Ana SayfaEnerji KredisiŞekerbank

Şekerbank Enerji ve GES Kredileri 2024

EKOkredi Nedir?

Yaşanabilir ve daha temiz bir çevre oluşturmak için enerjinin daha verimli kullanılmasını sağlayan yatırım ve projelerini desteklemek için geliştirilmiş olan bir kredi çözümüdür.

EKOkredi sürdürülebilir enerji kaynaklarının gelişimini finanse etmektedir. Evlerde ya da apartmanlarda enerji tasarrufu sağlamak isteyenler için Şekerbank’ın 36 aya varan vade seçeneği ile Bireysel EKOkredi, 60 aya varan vade seçeneği ile Apartman EKOkredi ürünleri mevcuttur.

Şekerbank’ın Enerji verimliliği alanındaki finansman desteği bugüne kadar 1,6 milyar TL’ye ulaşmıştır.

EKOkredi Çeşitleri

Yalıtım Kredisi

EKOkredi, yangın yalıtımı, su yalıtımı, ses yalıtımı, ısı yalıtımı, duvar çatı ve pencerelerin yalıtımını finanse ederek, avantajlı koşullar sunmaktadır.

Isıtma/Soğutma Kredisi

EKOkredi, doğalgaz abonelik projeleri, radyatör, kazan, klima ve kombi tesisatları ve ısı paylaşım sistemlerindeki iklimlendirme uygulamaları için sunulan verimli çözümleri desteklemektedir.

A Sınıfı Elektrikli Cihazlar Kredisi

Çevreyi koruyarak yaşam alanındaki elektrik giderlerini azaltmayı hedefler ve geliştirilmiş A sınıfı elektrikli cihazların finansmanını sağlar.

Aydınlatma Kredisi

Şekerbank enerji tasarruflu ya da ledli aydınlatma sistemlerinin finansmanı için avantajlı kredi imkanı sunmaktadır.

Güneş Enerjisi Kredisi

EKOkredi sayesinde güneş enerjisi ile ısıtma sistemleri ve elektrik üretimi ihtiyaçlarına yönelik emek ve enerji verimli kullanılmaktadır.

Asansör Kredisi

Mevcut asansörün revizyonunu ve yeni asansör uygulamalarını destekleyen Şekerbank finansmanıyla apartman asansörleri daha güvenli hale gelmektedir.

Nakit Akışına Uygun Finansman

Şekerbank EKOkredi, kredi geri ödemelerine katkı sağlayıp, fatura tutarlarını düşürerek nakit akışına uygun finansman sağlamaktadır.

EKOkredi Hesaplama

Örnek ödeme tablosu aşağıdaki gibidir:

Kredi Tutarı Vade Faiz Oranı Aylık Taksit Tutarı Tahsis Ücreti Yıllık Maliyet Oranı Geri Ödenecek Toplam Tutar
50.000 TL 12 ay %3,75 5.601,57 TL 287,50 TL %79,1148 67.218,84 TL
50.000 TL 24 ay %3,75 3.579,61 TL 287,50 TL %78,2355 85.910,64 TL
50.000 TL 36 ay %3,75 2.973,37 TL 287,50 TL %69,6621 107.041,32 TL

EKOkredi Faiz Oranları

EKOkredi faiz oranları 3-36 ay arası vade seçeneklerine göre belirlenmektedir. Proje niteliği de faiz oranının belirlenmesinde önemli bir kriterdir. Yalnızca Apartman EKOkredisi’nde 60 aya kadar vade seçeneği bulunmaktadır.

EKO Kredi’nin Avantajları Nelerdir?

EKOkredi ile sürdürülebilir enerji kaynaklarına enerji tüketimini azaltarak destek olunabilmekte ve yakıt, doğalgaz, elektrik, su gibi ödeme kalemlerinin miktarını düşürerek tasarruf yapılabilmektedir.

EKOkredi Başvuru

Şekerbank web sitesi üzerinden iletişim bilgilerini bırakan müşterileri ilgili ekipler arayarak bilgilendirmektedir.

Şekerbank Bireysel Enerji Kredileri

EKOkredi Yalıtım

Doğal kaynakların daha verimli kullanılması ve korunmasını desteklemek üzere yapılan yalıtım yatırımları için geliştirilmiş bir finansman ürünüdür.

EKOkredi Yalıtım sayesinde minimum faiz avantajlarıyla maksimum enerji tasarrufu sağlanmaktadır. Yardımcı yalıtım yatırımlarıyla enerji maliyetlerini azaltarak, pratik bankacılık deneyimi sayesinde gerekli finansman çözümlerinden hızlıca faydalanılabilir.

EKOkredi Yalıtım finansmanı ile yaşam kalitesini artırmak ve enerji tasarrufu yapmak isteyenler sigortasız kullanım yapabilirler.

Eko Yalıtım Kredisi Hesaplama

Avantajlı seçeneklerle EKOkredi Yalıtım faiz oranları sayesinde hem fatura tutarı hem de kredi geri ödeme tutarı düşürülebilir. Şekerbank internet sitesinde bulunan hesaplama araçları kullanılarak aylık ödeme tutarı ve toplam geri ödeme tutarları hakkında vade süresine bağlı olarak müşteriye en uygun ödeme planı hesaplanabilmektedir.

EKOkredi Yalıtım ile Nerelerde Yalıtım Yapılabilir?

Pencereler, kapı, çatı ve duvar yalıtımı yapılarak, binanız veya evinizde yangın, ses, su ve ısı yalıtımı yaptırılabilmektedir. Ekokredi Yalıtım sayesinde enerji tasarrufu sağlayan müşteriler faturalarında %50’ye kadar tasarruf elde edebilirler.

EKOkredi Yalıtım Başvurusu

“Türkiye’nin Sürdürülebilir Bankası” Şekerbank’ın internet sitesi üzerinden iletişim bilgilerini dolduran müşteriler, avantajlı faiz oranlarından faydalanmak üzere ilgili birim tarafından bilgilendirilmektedirler.

Ekokredi Hibrit ve Elektrikli Araç Kampanyası

EKOkredi Hibrit ve Elektrikli Araç Kampanyası kapsamında geleneksel araçlarla kıyaslandığında karbon salınımı çok daha düşük hibrit veya elektrikli çevre dostu araçlara 48 ay vadede sahip olarak uygun faiz oranlarıyla sahip olunabilmektedir.

Sürdürülebilir bankacılıkta Şekerbank bir ilki gerçekleştirerek topluma ve çevreye değer katan müşteriler için ayrıcalıklar sunmaktadır. Çevreye dost ve daha temiz hibrit ve elektrikli araçlar için uygun koşullarda daha sürdürülebilir bir dünya için sosyal ve çevresel açıdan da sürdürülebilir ve kapsayıcı yatırımlara katkı sağlamaktadır. Yenilenebilir enerji kaynaklarının korunmasına destek veren elektrikli otomobiller yeni nesil araçlardır. Yakıtlı araçlara göre aynı mesafeyi daha az tüketimle ve daha kısa sürede gidebilirler ve performansları daha yüksektir. İçten yanmalı motorlu araçlar ile elektrikli araçlar kıyaslandığında yağ değişimi, bakımı olmayan, daha dayanıklı ve bütçeyi koruyan yeni nesil avantajlı araçlardır.

Ayrıca Şekerbank Elektrikli Taşıt Kredisi kapsamında çevre dostu hibrit ve elektrikli otomobillere 300 TL değerinde Sharz.net ile elektrik şarj dolumu hediye etmektedir.

Kampanya Detayları

 • Vade: 3-48 ay
 • Sigorta: Azalan Bakiyeli Kredi Sigortası
 • Faiz Oranı: 3-48 ay %3,75
 • Masraf: Binde 5
 • Sertifika: EKOkredi kullanacak her müşteri doğaya ve çevreye verdikleri katkı için bir sonraki EKOkredi kullandırımlarında sahip olacakları teşekkür sertifikasına da hak kazanacaktır.
Kredi Tutarı Vade Faiz Oranı Aylık Taksit Tutarı Tahsis Ücreti Aylık Toplam Maliyet Oranı Yıllık Toplam Maliyet Oranı
100.000 TL 48 ay %3,75 5.272,36 TL 500 TL %5,31 %45

Kredi vadesi minimum 3 ay, maksimum 48 ay olup maksimum kredi vadesi araç kasko değerine göre değişmektedir. Kullandırılan kredi tutarı üzerinden bir defaya mahsus kredi tutarının %0,5’i oranında kredi tahsis ücreti alınır.

Tablodaki kredi tahsis ücretine %10 oranındaki BSMV dahil edilmemiştir. Sigorta ve Vergiler Dahil Ücretler toplamı, kredi tahsis ücreti ve hayat sigortası prim tutarından oluşup vergi dahildir. Sigorta prim tutarı yaş, kredi tutarı ve vadeye göre değişmekte olup örnek hesaplamada sigorta prim tutarı dahil edilmemiştir. Kredinin toplam maliyeti kredi taksitlerinin toplamı, tahsis ücreti ve sigorta prim tutarını içermektedir. Banka, faiz oranlarında değişiklik yapma, kredinin kullanımı için son kararı verme, ek belge ve kefil isteme hakkına sahiptir. Talep edilen kredi tutarı ve vadeye  ilişkin kredi kullandırım öncesinde faiz oranı, tüm masraf, ücret ve komisyon hakkında tarafınıza bilgi formu ile bilgilendirme yapılacaktır.

EKOkredi Güneş Paneli Kampanyası

Güneş paneli kampanyası kapsamında %10 indirimli faiz oranıyla 36 aya kadar vade seçeneği bulunmaktadır. Apartman kredilerinde ise yönetim kararıyla kullandırılan EKOkredi  60 aya kadar vade imkanı sunulmaktadır. Ayrıca apartman kredileri kapsamında özel takip sistemi ile malik bazında kendi elektriğini kendi üreterek kullanmadığı kısmını satma imkanı olacaktır.

Smart Güneş Teknolojileri ve Şekerbank iş birliğiyle Çatı üstü GES Finansman Desteği

Enerji verimliliği yatırımlarının finansmanı için Şekerbank’ın geliştirdiği EKOkredi sayesinde enerji giderleri azaltılarak geleceği yatırım yapılmaktadır. Bu bağlamda Şekerbank, çatı üstü GES yatırımlarına yönelik Türkiye ve Avrupa’nın entegre güneş enerjisi firmalarından Smart Güneş Teknolojileriyle protokol imzaladı. Bu işbirliği sayesinde banka, güneş enerjisine yönelik yatırım yapmak isteyen firmalara uygun koşullarda finansman sağlamaktadır.

2009 yılında Şekerbank’ın enerji tasarrufuna yönelik geliştirdiği EKOkredi ile Türkiye’de bir ilk gerçekleştirmiştir. Smart Güneş Teknolojileri ile Şekerbank arasında imzalanan protokol ile yerli panel ihracatçısı kimliğiyle de yenilenebilir enerji yatırımlarına desteğini sürdürmektedir. Bu protokol kapsamında fotovoltaik güneş paneli alımları ile çatı GES yatırımlarında ihtiyaç duyulan kredi desteğini avantajlı koşullarda EKOkredi ile sunmaktadır.

Çatı GES kurulumu ve yatırımı işlemlerinde Şekerbank, 60 aya varan taksitlerle nakit desteği ve 6 aya kadar ödemesiz dönem, panel alımlarında ise 12 aya kadar taksitlendirme ile esnek ödeme koşulları sunmaktadır.

“Hoş geldin Paketi” kapsamında Şekerbank ile ilk kez çalışacak olan müşteriler, EFT/havale işlemlerini ve ilk 6 ay senet ve çek tahsili işlemlerini masrafsız olarak yapabilecekler. Ayrıca çek defteri masrafından ve toplu EFT uygulaması ücretinden de muaf tutulacaklar.

Şekerbank’ın EKOkredi ile 12 yıldır finansman desteği sunduğu yatırımlar aşağıdaki gibidir:

 • Ticari işletmelere ait tesislerin izolasyon ve mantolamasından endüstriyel doğal gaz dönüşümüne,
 • A sınıfı enerji tüketimi bulunan teçhizat ve makine alımından atık yönetimi ve atık arıtmaya,
 • Yenilenebilir enerji yatırımlarının dağıtım, kullanım ve üretiminden, riskli olan yapıların yıkılarak B sınıfı olarak yenilenmesine.

Şekerbank Kurumsal/Ticari Enerji Kredileri

Sürdürülebilir Tarım Kredisi

Şekerbank, kırsal kalkınmanın devamlılığı ve sürdürülebilir tarımın finansmanında aktif rol oynamaktadır. Tarımın finansmanı için özel sermayeli mevduat bankalarından en çok payı ayırmaktadır. Tüm çiftçi müşterileri sürdürülebilir tarıma yönelik yaptıkları yatırımlarda önceliklendirerek hem kırsal kesim hem de kentli nüfus nezdinde arttırmayı hedeflemektedir. Kırsal kalkınmaya bağlı iktisadi büyümeyi desteklemektedir.

Birleşmiş Milletler’in Toplumsal Cinsiyet Eşitliği, Amaçlar için Ortaklıklar, Açlığa Son başlıklarını ifade eden kırsal kalkınmayı ve tarımsal üretimi desteklemek için SKA-2, SKA-5 ve SKA-17 amaçlarına uygun hizmet ve ürünlerle çiftçilerin yanında yer almaktadır.

Üretimde devamlılık amacıyla 350 bini aşkın %99’u küçük üreticilerden oluşan çiftçilerle birlikte Şekerbank, sürdürülebilir tarıma adım atarak finansmanında aktif rol oynamaktadırlar.

Tarım kredilerinin %11 toplam nakdi kredi hacminde payı bulunmaktadır ve 250 kişi tarım bankacılığı müşteri temsilciliği yapmaktadır.

Aile Çiftçiliği Bankacılığı

2014 yılında hayata geçirilmiş olan ve Uluslararası Aile Çiftçiliği Yılı olarak Birleşmiş Milletler Dünya Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) ilan ettiği ve Şekerbank’ın Aile Çiftçiliği Bankacılığı projesi ile miras yoluyla toprak bölünmesinde yaşanan kayıpların azalması ve ekonomik durumlar nedeniyle çiftçilerin topraklarını terkini önlemeyi ve kırsaldan kente göçü azaltmayı amaçlamaktadır.

Aile Çiftçiliği Bankacılığı kapsamında sunulan hizmetler aşağıdaki gibidir:

 • Kolektif tarımın özendirilmesi,
 • Kırsal kalkınma kooperatiflerinin desteklenmesi,
 • Miras nedeniyle toprak bölünmesi ile oluşan küçük arazilerin birleştirilmesi,
 • Tarım ekipmanları veya enerji tasarrufu yatırımları ile verimliliğin artırılması.

Tarımda Enerji Verimliliği Kredisi

Şekerbank, iklim değişikliğinden kaynaklanan küresel bazdaki olumsuz etkilerin azaltılması ve toplam üretimde verimliliğin artırılması ile etkin enerji maliyeti yönetimini destekleyen projeleri uygun ödeme koşullarıyla sunmaktadır.

Şekerbank’ın enerji verimliliği ürünü olan EKOkredi’nin alt başlığındaki EKOkredi Tarım ile elektrik enerjisi üreten güneş panelleri, modern sulama ekipmanları gibi çiftçinin verimliliğine katkısı bulunacak yatırımları finanse etmektedir.

Tarımsal EKOkredi ürünlerden Modern Sulama Ekipmanları Kredisi, Organik Tarım ve Sera Kredisi ve Güneş Enerji Sistemleri Kredisi aracılığıyla hasat zamanı ödeme fırsatı ile çiftçiler desteklenmektedir.

Tarımsal ihtiyaçlara yönelik geliştirilmiş olan Hasat Kart ile çiftçiler, zirai ilaç, gübre, tohum gibi tarımsal girdi ihtiyaçlarını uygun tedarikçi firmalar üzerinden giderip, ödemeleri hasat dönemi gerçekleştirebilirler.

Stok maliyeti yükünden kurtulmak isteyen müşteriler hasat dönemlerinden hemen sonra hiç beklemeden Toprak Mahsulleri Ofisi alım noktalarından ürünleri teslim edebilir, Şekerbank ATM’lerinden TMO Kart ile ürün bedelini sıra beklemeden çekebilirler.

Enerji Verimliliği ve İklim Değişikliği ile Mücadele Kredisi

Şekerbank gelecek için enerji verimliliği finansmanı projeleriyle çalışmaktadır. Doğal kaynakların iklim değişikliğiyle birlikte hızla tükendiği değerlendirildiğinde enerji güvenliğini sağlamak amacıyla enerji verimliliğini üst seviyeye taşımak ülkemizdeki en önemli sorunlardan biridir. 2012 yılında Kalkınma Bakanlığı’nın Şekerbank EKOkredi ürününü en iyi sürdürülebilir uygulama olarak seçmesiyle Türkiye’yi Rio+20 Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Zirvesi’nde temsil ederek, enerji verimliliği finansmanında sektörde öncü olmuştur.

Şekerbank sürdürülebilir ve modern enerjiyi erişilebilir hale getiren projelere imza atmaktadır.

11’inci Kalkınma Planı’nda enerji verimliliği yatırımlarına özel olarak yer verilmiş olup Birleşmiş Milletler’in Amaçlar için Ortaklıklar ve Erişilebilir ve Temiz Enerji başlıklarını ifade eden SKA-17 ve SKA-7 amaçlarına uygun hizmet ve ürünlerle finanse etmekte, üretim ve hizmet kalitesini düşürmeden birim hizmet ve ürün başına enerji tüketimini minimuma indiren projeler için çözüm sunmaktadır.

Ülkemizin iklim değişikliği ve enerji verimliliği ile ilgili strateji belgeleri hazırlama ve kalkınma planları süreçlerine dahil olarak binlerce kişi EKOkredi ile enerji verimliliği ile tanışmaktadır.

120Bin müşteriye finansman sağlayarak, +1Milyar TL enerji verimliliği için sağlanan finansman, yatırımlarla gerçekleşen 31,8Milyar kWh enerji tasarrufu, +168Bin adet konut için EKOkredi kullanımı ile yalıtım yapılmış, 6,8Milyon Ton engellenen karbon emisyonları olmuş, 143,7Milyon m3 doğalgaz tasarrufu yalıtım yapılan konutlar için sağlanmıştır.

Kredilendirmede Sosyal ve Çevresel Etki Yönetimi

Şekerbank kullandırdığı kredilerin çevresel ve sosyal etkilerinin 2009 yılından beri ölçümlenmesine önem vererek Dünya Bankası Grubu kuruluşu olan IFC’nin (Uluslararası Finans Kurumu) rehberliğinde oluşturulan Sosyal ve Çevresel Yönetim Sistemi’ni sürekli geliştirerek iş süreçlerinin bir parçası haline getirmiştir.

Şekerbank Sosyal ve Çevresel Yönetim Sistemi’ni uygulayan Türkiye’de kredilendirme süreçlerinde ilk ticari bankasıdır. Toplumsal hayata zararlı sektörlere ve uluslararası normlarda çevreye kaynak kullandırmamakta, müşterilerine topluma ve çevreye duyarlı yatırım yapma açısından yol gösterici olmaktadır. Bu kapsamda olumlu sonuçların sürdürülebilmesi ve olumsuz sonuçların iyileştirilmesi için sürekli takip ve geri bildirimde bulunarak, müşterilerin faaliyetlerini geliştirmeye ve sürdürülebilirlik bilincini arttırmayı hedeflemektedir.

Enerji Verimliliği Yatırımları İçin: EKOkredi

Türkiye’de bir ilk olarak Şekerbank’ın 2009 yılında enerji verimliliği finansmanı kapsamında geliştirdiği EKOkredi ile enerji tasarrufuna dayalı tüm yatırımları desteklemeyi amaçlarken ortak geleceğe ve doğaya sahip çıkarak, enerji verimliliğinin önemi konusunda toplumsal farkındalık yaratmaktadır. Bu çerçevede enerji verimliliğini arttırmak adına destek verilen proje türleri aşağıdaki şekildedir:

 • Modern sulama ekipmanları,
 • A sınıfı elektrikli cihazlar,
 • Verimli aydınlatma sistemleri,
 • Atık yönetimi ve atık arıtma,
 • Rüzgâr, yalıtım ve güneş enerjisi sistemleri,
 • Doğalgaz dönüşümü,
 • Soğutma sistemleri ve verimli ısıtma.

İklim Değişikliği ile Mücadeleye Destek Kredisi

Enerji verimliliği finansmanı ile bu konudaki farkındalığı arttırmanın yanı sıra 2010 yılı itibariyle CDP İklim Değişikliği Programı ile karbon emisyonlarını ölçümleyip, düzenli olarak kendi karbon ayak izini azaltmak adına çalışmalar yürüterek, uluslararası yatırımcılara raporlanmaktadır.

EKOkredi Yalıtım Kredisi kullanarak kapı, duvar, çatı ve pencere yalıtımlarının finansmanı ile faturalarda %50 tasarruf sağlanmaktadır. İklimlendirme çözümleri için verimli ısıtma soğutma kredisi finanse edilmektedir. Ayrıca bu kredi türüyle kazan, radyatör, kombi ve klima tesisatı yatırımları, ısı paylaşım sistemleri ve doğalgaz abonelik projeleri finanse edilmektedir.

EKOkredi Güneş Enerjisi Kredisi ile elektrik üretimine ve ısıtma sistemlerine özel emeği ve enerjiyi daha verimli kullanmaya yöneltmektedir.

Yenilenebilir Enerji Kredileri

Yenilenebilir Enerji Kredisi ile rüzgar, su ve güneş enerjisi kullanılarak elde edilen enerji için uygun koşullarda finansman sağlanmaktadır.

Atık Yönetimi Kredisi

Üretim süreçlerinden kaynaklanan atık madde çeşitlerinin belirli oranda geri dönüştürülmesi, uzaklaştırılması ve etkisizleştirilmesi için ihtiyaç duyulan yatırım için Atık Yönetim Kredisi geliştirilmiştir.

TuREEFF Satıcı Kredisi

Şekerbank enerji tasarrufu sağlamaya yönelik konutlarda kullanılan doğalgaz kazanları, yalıtım, pencere, aydınlatma, LED ve beyaz eşya gibi ekipmanların dağıtımını sağlayan firmaların mevcut sermayesine uygun koşullarda TuREEFF Satıcı Kredisi ile finansal destek sunar.

TuREEFF Satıcı Kredisi kapsamındaki firmaların ürünlerini satanlar Şekerbank ve TuREEFF’in belirlemiş olduğu raporlama şartlarını kabul edenler için bu ürünlerin finansmanını Şekerbank kredisi ile sağlayabilirler.

TuREEFF Yeniden İnşa Kredisi

İnşaat sektöründe Avrupa Birliği standartlarındaki KOBİler için Enerji Kimlik Belgesi B ya da daha üzerinde yeniden inşa projleri kapsamında TuREEFF Yeniden İnşa Kredisi kullanılabilir.

Şekerbank Güneş Enerjisiyle Tarım/Sulama Kredileri

Tarımsal EKOkredi

Tarım yatırımlarını destekleyerek enerji ve emeğin değerini bilen yatırımın türüne özel faiz oranlarıyla Şekerbank Tarımsal EKOkrediden faydalanılabilir.

Modern Sulama Ekipmanları Kredisi, Güneş Enerji Sistemleri Kredisi ve Hayvancılık Tesislerine Biyogaz Enerji Kredisi yılda 1 kez ödeme imkanları ve geniş vade seçenekleri sunmaktadırlar.

Daha etkili sulamayı daha az sulama ile yapmak için tarım arazisine entegre etmeye yönelik modern sulama teknikleri il hem bütçeyi hem doğayı korumak adına Modern Sulama Ekipmanları Kredisi sunmaktadır.

Güneş enerjinizi yeniden kazanmak için arazinizde kuracağınız güneş enerjisi sistemleriyle, kendi enerjinizi üreterek hem doğal kaynaklarımızı koruyabilir hem de işletme giderlerini düşürebilirsiniz.

Biyogaz Enerji Kredisi

Hayvancılık Tesislerine Organik atıklardan kullanılabilir gaz üretimine yönelten Hayvancılık Tesislerine Biyogaz Enerji Kredisi ile biyogaz enerji sistemleri kurabilir, hayvancılık tesisi enerji giderlerini düşürebilirsiniz.

Tarımsal EKOkredi için Öz Kaynak Katkısı Aranır mı?

Modern sulama ekipmanları projeleri kapsamında öz kaynak katkısına bakılmadan kredilendirmesi %100 olarak yapılabilir. Hayvancılık Tesislerine Biyogaz Enerji Kredisi ve Güneş Enerji Sistemleri Kredisi için ilgili sistemlerin faturalarının kredilendirmesi %75’i oranında yapılabilir.

Kimler Tarımsal EKOKredi’den Faydalanabilir?

Tarımsal alanda faaliyet gösteren tüzel ve gerçek kişiler Tarımsal EKOkredi’den faydalanabilir.

Tarımsal EKOkredi Başvurusu

Tarımsal EKOkredi’ye başvuru formunu ilgili şubeye ileterek başvuruda bulunulabilir.

Şekerbank Enerji Kredisi Hesaplama

Örnek Hesaplama Tablosu

Kredi Tutarı Vade Faiz Oranı Aylık Taksit Tutarı
100.000 TL 12 ay %3,75 5.601,57 TL
100.000 TL 24 ay %3,75 3.579,61 TL
100.000 TL 36 ay %3,75 2.973,37 TL

Şekerbank Enerji Kredisi Başvurusu

“Türkiye’nin Sürdürülebilir Bankası” olan Şekerbank kredilerine başvuru yaparak, enerji tasarrufu yapmak isteyenler web sitesi üzerinden iletişim bilgilerini bırakmaları durumunda ilgili birim tarafından bilgilendirilmektedirler.

Şekerbank Enerji Kredisi Başvuru Evrakları

 • Kredi başvuru formu
 • T.C. nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi
 • Son aya ait resmi fatura ya da yerleşim yeri belgesi
 • Başvuru sahibine ait gelir belgesi
 • Maaşlı çalışanlar için gelir belgesi, maaş yazısı ya da maaş bordrosunun son iki ay içerisinde düzenlenmiş hali ile firma yetkilisine ait imza sirküleri
 • Serbest çalışanlar için imza sirküleri, ticaret sicil gazetesi, vergi levhası, oda sicil kaydı ya da faaliyet belgesi
 • Araç alımlarında ikinci el araçlar için ruhsat fotokopisi, sıfır araçlar için proforma fatura.

Enerji verimliliği projeleri kapsamında talep edilen evraklar şube tarafından başvuru sahibine iletilmektedir.

Diğer tüm enerji kredisi seçeneklerine ulaşmak için sayfamızı inceleyin: Enerji Kredisi

Enerji ve GES Kredisi Veren Diğer Bankalar

Yenilenebilir enerji kredileri, güneş paneli kredileri ve diğer enerji verimlilik kredileri sunan tüm bankalarla ilgili bilgi için enerji kredileri ana sayfasını inceleyin: Tüm Bankaların Enerji Kredileri

Enerji Teşvik ve Destekleri

Güneş enerjisi teşviki, devletin ya da devlet destekli kurumların güneş enerji santralleri inşası, güneş tarlaları kurulması ve enerji üretimi için yaptığı GES teşvikleridir. Güneş enerjisi sistemleri teşviklerinden yararlanmak için her programı ayrı ayrı takip edip zamanında başvuru yapmak gerekir. Enerji Destekleri sayfamızı ziyaret edin.
GES teşvikleri programları aşağıdaki gibidir: