Ana SayfaEnerji Kredisiİş Bankası

İş Bankası Enerji ve GES Kredileri 2024

İş Bankası Enerji Kredisi

Sektöre de bir ilk olarak İş bankası cephe ve çatı tipi lisanssız GES yatırımlarının öz tüketim amaçlı gerçekleştirilmesine finansman desteği sağlamaktadır. Enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji projelerinin finansmanında çevre dostu yatırımları destekleyerek öncü bankalardan biri olmuştur. Lisanslı ve lisanssız GES konusunda daha detaylı bilgi almak için Lisanslı ve Lisanssız GES Karşılaştırma isimli rehberimize bakabilirsiniz.

İş’te Güneş Kredisi sayesinde işletmeler güneş enerjisi birikimi yaparak güçlerine güç katmaktadır. Kendi elektriklerini çevre dostu şekilde çatılarında üreten işletmeler, bu sayede elektrik giderlerinden tasarruf ederek avantaj sağlamaktadırlar.

Elektrik tüketimi yüksek olan ya da faaliyet alanı enerji yoğun sektörlerde olan tüzel veya gerçek kişi tacir müşterilerin, öz tüketim amacıyla gerçekleştirecekleri cephe ve çatı tipi lisanssız GES yatırımları için İş bankası finansman desteği sunmaktadır.

Dolar ya da euro cinsinden kredi kullandırılabileceği gibi döviz kredisi kullandırımı mümkün olmayan ya da döviz geliri olmadığı için kur riskine girmek istemeyen gerçek kişi tacir müşteriler TL cinsinden kredi de kullanabilirler. 10 yıla varan vadelerde azami 1 yılıana para geri ödemesiz İş’te Güneş Kredisi kullanılabilmektedir. Esnek ya da fatura öder gibi eşit taksitlerle aylık olarak geri ödeme imkanı sunmaktadır.

İş bankası kredi talepleri doğrultusunda kullandırım için son kararı verecektir. Gerekli gördüğü takdirde teminat talep etme ve farklı koşullarda kredi tahsisi etme ya da kredi talebini reddetme hakkına sahiptir. Başvurular şubeler aracılığıyla yapılmaktadır.

İş Bankası Bireysel Enerji Kredileri

Lisanssız Elektrik Üretim Kredisi

İş Bankası 5 megawatt ve altında kurulu gücü olan rüzgar, güneş ve diğer yenilenebilir enerji kaynakları vasıtasıyla elektrik üretimi gerçekleştirmek isteyenler için avantajlı koşullarda finansman desteği sunmaktadır. Çevre dostu yatırımların finansmanı için geliştirilmiş, ülke ekonomisine katkı sağlayan Lisanssız Elektrik Üretim Kredisi ile yabancı para ya da TL cinsinden kredilendirme sağlanmaktadır. Lisanssız Elektrik Üretimi yazımızdan bu konuda bilgi edinebilirsiniz.

Lisanssız elektrik üretim projeleri, şirket kurma ve EPDK’dan lisans alma yükümlülüğünden muaf tutulmaktadır. Çevre dostu bu tesisler, yatırımcıların maliyetlerini azaltarak kendi elektrik ihtiyaçlarını karşılamaları imkanı sunmaktadır. Belirlenen tarifeden 10 yıl süre ile ilgili elektrik şebeke işletmecisi tarafından üretilen elektriğin, ihtiyaç fazlası kısmının satın alım garantisi verilmektedir. Bu durumda yatırımcının ayrıca gelir elde etmesi sağlanmaktadır.

Başta şebeke işletmecisiyle imzalanan anlaşmalar olmak üzere kredi kullandırımı öncesinde lisanssız enerji projeleri ile ilgili tüm yasal izin ve onayların alınarak belgelerinin ve tesisin sigorta poliçesinin İş bankasına ibrazı gereklidir.

Kullandırımlar yabancı para cinsinden yapıldığında USD ve EUR ile sınırlı olacaktır. İş Bankası, bildirimsiz krediyi sona erdirme veya kredi koşullarını değiştirme hakkını saklı tutar. Uygun vade seçenekleri ve faiz oranları ile ilgili bilgilendirmeler şubeler tarafından yapılmaktadır.

Enerji Verimliliği Kredisi

İş Bankası reel sektörün enerji verimliliği konusundaki finansman ihtiyaçlarına cevap vermek ve enerji verimliliği konusundaki yatırımların yaygınlaşmasına destek olabilmek adına, hem enerji verimliliği hemde atık yönetimi, ham madde verimliliği ve su verimliliği gibi başlıkları da kapsayan bir tanımlamayla “kaynak verimliliği” yatırımlarına finansman sağlamaktadır.

Çevreci İhtiyaç Kredisi

Bu kredi çeşidi ısı koruma, beyaz eşya dönüşümü, güneş paneli kurulumu ve yapı izolasyonu gibi alanlarda sunduğu çevreci çözümler ile binaları ve evleri daha ekonomik şekilde iklimlendirmeye yardımcı olmaktadır. Eski beyaz eşyalarını yenileyenler hem bütçelerine hem de çevreye katkı sağlamaktadırlar. Ayrıca kredi tahsis ücretinin sadece yarısını ödeyerek bu ihtiyacı giderebilirsiniz.

Çevreci Ev Kredisi

Ev BEP-TR B ve A sınıfı Enerji Kimlik Belgesiyle ya da BREEAM, LEED sertifikalarından birine sahip olanlar çevreci ev kredisinden tahsis ücretinin yarısını ödeyerek faydalanabilirler.

​Kentsel Dönüşüm Kredisi

Kentsel Dönüşüm kapsamında başka bir lokasyondan taşınmaz satın almak isteyenler ya da hak sahiplerinin taşınmazlarını yenilemesi için kullanacakları kredilerde işyeri için yıllık %3, ev için yıllık %4 devlet desteği sağlanmaktadır. Ayrıca enerji verimliliği olan taşınmazın alımı ya da inşası için kullanılacak kredide ek faiz desteği uygulanmaktadır. BEP-TR-Asınıfı taşınmaz için ilave faiz desteği %1, BEP-TR-B sınıfı taşınmaz için ise yıllık %0,5 olmaktadır.

İş Bankası A ve B enerji sınıfı olan taşınmazlara yönelik kentsel dönüşüm kredisi imkanı sunmaktadır. İş Bankası uluslararası programlara dahil olarak, enerji sınıfı standart seviyenin üzerinde olan binaların yapımı ya da alımı için kullanılacak kredilerde Proparco, Dünya Bankası Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, Avrupa Yatırım Bankası, Temiz Teknoloji Fonu gibi kurumlarla ikili anlaşmalar imzalayarak finansman temini sağlamaktadır.

Çevreci Taşıt Kredisi Kampanyası

Bu kredi türü sayesinde doğa dostu, hibrit ya da 0 km elektrikli otomobil alımlarında uygun koşullarda finansman sağlanabilmektedir.

Çevreci Taşıt Kredisi kapsamında kullandırılan ticari nitelikli taşıt kredilerinden kredi kullandırım ücreti bireysel nitelikli taşıt kredilerinden ise kredi tahsis ücreti alınmamaktadır. Kampanya dahilindeki taşıt modellerine aşağıdaki PDF üzerinden ulaşabilirsiniz.

21.02.2022 tarihli ve 10099 sayılı BDDK’nın Kararı ile kullandırılabilecek bireysel nitelikli taşıt kredilerinin azami kredi tutarı ve azami vadenin belirlenmesinde yeniden düzenlemeye gidilmiştir. Bu kapsamda kullandırılabilecek vade ve kredi tutarı aşağıdaki gibidir:

0 km taşıtlarda aracın nihai fatura değeri,

 • 0 -400.000 TL aralığında olan için azami %70’i
 • 400.000,01- 800.000 TL aralığında olanlar için azami %50’si
 • 800.000,01- 1.200.000 TL aralığında olanlar için azami %30’u
 • 1.200.000,01- 2.000.000 TL aralığında olanlar için azami %20’si kadar taşıt kredisi kullandırılabilmektedir.

Ön şart olarak kefil aranmamakla birlikte bankanın talebi doğrultusunda kefil gösterilmesi gerekebilmektedir. Kampanya kapsamında azami kredi limiti, risk grubu ve firma bazında 10.000.000 TL’dir.

İş bankası, çevreci finansman araçlarını sürdürülebilirlik çalışmaları kapsamında arttırmayı hedeflemektedir.

Taşıt Kredisi için Maksimum Vade Ne Kadardır

0 km için- Bireysel taşıt kredilerinde satın alınacak aracın nihai fatura değeri;

2. El için - Bireysel taşıt kredilerinde satın alınacak aracın kasko değeri;

 • 400.000TL’ye kadar olanlar için 48 ay
 • 400.000,01TL - 800.000 TL aralığında olanlar için 36 ay
 • 800.000,01TL - 1.200.000 TL aralığında olanlar için 24 ay
 • 1.200.000,01TL - 2.000.000 TL aralığında olanlar için 12 aydır.

İş Bankası Kurumsal/Ticari Enerji Kredileri

​Çevreci İşyeri Kredisi Kampanyası

İşyerini enerji tasarrufu sağlayan BREEAM (Very Good ve üstü kategori), LEED (Gold ve üstü kategori) veya Enerji Kimlik Belgesi (A ya da B kategori) sertifikalarına sahip olan “yeşil bina”lardan tercih eden müşteriler çok avantajlı oranlarda Çevreci İşyeri Kredisi kullanabilirler.

Denizleri Koruyalım Kredisi

Denizleri Koruyalım Kredisi sayesinde özellikle son dönemlerde sıklıkla yaşanan deniz kirliliği vakalarının önlenmesi, korunması ve azaltılması amacıyla atık su geri kazanım, atık su arıtma ya da mevcut tesisleri iyileştirme amaçlı yatırımlar için finansman desteği sağlanmaktadır.

Denizleri Koruyalım Kredisi’nden su kaynaklarını ve üretim süreçleri neticesinde oluşan atık suyu verimli kullanma talebi olan tüm ticari müşteriler faydalanabileceklerdir.

5 yıla varan vadelerde 1 yılı anapara geri ödemesiz şekilde TL, USD veya EURO cinsinden kredilendirilmektedir. Fatura ibrazı neticesinde yatırım harcamalarının en çok %70’i oranında kredi kullanabilir. Fatura öder şekilde aylık eşit taksitlerle ya da esnek bir ödeme planı ile geri ödeme imkanı sağlamaktadır.

Maximum TEMA Şirket Kredi Kartı

Maximum TEMA Şirket Kredi Kartı kullanılarak gerçekleştirilen MaxiPuan, taksitli veya tek ödemeli yapılan alışverişlerde belli bir oran dahilinde, kullanımı açık olan ve tahsis edilen her yeni kart müşterisi için İş bankası TEMA Vakfı’na katkı sağlamaktadır.

Maximum Tema Kart kullanılarak yapılan her alışverişte hesaplanan katkı payı için alışveriş tutarının %0,02’si olacak şekilde Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı’nın ve Türkiye Erozyonla Mücadele faaliyetlerine destek olmak adına İş Bankası’nın kaynaklarından karşılık ayrılarak TEMA Vakfı’na bağışlanmaktadır.

Doğa ve çevre dostu bio çözünür kart plastiğinden üretilen Maximum TEMA Kart, üretilirken ekolojik hayata zarar vermeyen Forest Stewardship Council (FSC) sertifikalı üreticilerden temin edilen hammaddeler kullanılmaktadır.

Elektrikli Şarj İstasyonu Kurulum Kredisi

Hem enerji sarfiyatı düşük hem de doğa dostu hibrit ve elektrikli araçların kullanımının artmasına destek sağlamak, araç sahiplerinin kolaylıkla yaygın şarj ünitelerine erişimini teşvik etmek, elektrikli araç sektörünün gelişimi için katkı sağlamak amaçlarıyla Elektrikli Araç Şarj İstasyonları tesisleri için finansman sağlamaktadır.

Çevreci İşletme Kredisi

Tüketiciye sunulan hammaddeden son ürüne kadar olan tüm süreçte çevresel etmenlerin kontrolü gerekli tedbirlerle sağlanarak, çevreye duyarlılığa teşvik eden sistem ve süreçlerin oluşturulup sürdürülebilirlik kapsamında sertifikası bulunan şirketlerin giderleri için finansman desteği sunmaktadır. 17 aya varan vadelerde Çevreci İşletme Kredisinde TL cinsinden finansman sağlanmaktadır.

Geçerli Sertifikalar aşağıdaki gibi sıralanabilir

 • ISO14001 Çevre Yönetim Sistemleri
 • ISO24518 Su ve Atık Su Hizmetleri
 • Sıfır Atık Belgesi(Altın,Gümüş,Platin)
 • ISO50001 Enerji Yönetim Sistemleri
 • Eko Etiket
 • ISO14046 Su Ayak İzi Doğrulama
 • Organik Tekstil Sertifikası

ISO14064 belgesi konusunda Karbon Ayak İzi yazımızdan detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Yeşil Ekonomiye Katkı Sağlayan Ürün ve Hizmetler

Yenilenebilir Enerjinin Finansmanı

Yeşil ekonomiye geçişin temelinde enerji dönüşümü sayesinde yenilenebilir kaynaklardan üretilen enerjinin arttırılması, enerji verimli sistemlere geçişler ve fosil yakıt kullanımının azaltılması gelmektedir. Yenilenebilir enerji yatırımları, iklim değişikliğinin olumsuz etkilerini azaltmanın yanısıra yeni istihdam alanları yaratarak sosyal kalkınmayı desteklemektedir.

İş Bankası 2015 yılı sonrasında yeni proje finansmanları sağlayarak, elektrik üretim yatırımlarını desteklemiş ve yenilenebilir enerji kapsamındaki projelerin finansmanında önemli kurumlardan biri haline gelmiştir.

Yeşil Tahvil

21 Ağustos 2019 tarihinde İş Bankası, ilk Yeşil Tahvil ihracını gerçekleştirmiştir. İhraç tutarı 50 milyon ABD doları olup ilk kez Türk bankalarınca gerçekleştirilen %100 Yeşil Euro tahvil işlemi olarak tahvil süresi 10 yıldır. Söz konusu ihraç, uzun vadeli bir fonlama olması, farklı yatırımcı kitlelerine ulaşmayı kolaylaştırması ve bankanın sürdürülebilirlik yaklaşımının bütünselliğini yansıtması açılarından büyük önem taşımaktadır.

Bir Umut Marmara​ Belgeseli​

İş Bankası, Savaş Karakaş yapımcılığında kaynaklarımızın kirliliği ile ilgili toplumda dikkat çekme ve farkındalığı arttırma amaçlarıyla hayata geçirilmiş olan “Bir Umut Marmara” belgeseline katkı sağlamıştır.

“Denizler Mavi Güzel” temasıyla sürdürülen projelerden biri olan bu belgesel kapsamında;

 • Balıkçılardan bölgede yaşayan halka, insanlarından kamu otoritelerine kadar farklı kesimlerden görüşler,
 • Bölgedeki canlı yaşamına etkileri ve olumsuzlarının çözümü için yapılması gerekenler,
 • Müsilaj oluşumunun nedenleri yer almaktadır.

Güneş Enerjili Bankamatikler

İş bankasının sürdürülebilirlik yaklaşımı çerçevesinde güneş enerjisinden faydalanarak elektrik enerjisi üreten ve inovatif bir tasarım anlayışıyla geliştirilmiş olan siperlikler sayesinde enerji tüketiminin azaltılmasını sağlayan bankamatikler uygulamaya alınmıştır. Güneş paneli olarak kullanılan bankamatik siperlik tavanı sayesinde cephe aydınlatmasının reklam tabelası dışındaki büyük bir kısmının enerji ihtiyacı karşılanabilmektedir. Güneş Enerjisi Kullanım Alanları yazımızdan güneş enerjisinin alternatif kullanımları hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Bankamatik çerçevesine uygulanan logo ile ayırt edilebilmekte olup İş bankası bu tasarımla sürdürülebilirlik yaklaşımı kapsamında çevre bilinci ve enerji tüketimine öncü yaklaşım sürdürmekte ve böylece inovatif bir adım atmaktadır.

Geleceğe Orman

İşCep üzerinden Geleceğe Orman’a katılan müşterilerin gerçekleştirdikleri bankacılık işlemlerinin dışında gündelik hayattan aktivitelere karşılık, karbon puan kazanma şansı elde etmektedirler. Hedef değere ulaşan kazanılmış karbon puanlar için TEMA Vakfı aracılığıyla İş bankası müşterileri adına karbon ayak izlerini azaltma imkanı ve geleceğe sahip çıkan iyilik hareketine dahil olabilmek adına fidan bağışı yapmaktadır.

Siz de Karbon Ayak İzi rehberimizden bu konuda atabileceğiniz adımlar konusunda bilgi alabilirsiniz.

TEMA Çevre Değişken Fon

Çevre dostu yatırımcılar TEMA Çevre Değişken Fon sayesinde birikimlerini çevre faaliyetlerine katkı sağlayacak şekilde değerlendirebilmelerini amaçlayan bir üründür. Çevre projelerinde TEMA Vakfı’na tahsis edilen kaynak ile bu fondan sürdürülebilir finansman desteği sunulmaktadır. Etkin çevre yönetim sistemleri bulunan şirketlere portföyünün bir bölümü ile yatırım yapan fon, uzun vadede çevresel etkileri gözeten şirketlerin başarılı finansal sonuçlara ulaşacağını vurguluyor.

İş Portföy Yenilenebilir Enerji Karma Fonu

Yenilenebilir Enerji Karma Fon, yenilenebilir enerji sektöründe toplam değerinin en az %80’i ile sürekli olarak faaliyet gösteren yabancı ve yerli şirketlerin özel sektör borçlanma araçlarına ve hisse senetlerine yatırım yapmaktadır.

İş Bankası Güneş Enerjisiyle Tarım/Sulama Kredileri

Sürdürülebilir Tarım Kredisi

İş Bankası tarım alanında sürdürülebilir üretim ve kaynak verimliliğine teşvik ederek bu kapsamda krediler kullandırmaktadır. Çevreyi koruyacak yatırımlar ve tarımda yerkürenin kaynakları, Turseff (Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finansmanı Programı) Kaynaklı Kredilerin tarımsal üretimde güneş, su, rüzgar enerjisi gibi temiz enerji, hammadde verimliliği, su yönetimi, atık yönetimi gibi yenilenebilir enerji üzerine yenilenebilir enerji kapsamında önde gelen teknolojileri kullanan yatırımlar için, EBRD-AvrupaYatırım ve Kalkınma Bankası tarafınca kredi kullandırılmaktadır. TURSEFF Kaynaklı Kredi şartları aşağıdaki gibidir:

 • Proje dosyası oluşturulması,
 • 250'den az çalışanı olan işletmeler,
 • Maksimum 5 milyon Euro limit,
 • 60 aya varan vade seçeneği.

Fransız Kalkınma Ajansı (AFD) iştiraki olan PROPARCO (Societe de Promotion et de Participation Pour la Cooperation Economique S.A.- Ekonomik İşbirliğini Geliştirme ve Katılım Şirketi) ve İş bankası arasında kredi sözleşmesi imzalanmıştır. Bu kapsamda tarım ve tarım endüstrisi sektörlerinde çalışmalarını sürdüren Küçük ve Orta Boy İşletmelere (KOBİ) tarımın kaynak verimliliği ya da enerji yatırımlarının ve işletme sermayesi ihtiyaçlarının finansmanı kapsamında 25 milyon EUR tutarında kullandırılmak üzere kaynak temin etmiştir.

PROPARCO Kaynaklı Kredi şartları aşağıdaki gibidir:

 • Azami 5.000.000 TL limit,
 • 250'den az çalışanı olan işletmeler,
 • En az 2 yıl ortalama vadesi olacak şekilde 5 yıl vade seçeneği.

Başvurular şubeler, İmecemobil, isbank.com.tr ve İşCep üzerinden yapılmaktadır.

Tarımsal İşletme Kredisi

İş bankasının tarımsal üretime özgü hasattan hasata ödemeli işletme kredi türleri aşağıdaki gibidir;

Tarımsal İşletme Kredisi: 24 aya varan vade seçenekleriyle bitkisel üretim faaliyetlerinin finansmanı kapsamında üreticilere sunulan Tarımsal İşletme Kredisi, geri ödeme koşulları hasat dönemlerine uygun olacak şekilde esnek ödeme planı şeklinde oluşturulmaktadır.

Seracılık İşletme Kredisi: Seracılık yani örtü altı sebze ve meyve yetiştiriciliği sektöründe faaliyet gösteren üreticilerin ilaç, tohum gibi ihtiyaçlarını finanse eden 24 aya varan vade seçeneği ve esnek ödeme planı bulunmaktadır.

Orta Vadeli Tarım Kredisi: 60 aya varan vade seçeneği ve esnek ödeme koşullarıyla birden çok üretim dönemine yaygın üreticilerin çeşitli ihtiyaçlarının karşılamak için geliştirilmiştir.

Sözleşmeli Üretim Kredisi: Tarımsal ürünlerin sözleşme kapsamında üretilmesi durumunda gerekecek işletme sermayesi ihtiyaçlarının karşılanması için 12 ay vadelendirme seçeneği sunmaktadır.

Müstahsil Makbuzuna Dayalı Kredi: Alıcılardan ürün teslimi sonrasında aldığınız makbuzların bedelini daha sonra tahsil etmek üzere üretimin devamı esnasında oluşacak işletme sermayesi ihtiyaçlarında kullanılmak üzere aya varan vade seçenekleriyle kredilendirilmektedir.

Mantar İşletmeciliği İşletme Kredisi: Mantar yetiştiriciliği üretim faaliyetleri esnasında tesis boşaltma, kompost yerleştirme, sulama, torf alımı elektrik, misel, kompost gibi ihtiyaçlar için esnek geri ödeme koşulları ve 24 aya varan vadeler ile kredilendirme sağlanmaktadır.

TMO Kredisi: Toprak Mahsülleri Ofisi A.Ş. (TMO) ile Türkiye İş Bankası arasında imzalanan protokol kapsamında, kredilendirme yazılı olarak makbuz senedinin üzerinde belirtilen tutarın belli bir oranı kadar yapılabilmektedir. Verilen makbuz senetleri depoya teslim edilen ürünler karşılığında teminat olarak alınmaktadır.

Tarımsal İşletme Kredisine Başvuru Koşulları

Müşteriler çiftçilikle uğraştığına dair Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) kayıt belgesi ya da TC Kimlik Numaraları ile başvuru yapabilmektedirler. Ek belgeler bankanın talebi doğrultusunda istenebilir. Tarım konusunda uzman personeller şubeler aracılığıyla destek sağlamaktadırlar. Ayrıca İmece Mobil, isbank.com.tr ve İşCep üzerinden başvuru yapılabilir.

Tarımsal Güneş Enerjisi rehberimizden tarım alanında kullanılan güneş enerjisi sistemleri konusunda bilgi edinebilirsiniz.

İş Bankası’ndan Çiftçilere Sulama Desteği

Basınçlı Sulama Sanayicileri Derneği ile İş Bankası iş birliği ile başlatılan kredi kampanyası çiftçilere basınçlı sulama sistemlerinin yenilenmesi ve kurulumu için proje bedelinin %100’üne, yılda 1 defa ödeme olacak şekilde 60 aya kadar vade seçeneği ile kredilendirilmektedir.

Ülke ekonomisinde tarım, yaşamsal ve en kritik sektörlerin başında gelmektedir. Katma değerli, güvenli, sürdürülebilir bir tarımsal üretime ekolojik, zirai, dijital ve finansal yönlerden destek olmak çok büyük önem taşımaktadır. Desteğin bir parçasını da çevre dostu maliyet azaltıcı uygulamalar ve çiftçilerin ihtiyaçlarına uygun finansal çözümler sunulması oluşturuyor.

Bu açıdan günümüzde artık üründe verimlilik ve kaliteyi artırmaya yönelik çözümler ve tarımsal sulamada basınçlı sulama sistemleri gibi enerji ve kaynak kullanımını yönetmeye yönelik çözümler öne çıkıyor. Arazi ve ürün özelliklerine göre değişiklik gösteren bu sistemler, terzi işi projeler oluşturularak üretici özelinde hayata geçiriliyor.

“Sulama Sistemi Hesaplama Aracı” şeklinde isbank.com.tr üzerinden tüm çiftçiler, basınçlı sulama sistemleri için oluşturulan proje maliyetini hesaplayabilmektedirler. Kampanyadan faydalanan 100 adet İmece Mobil sulama tavsiyesi 100 üreticiye ücretsiz olarak verilmektedir. Başvurular İş Bankası şubeleri aracılığıyla yapılmaktadır.

İş Bankası Enerji Kredisi Hesaplama

Kredi Tutarı Kredi Vadesi Taksit Tutarı Faiz Oranı Geri Ödenecek Toplam Tutar
100.000,00 TL 36 4.204,18 TL %1,95 151.350,48TL

 

İş Bankası Enerji Kredisi Başvurusu

Başvurular şubeler, İmecemobil, isbank.com.tr ve İşCep üzerinden yapılmaktadır.

İş Bankası Enerji Kredisi Başvuru Evrakları

Kredi kullanım ve kredi başvurusu esnasında şubelere ibraz edilmesi gereken belgeler aşağıda belirtilmiştir.

 • Bağlantı Anlaşması
 • Bağlantı Anlaşmasına Çağrı Mektubu
 • Teknik Analiz Raporu
 • Sistem Kullanım Anlaşması
 • Santralin sigortalandığını gösteren Sigorta Poliçesi
 • EPC (Tedarik ve Kurulum, Mühendislik) Sözleşmesi
 • USD/EURO kredi kullanımlarında döviz kredisi kullanım uygunluğuna dair bilgi ve belgeler
 • Bakım ve Onarım Anlaşması

İş Bankası dilediği zaman kredi talebini reddetme, kredi koşullarını değiştirme, ilave teminat talep etme, bildirimsiz krediyi sona erdirme haklarına sahiptir.

Enerji ve GES Kredisi Veren Diğer Bankalar

Yenilenebilir enerji kredileri, güneş paneli kredileri ve diğer enerji verimlilik kredileri sunan tüm bankalarla ilgili bilgi için enerji kredileri ana sayfasını inceleyin: Tüm Bankaların Enerji Kredileri

Enerji Teşvik ve Destekleri

Güneş enerjisi teşviki, devletin ya da devlet destekli kurumların güneş enerji santralleri inşası, güneş tarlaları kurulması ve enerji üretimi için yaptığı GES teşvikleridir. Güneş enerjisi sistemleri teşviklerinden yararlanmak için her programı ayrı ayrı takip edip zamanında başvuru yapmak gerekir. Enerji Destekleri sayfamızı ziyaret edin.
GES teşvikleri programları aşağıdaki gibidir: