Akıllı Termostat

Güncelleme:
28.7.2023
Yayım:
19.6.2022

Akıllı Termostat Nedir?

Termostat, bir fiziksel sistemin sıcaklığını algılayan ve sistemin sıcaklığının istenen ayar noktası yakınında kalması için çalışan bir kontrol mekanizmasıdır. Akıllı termostat ise ev otomasyonu ile kullanılabilen, bir evin ısıtma, havalandırma ve klimasının kontrolünden sorumlu olan akıllı cihazdır. Akıllı termostat, Wi-Fi’ya bağlanabilir, böylece akıllı telefon, tablet veya bilgisayardan kontrol edilebilir.

Akıllı Termostat Kullanımı

Akıllı termostat kullanımı para tasarrufu ve pratiklik sağlar. Telefondan kontrol edilebildiği için nerede olunursa olunsun, evin sıcaklığını dilediğiniz gibi kontrol edebilir ve yönetebilirsiniz.

Akıllı termostat duvara sabitlenerek kullanılabilir. Oda sıcaklığını doğru ölçebilmesi için gün boyu ışık alan yerlere yerleştirilmemelidir. Ayrıca petek yakını, yere ve kapıağzına da yerleştirilmemesi tavsiye ediliyor. Eğer odada klima varsa klima kontrolü için klimanın bulunduğu odada olmalıdır.

Akıllı Termostat ile Enerji Tasarrufu

Akıllı termostat ile pratik bir şekilde oda sıcaklığını istediğiniz yerden yönetebildiğiniz gibi enerji tasarrufu da yapabilirsiniz.

Detaylı bilgi için yazımızı okuyun: Enerji Tasarrufu

Oda termostatların en önemli faydası ise özellikle bahar aylarında gece ve gündüz arasında olan sıcaklık farkına akıllı çözümler üretmesidir. Bahar aylarında öğle saatlerinde evde yokken gereksiz yere elektrik kullanmamızı önlemiş olur. Böylece bu dönemlerde ısıyı en verimli şekilde kullanıp gereksiz yüksek fatura ödemekten kurtulmanıza yardım eder.

Ucuza elektrik hakkında bilgi almak için ilgili sayfamıza göz atın.

Akıllı Termostatın Elektrik Faturasında Etkisi

Akıllı termostat elektrik ve doğalgaz faturalarında önemli bir tasarruf sağlar. Tasarruf edilen oran, ısıtma için fazla enerji kullanılan kış aylarında ve soğutma için klimanın çalıştırıldığı yaz aylarında daha da artar.

Isınma giderlerinin büyük yer tuttuğu elektrik tüketiminizin ne kadara mal olduğunu anlamak için yazımızı inceleyin: Elektrik Birim Fiyatı

Akıllı termostat kullanımının elektrik faturanıza etkisini de anlamak için Fatura Sorgulama ve Ödeme yazımızı okuyun.

Akıllı Termostat Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Akıllı termostat alırken ne tarz bir cihaz tipi istediğinize karar vermelisiniz. Akıllı termostat almaya karar verdiyseniz, kablosuz oda termostatı faturalara en çok etki eden modeldir. Ayrıca akıllı termostat alırken şunlara dikkat etmelisiniz:

  • Alacağınız termostat modeli en ufak ısı değişimini bile fark ediyor olmalı.
  • Programlama, uzaktan erişim gibi özellikleri olmalı.
  • Don koruması ve pompa durdurma algılama işlevi gibi ekstra özellikler olup olmadığı.

Akıllı Termostat Markaları

Başlıca akıllı termostat markaları şunlardır:

  • Ecobee4
  • Tado Akıllı Termostat
  • Honeywell Lirik T6
  • Nest
  • Cosa

Akıllı Termostatlar Hangi Kombilere Uygun

Genelde birçok akıllı termostat modeli bütün kombi markaları ile uyumludur fakat her modelle uyumlu olmayabilir. Kombinin 220 V ve kuru kontak aç/kapat sistemiyle çalışması gerekir.

Akıllı Termostat Tamiri

Akıllı termostat modelleri kablolu ve kablosuz olarak değişir. Kablosuz modellerde genelde kullanılan pil zamanla zayıflayabiliyor. Bu pil düzenli takip edilip gerektiğinde değişmelidir. Her kış başında pilleri değiştirerek termostattan en iyi verimi alabilirsiniz.

Termostat göstergelerini düzenli olarak takip etmeniz gerekir. Eğer olması gerekenden daha geç çalıştırıyorsa sorun olabilir. Garanti süresi içesinde üretici firmadan destek talep edebilirsiniz. Genelde garanti süresi 2 yıldır.

Akıllı Termostatın Bozuk Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Akıllı termostatın bozuk olduğu termostat göstergelerinden anlaşılabilir. Eğer termostat göstergeleri ısı farkını geç algılıyorsa sorun olabilir. Ayrıca en sık rastlanan sorunlardan biri de termostatın devreye girmemesidir. Eğer termostat devreye girmiyorsa basit olarak termostatı devre dışı bırakabilirsiniz.

Akıllı Termostat Benzeri Yazılar

Telefonunda ve bilgisayarında araştırma yapan iş adamı. Hangi Enerji Bültenine üye olan iş adamı

Piagrid.com Enerji Bülteni

Üye olun, ilginizi çekebilecek güncel enerji yazılarımızı düzenli olarak paylaşalım.
Bültene Üye Olun