Global Güneş Enerjisi Şirketleri

Güncelleme:
28.7.2023
Yayım:
7.7.2022

Güneş Enerjisinde Öne Çıkan Global Şirketler

İklim değişikliğinin yol açtığı çevresel felaketlerin ardından, tüm dünyada karbon emisyonunun azaltılması ve yakın gelecekte sıfıra indirilmesini hedefleyen adımlar atılmaya başlandı. Enerji sektöründe yaşanan dönüşüm ile fosil yakıt kullanımı her geçen gün azalırken, yenilenebilir enerjiye olan talep artıyor. Güneş enerjisi başta olmak üzere yenilenebilir enerji sektörü, hızla büyümeye devam ediyor. Milyarlarca dolarlık piyasa değerleri ile güneş enerjisinde dünyanın önde gelen yabancı şirketlerini aşağıda görebilirsiniz. Güneş enerjisi hakkında bilgi almak için de sayfamızı ziyaret edin.

First Solar

1990 yılında Solar Cells adıyla Amerika’da kurulan ve merkezi Arizona’da bulunan şirket, 1999'da True North Partners tarafından satın alındı ​​ve First Solar olarak yeniden markalandı. Günümüzde dünyanın önde gelen güneş paneli üreticilerinden olan First Solar’ın ABD, Malezya ve Vietnam’daki fabrikalarında üretilen güneş enerjisi sistemleri, dünyanın dört bir yanında enerji ihtiyacını karşılıyor.

First Solar Hakkında

First Solar, 2009 yılında önemli bir atılıma imza attı; bu atılımın arkasında güneş paneli üretiminde silikon yerine kadmiyum tellür kullanılması yer alıyordu. Üretim maliyetini önemli ölçüde düşüren bu kararın ardından First Solar, 2012'de 3,37 milyar doların üzerinde rekor satışa imza attı. 

Kuzey Amerika, Güney Amerika, Avrupa, Asya, Orta Doğu, Afrika ve Avusturalya’daki ofisleri ile First Solar, dünyanın hemen her bölgesinde güneş paneli satışı ve güneş enerji sistemleri kurulumu yapıyor. İnce film fotovoltaik panel üretiminde dünya lideri olan First Solar’ın yüksek performanslı güneş panellerinin Türkiye dahil olmak üzere Doğu Avrupa, Avrasya ve Doğu Akdeniz’deki 26 ülkedeki yetkili distribütörü ve iş ortağı ise Zorlu Enerji.

First Solar Yatırım

2016 yılında halka açılma kararı alan First Solar, dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinin yer aldığı Nasdaq’ta işlem görüyor. Piyasa değeri yaklaşık 7,5 milyar dolar olan şirketin 2021 yılında hisseleri $67,39 ile $123,13 arasında değer gördü. 2022’nin ilk 30 günündeki işlem hacmi ise yaklaşık 1,45 milyon dolar. Detaylı bilgi ve First Solar şirketine dair finansal raporlar için First Solar yatırımcı ilişkileri sayfasını ziyaret edebilirsiniz.  

SunPower

1985 yılında kurulan ve merkezi California'da bulunan SunPower, güneş paneli, pil, montaj donanım ürünleri ve sistem yazılımı gibi güneş enerjisi ürünleri üretimi yapan, ayrıca kurulum ve finansman hizmeti de veren bir enerji şirketidir.

SunPower Hakkında

2002 yılında Cypress Semiconductor tarafından şirketin çoğunluk hissesinin satın alınması ile SunPower hızla büyüdü. 2007'de PowerLight'ı satın alan şirket, piyasa hacmini ikiye katladı. Uluslararası enerji şirketi Total, 2011 yılında SunPower'ın çoğunluk hissesini 1,37 milyar dolar karşılığında satın aldı. 2019'da SunPower, üretim faaliyetlerini Maxeon Solar Technologies şirketine devrettiğini duyurdu.

Konutve işletmeler için entegre güneş enerjisi çözümleri tasarlayan SunPower, 35yılı aşkın güneş enerjisi tecrübesiyle 25 yıllık ürün garantisinden daha uzunsüredir hizmet veren ABD merkezli tek güneş enerjisi şirketi. 2017'den bu yana ticarigüneş enerjisi sektöründe zirvede yer alan SunPower, konutlar ve ticariişletmeler için yüksek verimli güneş panelleri üretiminin yanı sıra güneşenerjisi depolama çözümleri de sunuyor.

SunPower Yatırım

2005 yılında halka açılan SunPower, Nasdaq borsasında işlem görüyor. Piyasa değeri 2,79 milyar dolar olarak hesaplanan şirketin, 2022 yılında alınıp satılan hisselerinin günlük ortalama sayısı, yani işlem hacmi ise 3,52 milyon dolar.  SunPower hisselerinin 2021 yılında işlem gördüğü en yüksek fiyat ile en düşük fiyat aralığı ise 14,32 dolar ile $50,46 dolar. Detaylı bilgi ve SunPower şirketine dair finansal raporlar için SunPower yatırımcı ilişkileri sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

SolarEdge

2006 yılında İsrail’de kurulan Solar Edge, konutlar, ticari işletmeler ve büyük ölçekli santraller için güneş paneli, enerji depolama ve yedekleme çözümleri, enerji yönetimi, şebeke hizmetleri ve izleme hizmeti sunan, dünyanın önde gelen yenilenebilir enerji şirketlerinden biridir.

SolarEdge Hakkında

Günümüzde Türkiye de dahil olmak üzere 16 ülkede ofisi bulunan SolarEdge, kurulduğu günden bu yana dünya çapında 27.6 GW’dan fazla sistemin sevkini gerçekleştirdi. 133 ülkede 2 milyondan fazla güneş enerjisi sisteminin takibi de SolarEdge'in izleme platformu tarafından gerçekleştiriliyor.

SolarEdge Yatırım

SolarEdge, 2015 yılında Nasdaq borsasındaki halka arzından bu yana, gelir ve brüt kar marjında sürekli olarak önemli bir büyüme gösteriyor. 2021 yılında şirket hisseleri en yüksek 389,71, en düşük 199,33 dolardan alıcı buldu. SolarEdge'in güncel piyasa değeri 13,09 milyar dolar olarak hesaplanırken, borsadaki işlem hacmi ise yaklaşık 1 milyon dolar. Detaylı bilgi ve SolarEdge şirketine dair finansal raporlar için SolarEdge yatırımcı ilişkileri sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Tesla Solar City

Dünyanın önde gelen elektrikli otomobil üreticilerinden olan ABD merkezli Tesla, 2016 yılında satın aldığı Solar City şirketi ile güneş enerjisi sektörüne girdi. 2006 yılında ABD’de kurulan, konut ve endüstri tipi güneş paneli ve solar kiremit üretimi ile kurulum hizmeti sunan Solar City, Tesla ile birleşmesinin ardından enerji depolama hizmeti de vermeye başladı. Tesla bünyesine katılmasıyla Solar City markası feshedildi. Bu tarihten bu yana tüm yenilenebilir enerji faaliyetleri Tesla markası adı altında yürütülüyor.

Tesla Solar City Hakkında

Elektrikli otomobil tasarlayan, üreten ve satan Tesla, 2016 yılında, 2,6 milyar dolar karşılığında yenilenebilir enerji sektörünün önde gelen şirketlerindenSolar City’i satın aldı. Günümüzde dünyanın en zengin iş insanlarından biri olan Tesla Yönetim Kurulu Başkanı, CEO'su ve Baş Tasarımcısı Elon Musk, 2016 yılındaki satın alımın ardından Solar City’nin de başına geçti. Solar City ile birleşmesiyle beraber Tesla, konutlar için güneş paneli ve solar kiremit; enerji depolama için de güneş pili üretimi yapıyor.

Solar City Yatırım

Tesla tarafından alınan Solar City, borsada farklı bir şirket olarak işlem görmüyor. Elektrikli otomobilde dünyanın önde gelen markalarından olan Tesla’nın hisse değeri ise Solar City’nin de şirket bünyesine katılmasının ardından önemli ölçüde arttı. Günümüzde şirketin piyasa değeri 888,82 milyar dolar olarak hesaplanırken, 2021 yılında Tesla hisse senetleri 539,49 dolar ile 1.243,49 dolar arasında işlem gördü. Detaylı bilgi ve Tesla şirketine dair finansal raporlar için Tesla yatırımcı ilişkileri sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Global Güneş Enerjisi Şirketleri Benzeri Yazılar

Telefonunda ve bilgisayarında araştırma yapan iş adamı. Hangi Enerji Bültenine üye olan iş adamı

Piagrid.com Enerji Bülteni

Üye olun, ilginizi çekebilecek güncel enerji yazılarımızı düzenli olarak paylaşalım.
Bültene Üye Olun