Polikristal Güneş Paneli

Güncelleme:
12.2.2024
Yayım:
22.12.2022

Güneş Panelleri

Güneşten aldığı enerjiyi elektrik enerjisine dönüştüren fotovoltaik panellere Güneş paneli denir. Başlıca solar panel çeşitleri şu şekildedir:

Tüm güneş panellerini ve panel üreticilerini karşılaştırmak için sayfamızı ziyaret edin: Güneş Paneli

Polikristal Güneş Paneli Fiyatları 2024

Polikristal güneş paneli fiyatları, üreticiye, güneş paneli hücre sayısına, güneş paneli gücüne ve sunulan garanti süresine göre değişir. Bir polikristal panel fiyatı ortalama 20 dolar ve 200 dolar arasındadır.

Polikristal Panel Nedir?

Polikristal panel, çok kristalli güneş paneli olarak adlandırılabilir. Güneş panelleri, üstünde güneş enerjisini soğurmaya yarayan birçok hücre bulunduran panellerdir. Polikristal güneş panelleri de birden çok silikon parçası eritilerek üretildiği için bu adı alır. Polikristal panelde hücreler çok sayıda kristalden oluştuğu için elektronların hareket etme alanı daha dardır. Bu nedenle polikristal paneller daha düşük verimlidir.

Polikristal Panel Kullanım Alanları

Polikristal panel kullanım alanları aşağıdaki gibidir:

  • Isınma ve elektrik için ev veya ofiste
  • Karavanda sıcak su ve elektrik üretiminde
  • Teknede sıcak su ve elektrik elde etmede
  • Tarımsal arazilerde sulama amaçlı

Polikristal Panel ve Monokristal Panel Farkı

Polikristal panel ve monoktristal panel arasındaki en temel fark panel üretilirken kullanılan silikon farkıdır. Monokristal güneş panellerinde güneş hücresi, tek bir silikondan yapılmıştır. Polikristal güneş panellerindeki güneş hücreleri ise birlikte eritilmiş birçok silikon parçasından oluşur.

Polikristal ve monokristal panel arasında diğer temel fark da panellerin renkleridir. Monokristal paneller siyah, polikristal paneller ise çoğunlukla mavidir.

Polikristal Güneş Paneli Avantajları

Polikristal panelin en önemli avantajlarından biri uygun fiyatlı olmasıdır. Küçük ve yüksek verime ihtiyaç duyulmayan alanlarda oldukça işlevseldir.

Polikristal Panelin Dezavantajları

Polikristal panellerin dezavantajı ise monokristal panellere göre daha düşük verimli olmasıdır.

Polikristal Güneş Paneli Özellikleri

Polikristal güneş panelleri silikondan yapılır. Güneş hücrelerini oluşturmak için birden çok silikon parçası birlikte eritilerek kullanılır. Güneş hücresi birden çok kristalden yapıldığı için de elektronlar daha kısıtlı bir alanda hareket eder.

Polikristal güneş paneli gücü, hücre sayısına göre 22 Watt ve 340 Watt arasında değişir. Hücrelerin yapımında kullanılan silikon Polikristalindir.

Polikristal Panel Ölçüleri

Polikristal panel ölçüleri hücre sayısına göre değişir. Örneğin, 60 hücreli bir polikristal panelin ölçüleri aşağıdaki gibidir:

  • Panel ölçüsü: 992 x 1645 x 35 mm
  • Ağırlık: 19 kg
  • Polikristal Panel Hücresi: Polikristal güneş paneli hücresi kristal silisyum güneş hücreleri sınıflandırmasında yer alır. Güneş emme verimliliği düşüktür.

Polisilikon

Polikristalin silikon, küçük kristaller olarak da bilinen, kristalitten oluşan bir silikon malzemedir. Polisilisyum ya da çok kristalli silisyum olarak da bilinir. Polikristalin silikon, solar güneş hücrelerinin üretiminde önde gelen malzeme olarak kullanılır.

Polikristal Güneş Paneli Verimi

Polikristal panel verimi güneş hücresinde kullanılan silikon yapısından dolayı çok yüksek değildir. Ortalama olarak %15 civarındadır.

Polikristal panel verimi ve tüm bakım onarım konuları için

Polikristal Panelin Kullanım Ömrü

Polikristal panelin kullanım ömrü, dış etkenlere bağlı olarak değişmekle birlikte, oratalama 25 -30 yıldır.

Polikristal panellerinizin verimliliğini artırmak ve panel kullanım ömrünü uzatmak için yapabilecekleriniz hakkındaki yazımızı okuyun: Güneş Paneli Bakımı

Polikristal Solar Panel Üretimi

Üreticiler 2021 yılından itibaren polikristal panel üretimini azaltmıştır. Yalnızca elinde polikristal hücreler yer alan üreticiler bir süre daha polikristal panellerin üretimine devam edecektir.

Polikristal panellerin verim oranı monokristal panellere göre daha düşük olduğu için üreticilerin tercihi yavaş yavaş monokristal ve türevlerinden yana kaymıştır.

Polikristal güneş paneliniz ile bağlantılı arızalar için Güneş Panel Arızaları ve Güneş Paneli Tamiri sayfalarını inceleyin.

Polikristal Güneş Paneli Benzer Yazılar

Telefonunda ve bilgisayarında araştırma yapan iş adamı. Hangi Enerji Bültenine üye olan iş adamı

Piagrid.com Enerji Bülteni

Üye olun, ilginizi çekebilecek güncel enerji yazılarımızı düzenli olarak paylaşalım.
Bültene Üye Olun