa şikayetvar.com üzerinden şikâyet oluşturabilir. Planlı kesintileri 186 üzerinden arayıp öğrenebilirsiniz.

Elektrik Kesintisi Tazminatı

Uzun süreli kesinti tazminatı, mücbir sebepler olmaksızın elektrik kesintisinin 12 saatten daha fazla sürmesi halinde ilgili elektrik dağıtım şirketinin ödediği tazminattır. Elektrik kesintisi 12 saatten fazla olursa, etkilenen kullanıcı başına mesken abonesi için 50 TL, diğer abonelere ise 100 TL ödeme yapılır. Bu tutar, elektrik faturasındaki dağıtım bedelinden düşer.

Elektrik Arızası Nedenleri

Elektrik arızası nedenleri, dağıtım şirketi kaynaklı ve tüketici kaynaklı olarak ikiye ayrılabilir. Evde elektrik olmamasının olası sebepleri:

  • Evin iç tesisatında meydana gelen arızalardan kaynaklı olabilir.
  • Kullanılan el-iş aleti veya makinedeki sorun nedeniyle sigorta atması sonucu elektrik kesintisi olabilir.
  • Elektrik dağıtım şirketi kaynaklı nedenlerde, yapılan elektrik bakım ve onarım çalışmaları başlıca elektrik kesintisi nedenlerinden biridir. Başlıca olarak iletim hatlarındaki iletkenlerin kopması, elektrik direklerinin devrilmesi veya yamulması, yeraltı kablolarının zarar görmesi elektrik araızası nedenleri arasında sayılabilir.

Güneş Enerjisi Arızaları

Eğer bir GES sisteminiz varsa o sistemin kendi bünyesinden kaynaklanan arızalarla da karşılaşabilirsiniz. Detaylı bilgi almak için sayfamızı ziyaret edin: GES Arıza

Elektrik Arıza ALO 186 Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Elektrik Dağıtım Şirketi Telefon Numarası Nedir?

Elektrik Dağıtım şirketi arıza bildirimi ana numarası 186’dir. Ancak her bölgedeki dağıtım şirketlerine direkt ulaşmak için ayrı çağrı merkezi numaraları bulunur.

Elektrik Kesintisi Nasıl Bildirilir?

Elektrik kesintisi, ALO 186, elektrik dağıtım şirketi web sayfası ve mobil uygulamaları üzerinden bildirilir.

Elektrik Kesintisi Ne Zaman Bildirilir?

Aciliyet içeren kesinti bildirimleri hemen yapılabilir. 186 telefon numarası üzerinden 7/24 elektrik kesintisi bildirimi yapabilirsiniz.

Elektriğin Ne Zaman Geleceğini Nasıl Öğrenirim?

Planlı kesintilerde 186 üzerinden, elektrik dağıtım şirketi online sitelerinden elektriğin ne zaman geleceğini öğrenebilirsiniz.

ALO 186 Nedir?

ALO 186, elektrik arıza çağrı merkezi telefonudur. ALO 186 üzerinden arıza bildirimi, sokak aydınlatma, kaçak ihbar, sayaç değişikliği ve mühürleme talebi, kesme-açma işlemleri, fatura itiraz, borç sorgulama ve şikayet etme yapılabilir.

Elektrik Arıza ALO 186 Benzer Yazılar

Telefonunda ve bilgisayarında araştırma yapan iş adamı. Hangi Enerji Bültenine üye olan iş adamı

Piagrid.com Enerji Bülteni

Üye olun, ilginizi çekebilecek güncel enerji yazılarımızı düzenli olarak paylaşalım.
Bültene Üye Olun