Elektrikli Araba Şarj İstasyonu

Güncelleme:
12.10.2023
Yayım:
13.5.2022

Elektrikli Arabalar

Elektrikli araba, elektrik enerjisi ile çalışan otomobillere verilen addır. Elektrikli arabalar, alternatif akım yöntemini kullanan AC tipi şarj üniteleri ya da doğrua kımı kullanan DC tipi şarj üniteleri ile şarj edilebiliyor. Neredeyse elektrikli araçların tamamı, bataryalarını AC şarj istasyonları aracılığıyla doldurabiliyor.

Elektrikli Şarj İstasyonu Nedir?

Elektrikli araç şarj istasyonu tüm tam elektrikli ve plug-in hibrit araçları şarj etmek için elektrik enerjisini kullanan alt yapılardır. Türkiye’de elektrikli şarj istasyonu sayısı giderek artmaktadır. Kişiye özel ve paylaşımlı e-şarj seçenekleri ile başka bir şarj istasyonuna gitmeden evinizin önünde aracınızı şarj etmeniz mümkün.

Elektrikli arabalarda da kullanılan şarj edilebilir piller hakkında detaylı bilgi için yazımızı okuyun: Lityum Pil

Yenilenebilir Enerji Kaynaklı Şarj İstasyonu

Yenilenebilir enerji kaynaklı şarj istasyonu, enerji kaynağını yenilenebilir enerjilerdenalan şarj istasyonudur. Yenilebilir enerjili şarj istasyonları rüzgâr ve güneş enerjisi kaynaklarından faydalanır. Elektrikli araçların kullanımının yaygınlaşmasıyla beraber petrol ofislerinde eşarj istasyonları kuruluyor. Eşarj istasyonları, enerjilerini uluslararası IREC yenilenebilir enerji sertifikasına sahip kaynaklardan tedarik ediyor ve bu istasyonlarda tamamen temiz ve yenilenebilir enerji kullanılıyor.

Yenilebilir Enerji Kaynaklı Şarj İstasyonu Maliyeti

Yenilenebilir enerji kaynaklı şarj istasyonu maliyeti enerji kaynağına göre değişir. Örneğin güneşten enerji sağlayan eşarj istasyonları için fiyatlar aşağıdaki etkenlere göre değişebilir:

  • Güneş panelinin gücü
  • Güneş paneli sayısı
  • Solar panel metaryeli
  • Garanti şartları
  • Sistem verimliliği

Güneş panellerinden elde edilen enerjinin kablosuz olarak elektrikli araçların şarj edilmesinde kullanılması sağlanıyor. Güneş enerjisi sistemleri hakkında detaylıbilgi için güneş enerjisi sayfamızı ziyaret edin.

 Yenilenebilir Enerjili Şarj İstasyonu Örnekleri

Bazı üniversiteler projelerinde elektrik üretiminde yenilenebilir enerji kaynaklarından oluşan elektrikli şarj istasyonları kuruluyor. Yapılan istasyonlar TÜBİTAK tarafından ‘1003-Öncelikli Alanlar Ar-Ge Projeleri Destekleme Programı’ kapsamında destekleniyor. Üniversite yerleşkelerinde otopark alanına kurulan yenilenebilir şarj istasyonu örnekleri şunlardır:

  • Bursa Teknik Üniversitesi Yerleşkesi
  • Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  • Ege Üniversitesi

Ayrıca akaryakıt istasyonları da yenilenebilir enerji kaynaklı eşarj istasyonları kuruyor. Bu petrol ofislerindenakaryakıt istasyonlarından biri de Shell. Öncelikle İstanbul’da ve İzmir’de bir adet ve Sapanca’da ise iki adet hızlı şarj alt yapısına sahip istastonlar kuruldu.

Elektrikli Arabalar İçin Yenilenebilir Enerjili Şarj İstasyonu Benzeri Yazılar

Telefonunda ve bilgisayarında araştırma yapan iş adamı. Hangi Enerji Bültenine üye olan iş adamı

Piagrid.com Enerji Bülteni

Üye olun, ilginizi çekebilecek güncel enerji yazılarımızı düzenli olarak paylaşalım.
Bültene Üye Olun