Elektrik Dağıtım Bedeli

Güncelleme:
6.6.2023
Yayım:
31.5.2023

Elektrik Dağıtım Bedeli Nedir?

Elektrik, modern dünyamızın en temel unsurlarından biridir. Günlük hayatımızda kullandığımız birçok cihaz, elektrik enerjisi sayesinde çalışır. Elektrik dağıtım bedeli, elektrik enerjisinin tüketiciye iletilmesi sürecindeki hizmetler için şebekenin kullanım bedeli olarak tahsil edilen bir ücrettir. 6446 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu uyarınca hazırlanmış olan Elektrik Piyasası Tarifeler Yönetmeliği’nin 9. maddesine göre tahakkuk ve tahsil edilir.

Elektrik Dağıtım Bedeli Kapsamı

Elektrik faturalarında yer alan elektrik dağıtım bedeli orta ve alçak gerilim şebekesinin işletilmesine yönelik ihtiyaç duyulan işçilik, elektrik tüketimini mümkün kılan altyapının bakımı, güvenliği ve iyileştirilmesi gibi faaliyetleri kapsar. Sayaç okuma, fatura basımı da bu hizmetler içerisinde yer alır.

Elektrik Dağıtım Bedeli Hesaplama

Elektrik dağıtım bedeli; toplam elektrik tüketimi (kWh) x elektrik dağıtım bedeli birim fiyatı formülüyle hesaplanır. Örneğin, evler için toplam elektrik tüketimi x 0.7789 ile bulunur.

Elektrik Dağıtım Bedeli Ne Kadar?

Enerji Piyasası DüzenlemeKurumu (EPDK) elektrik dağıtım bedeli birim fiyatlarını kWh cinsinden belirler. Mayıs 2023 tarihinden itibaren geçerli olacak ticarethane abone grupları için 0.7964, mesken abone grupları için ise 0.7789 olarak belirlenmiştir.

Elektrik konusunda daha fazla bilgi edinmek isterseniz, aboneliğiniz üzerine detaylı bilgiler verdiğimiz Elektrik Aboneliği sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Elektrik Abone Grupları yazımızda da bu konuda bilgiler vermekteyiz.

Elektrik Dağıtım Bedeli Ödeme

Elektrik dağıtım bedeli tedarikçi şirketlere faturalar aracılığıyla ödenir. Dağıtım bedeli içerisinde;

  • Enerjinin şehirde evlere kadar dağıtılmasını sağlayan şirkete ödenen bedel,
  • Enerjinin yüksek gerilim hatları ile şehirlerarası mesafelere ulaşmasını sağlayan şirkete ödenen iletim bedeli,
  • Sayaçları okuyan şirkete ödenen bedel,
  • Kayıp veya kaçak bedeli yer alır.

Elektrik Kaçağı konusunda bilgi edinmek için rehber yazımıza göz atabilirsiniz.

Elektrik Dağıtım Bedelinin İadesi

Elektrik dağıtım bedeli, enerji şirketlerinin işletme, bakım, yatırım ve diğer maliyetlerini kapsar. Bu nedenle genellikle iade yapılamaz.

Elektrik Dağıtım Bedeli Nasıl Düşürülür?

Elektrik dağıtım bedelini düşürmek, sadece tüketicinin alışkanlık değişimi ile mümkün olmaz. Faturalara yansıyan elektrik dağıtım bedeli, var olan elektrik iletim dağıtım sistemlere bakım ihtiyacından ve birim maliyet çarpanı EPDK tarafından belirlendiği için bu tarafta tüketici özelinde yapacak pek bir şey yoktur.

Tüketicinin ancak toplam elektrik tüketiminin düşmesi durumunda elektrik dağıtım bedeli düşebilir. Özetle, enerji verimliliği sağlanması ve gereksiz elektrik kullanımından kaçınılması gerekir. Bütün bunlarla birlikte, Enerji Tasarrufu sayfamıza göz atarak enerjiden nasıl tasarruf edebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Elektrik Dağıtım Bedeli Benzer Yazılar

Telefonunda ve bilgisayarında araştırma yapan iş adamı. Hangi Enerji Bültenine üye olan iş adamı

Piagrid.com Enerji Bülteni

Üye olun, ilginizi çekebilecek güncel enerji yazılarımızı düzenli olarak paylaşalım.
Bültene Üye Olun