Elektrik Sayacı

Güncelleme:
21.11.2023
Yayım:
21.11.2023

Elektrik Sayacı

Elektrik sayacı, elektrik enerjisinin tüketimini ölçmek için kullanılan bir cihazdır. Elektrik sayaçları, evlerde, iş yerlerinde ve endüstriyel tesislerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Elektrik sayaçları, elektrik enerjisinin birimi olan kilovat saat (kWh) cinsinden tüketimi ölçer.

Elektrik Sayacı Nasıl Okunur?

Elektrik sayaçlarını okumak için öncelikle sayacın üzerinde bulunan okuma penceresini bulmanız gerekir. Okuma penceresi, sayacın ön tarafında bulunur ve genellikle sayacın modeline göre farklı şekillerde olabilir. Okuma penceresinde, sayacın iki veya üç haneli bir göstergesi vardır. Bu gösterge, sayacın o anki tüketimini gösterir.

Elektrik sayacının okumasını yapmak için öncelikle sayacın saat yönünde çevirerek sıfırlamanız gerekir. Bu işlemin ardından sayacın göstergesini okumaya başlayabilirsiniz. Sayacın göstergesi, sola doğru ilerleyerek artar. Sayacın göstergesindeki son rakamı not edin. Bu rakam, sayacın o anki tüketimini gösterir.

Elektrik Sayaç Bedeli

Elektrik sayacının bedeli, sayacın türüne ve modeline göre değişebilir. Monofaze elektrik sayaçları genellikle trifaze elektrik sayaçlarından daha ucuzdur. Elektrik sayacı bedelini, elektrik dağıtım şirketinden öğrenebilirsiniz.

Elektrik Sayacı Takmak

Elektrik sayacı, elektrik dağıtım şirketi tarafından takılır. Elektrik sayacı takılması için, elektrik dağıtım şirketine başvuruda bulunmanız gerekir. Başvurunuz olumlu sonuçlanırsa, elektrik dağıtım şirketi, sayacın takılması için bir randevu verecektir.

Elektrik Sayacına Müdahale Edilebilir Mi?

Elektrik sayacının ayarlarına müdahale etmek, elektrik hırsızlığı olarak kabul edilir. Elektrik hırsızlığı, hem hukuki hem de idari yaptırımlara tabidir. Elektrik sayacının ayarlarına müdahale etmek isteyen kişilerin, elektrik dağıtım şirketine başvurmaları gerekir.

Bozuk Elektrik Sayacı Nasıl Anlaşılır?

Elektrik sayacı arızalıysa, aşağıdaki belirtileri gösterebilir:

  • Sayacın göstergesi normalden daha hızlı dönüyor olabilir.
  • Sayacın göstergesi hiç dönmeyebilir.
  • Sayacın göstergesi yanlış değerler gösteriyor olabilir.

Elektrik sayacınızda bu belirtilerden herhangi birini fark ederseniz, elektrik dağıtım şirketine başvurmanız gerekir. Elektrik dağıtım şirketi, sayacınızı inceleyerek arızanın nedenini tespit edecektir.

Ayrıca elektrik sayacınıza dair herhangi bir probleminizi ALO 186 Elektrik Arıza aracılığıyla nasıl çözebileceğinizi öğrenmek için yazımıza bakabilirsiniz.

Elektrik Sayacı Türleri

Elektrik sayaçları, çalışma prensibine göre iki ana gruba ayrılır:

  • Mekanik sayaçlar
  • Elektronik sayaçlar

Bunlara ek olarak akıllı elektrik sayaçları konusunda detaylı bilgi edinmek isterseniz Akıllı Sayaç yazımıza göz atabilirsiniz.

Mekanik Sayaçlar

Mekanik sayaçlar, elektrik enerjisinin tüketimini ölçmek için mekanik bir mekanizma kullanır. Genellikler daha eski yapılarda kullanılırlar.

Elektronik Sayaçlar

Elektronik sayaçlar, elektrik enerjisinin tüketimini ölçmek için elektronik bir mekanizma kullanır. Daha yeni yapılar, elektrikli sayaçlara sahiptir.

Monofaze Elektrik Sayacı

Monofaze elektrik sayaçları, tek fazlı elektrik enerjisini ölçmek için kullanılan sayaçlardır. Monofaze elektrik sayaçları, evlerde ve küçük işletmelerde yaygın olarak kullanılır.

Trifaze Elektrik Sayacı

Trifaze elektrik sayaçları, üç fazlı elektrik enerjisini ölçmek için kullanılan sayaçlardır. Trifaze elektrik sayaçları, endüstriyel tesislerde yaygın olarak kullanılır.

Elektrik Sayacı Kimin Sorumluluğunda?

Elektrik sayacı, elektrik dağıtım şirketinin mülkiyetindedir. Ancak, elektrik sayacını korumak ve bakımını yapmak, sayacın bağlı olduğu abonenin sorumluluğundadır.

Elektrik Sayacı Değişim Ücreti

Elektrik sayacı, arızalıysa veya değiştirilmesi gerekiyorsa, sayacın değişimi için bir ücret alınır. Bu ücret, elektrik dağıtım şirketinin tarifesine göre belirlenir.

Elektrik Fiyatları ve Tarifeleri sayfamızdan elektrik ücretinize dair bilgi edinebilirsiniz.

Elektrik Sayacı Benzer Yazılar

Telefonunda ve bilgisayarında araştırma yapan iş adamı. Hangi Enerji Bültenine üye olan iş adamı

Piagrid.com Enerji Bülteni

Üye olun, ilginizi çekebilecek güncel enerji yazılarımızı düzenli olarak paylaşalım.
Bültene Üye Olun