Güneş Panellerinde Geri Dönüşüm

Güncelleme:
26.5.2023
Yayım:
23.2.2023

Güneş enerjisi en ucuz, sürdürebilir ve en temiz enerji kaynağıdır. Birçok alanda güneş planı kullanımı gün geçtikçe artmaktadır. Ancak güneş panellerinin belli bir ömrü vardır. Ömrünü tamamlayan panel e-atık hâline gelir. Bu durum en temiz enerji kaynağı kullanımına çelişki yaratacak bir sonuçtur. Bu da bizi güneş panellerinde geri dönüşüm noktasına getirir.

Hazırda kurulu güneş enerjisi sisteminizi kaydettiniz mi? Ücretsiz kayıt olun, doğru GES yönetimi ile veriminizi artırın:

GES Verimini ve Kazancınızı Artırmak için Ücretsiz Kayıt Olun >>

Güneş Panellerinin Geri Dönüşümü

Güneş panelleri geri dönüştürülebilir. Güneş panelleri slikon, metal, alüminyüm,cam ve plastikten oluşur. Panel içerisindeki cam, plastik ve alüminyüm geri dönüştürülebilir malzemelerdir.

Güneş panellerinin ömrü ortalama 25-30 yıldır. Genelde bu süre sorunda güneş paneli verimliliği düşer. Bu yüzden güneş panelleri elden çıkarılır. Ayrıca yıldan yıla panellerin % 0,5 ile % 3 miktarda bozulma payı da olabilir. Bozulma ve zararlar sonunca güneş panelleri ortalama ömründen daha önce yenisiyle değiştirilip hurdaya çıkarılıyor.

Güneş Paneli Materyallerinin Geri Dönüşüm Oranı

Güneş panellerinde en çok bulunan meteryalleri yüzde oranına göre sırasıyla cam, plastik, aluminyum ve silisyum ve metaldir. Güneş paneleri materyallerinin geri dönüşüm oranları aşağıdaki gibidir:

 • aluminyum çerçeve % 100
 • cam %9
 • silisyum %85

Güneş Panelleri Nasıl Geri Dönüştürülür?

Farklı geri dönüşüm uygulanması gereken temelde iki ana güneş paneli türü vardır. Silikon bazlı ve İnce film bazlı güneş panellerinin geri dönüşümü için farklı endüstriyel işlemler kullanılır.

Silikon Tabanlı Güneş Panellerinin Geri Dönüşümü

Silikon tabanlı güneş panellerinde malzemelerin ayrılması özel makinelerle yapılıyor.

 • İlk olarak aluminyüm çerçeve çıkarılır. %100 tekrar kullanılması mümkün.
 • Cam plaklar ayrılır. %95 oranında yeniden kullanılabilir.
 • 500 derecede plastik maddeler buharlaştırılır. Böylece güneş hücreleri kolayca ayrıştırılır.
 • %85 tekrar kullanılabilen silisyum kimyasal olarak ayrılır.

İnce Film Tabanlı Güneş Panellerinin Geri Dönüşümü

İnce tabanlı güneş panellerinin geri dönüşümü öğütülerek yapılır.

 • Çekiç değirmeni yardımıyla 5 mm’den küçük parçacıklar elde edilir.
 • İç malzemeleri bir arada tutan laminasyon kırılır. Kalan madde içeriği hem sıvı hem de katıdır.
 • Sıvı ve katı ayrıştırılır. Güneş panelinin katı bileşenleri dönen tüpün içinde bırakılırken, sıvı kabın içine akar.
 • Katı madde, ara katman malzemelerden yapılmış kirleticiler içerir. Bu kirleticilerin hafif doğası nedeniyle, genellikle yüzey titreşimi ile uzaklaştırılırlar. Daha sonra kalan katı durulanır ve geride kalanlar sadece saf camdır. Sonunda, panelin cam elemanlarının neredeyse % 95'igeri dönüştürülebilir.
 • Sıvıların geri dönüşüm süreci genellikle çökeltme ve ardından susuzlaştırma işlemi ile devam eder. Bu işlemler genellikle sıvının saflık seviyesini arttırmak için yapılır. Bundan sonra, elde edilen madde, yarı iletken malzemeleri tamamen ayırmak için normal olarak bir metal işleme işlemine tabi tutulur.

Çıkma Panel

İhtiyaç fazlası solar paneller ve ikinci el paneller belli bir süre sonunda elden çıkarılır. Çıkma panelleri satın alan bazı firmalar vardır.

Çıkma Panel Satın Alan Firmalar

Sektördeki birçok firma çıkma panelleri satın alır. Başlıca çıkma panelsatın alan firmalar aşağıdaki gibidir.

 • Hurdacınet
 • Aymetsan Hurda
 • Demir Kıran Metal Hurdacılık
 • Hürmetsan Hurda
 • Çalışkan Hurdacılık
 • Mertsan Hurda

Ayrıca Facebook’taki Çıkma Panel grupları üzerinden de paneller satılıp alınabilmektedir.

Toptan Çıkma Panel Alımı

Sektördeki birçok marka toptan çıkma panel alımı yapmaktadır.

İkinci El Güneş Paneli

İkinci el güneş paneli, güneş panellerinin belli bir süre kullanılmış hâlidir. Ömrü ve verimliliği iyi olan güneş panelleri alınıp satılabilir

İkinci El Güneş Paneli Fiyatları

İkinci el güneş paneli fiyatları panel hücre sayısı, panel sayısı, boyutu, gücü, kullanılma süresi, verimliliği ve durumuna göre değişebilir. İhtiyaca, kullanım alanına  göre 350$ ve 1.500$ aralığında değişir.

İkinci El Alınmaya Uygun Solar Panel Özellikleri

İkinci el alınmaya uygun solar panel özelliklerinin başında ihtiyaca uygun olması beklenir. Hücrelerin ve panelin verimliliği çok düşürecek kadar zarar görmüş olmaması ve 10 yıl + kullanım ömrü olması beklenir.

Eski Panelinizi Elden Çıkarın

Eski ve kullanılmayan panellerin elden çıkarılması önemlidir. Kullanım ömrü devam eden güneş panelleri ikinci el olarak satılabilir. Kullanım ömrü bitmiş paneller ise geri dönüştürülebilir.

Güneş Paneli Atıkları

Fotovoltaik paneller ağırlıklı olarak cam, polimer ve alüminyumdan yapılır, ancak kurşun,bakır ve çinko gibi potansiyel olarak tehlikeli maddeler de içerebilir. Tıpkı boya, pil, elektronik ve mobilya atıkları gibi güneş panelleri de atık sahasına girecek. Özellikle güneş panelleri ve diğer elektronik atıklar tehlikeli maddeler içerebilir. Bu ürünler atık kategorisine girdiğinde dünyanın kirliliğine neden olabilir.

Güneş Panellerinde Geri Dönüşüm Benzer Yazılar

Telefonunda ve bilgisayarında araştırma yapan iş adamı. Hangi Enerji Bültenine üye olan iş adamı

Piagrid.com Enerji Bülteni

Üye olun, ilginizi çekebilecek güncel enerji yazılarımızı düzenli olarak paylaşalım.
Bültene Üye Olun