Kampta Güneş Enerjisi

Güncelleme:
28.7.2023
Yayım:
7.2.2022

Eko-Kamp Alanları Nedir?

Eko-kamp, çevre dostu kampı tanımlamak için kullanılır. Sıfır atık kampı yada sürdürebilir kamp olarak da duymuş olabilirsiniz. Eko kamp alanları ise genelde şehir merkezinden uzak, doğal bir manzaraya sahip ve insana özgürlük fırsatı sunarken sürdürebilir enerji kullanan yerlerdir.

Kamp Alanlarında Güneş Enerjisi Ne İçin Kullanılır?

Güneş enerjisi, doğal, yenilenebilir ve en iyisi ücretsiz olan temiz bir enerji şeklidir. Kamp yaparken veya doğa yürüyüşünde gezerken güneş enerjisi kullanmak zor gibi görünebilir, ancak ihtiyaçlarınıza uygun güvenilir bir sistem oluşturmak düşündüğünüzden daha kolaydır.

Kamp alanlarında güneş enerjisi çevre dostu olduğu ve tasarruf sağladığı için elektrik ihtiyacını gidermek amacıyla tercih edilir. Kamplarda Güneş enerjisi, buzdolapları, LED kamp lambaları, mobil cihazlar ve daha fazlası gibi öğelerden ödün vermeden dilediğiniz yere seyahat etmenizi sağlar.

Kamp Alanlarında Güneş Enerjisi Nasıl Kullanılır?

Kamp alanlarında güneş enerjisini küçük güneş paneli kitleriyle kullanabilirsiniz. Taşınabilir ve katlanabilir güneş enerjisi panelleri, çok yer kaplamadan size enerji sunar. Örneğin, telefon için kullanmak için 10-15 Watt’lık güneş paneli sizin için yeterli olacaktır. Güneş panellerini direkt telefona bağlamak sakıncalıdır. Powerbanklerinizi şarj ederek elektriği kullanmanız gerekir.

Gün içerisinde güneş panelini çadırın üstüne sabitleyip enerji toplamasını sağlayabilirsiniz. Sırt çantasına güneş paneli takarak da kullanabilirsiniz. Paneli sabitleyip doğrudan güneş ışığını almasını sağlamanız burada önemli.

Güneş Enerjili Outdoor Araçları

Güneş enerjisi ile kullanabileceğiz outdoor araçları şunlardır:

  • Taşınabilir ve katlanabilir paneller
  • Eğimli monte panel rafları
  • Sırt çantası
  • Çadır
  • Güneş enerjili çadır lambası / led lamba
  • Güneş enerjili powerbank

Taşınabilir Güneş Panelleri

Çantanızda, cep bölmelerinizde, hatta bazı tasarımlarda direkt sırtlayarak taşıyabileceğiniz boyutlardaki mini taşınabilir Güneş panelleri, telefon ve led lamba gibi basit elektronik cihazlarınızı şarj etmenizi sağlar. 10-140 W aralığında güçlerle çalışan temel pratik modellerin fiyatları ortalama 25-45 dolar civarındadır. Bağlantı noktaları, ergonomileri ve tasarımları da bu panellerin maliyetinde rol oynar.

Motosikletlerde Güneş Enerjisi

Motosikletlerde güneş enerjisini aküyü canlı tutmak yerine ya da diğer yakıtlar yerine kullanabilirsiniz. Motosiklet çantasına sabitlenen güneş enerjisi paneli güneye bakmalı ve 35-45 derece açısında yer almalıdır. Şarjın aküye zarar vermemesi için 5 Watt ya da üzeri güneş panellerinde şarj kesici, solar kontrol cihazı ve solar regülatör kullanılması gerekir.

Kamp İçin Güneş Enerjisi Sistemi Kurmadan Nelere Dikkat Edilmeli?

Kamp için güneş enerjisi sistemi kurmadan önce hangi panelin sizin için uygun olduğunu iyi araştırmanız gerekir. Güneş enerjisi kurulumunda şunlara dikkat edilmelidir.

  • Taşınabilir güneş panelini çadır üstüne kurarken sabit olması ve en iyi güneş alan yerde olması sisteminizi daha verimli yapar.
  • Güneşe dik gelen paneller performansı en üst düzeye çıkarır. Güneş panellerinizi konumlandırmak ve hizalamak, performansı iyileştirmenin en iyi yoludur.
  • Doğrudan akıllı telefonları şarj etmek doğru değildir, önce porwerbank gibi cihazları şarj edip, telefonunuzu bu powerbanklerle şarj etmeniz gerekir.
  • Sürekli açık alanda olan güneş panelleri toz toplayıp zarar görebilir düzenli olarak mikrofiber bir bezle silebilirsiniz.

Kampta Güneş Enerjisi Sistemi Kullanmanın Avantajları ve Dezavantajları

Kampta güneş enerjisi sitemi kullanmanın en büyük avantajı tasarruf yapmanızı sağlamasıdır. Doğa dostu olduğu için çevreyi kirletmemiş olursunuz. Ayrıca günlük ihtiyacınız olan elektriği güneş enerjisinden sağlamış olursunuz. Katlanabilir paneller tercih ettiğinizde taşıması kolaydır. Kamp yapmanız için elektriği olan kamp tesislerine ihtiyacınız kalmaz.

Kampta güneş enerjisi sistemi kullanmanın dezavantajı ise ilk başta güneş paneli gibi ürünlere para vermeniz gerekebilmesidir. Hava durumunun kötü olduğu günlerde ise bu tip sistemler iyi performans göstermez.

Kampta Güneş Enerjisi Sistemi İçin Önerilen Panel Gücü

Kampta güneş enerjisi sistemi için önerilen güç günlük ihtiyacınıza göre değişir. Örneğin, uzun süreli kamplar için 24W -28 W civarı güçte olan güneş panelleri telefon, fotoğraf makinesi, led lamba ve laptoplar için yeterli olacaktır.

 

Kampta Güneş Enerjisi Benzeri Yazılar

Telefonunda ve bilgisayarında araştırma yapan iş adamı. Hangi Enerji Bültenine üye olan iş adamı

Piagrid.com Enerji Bülteni

Üye olun, ilginizi çekebilecek güncel enerji yazılarımızı düzenli olarak paylaşalım.
Bültene Üye Olun