İş Yerlerinde Enerji Tasarrufu

Güncelleme:
22.7.2023
Yayım:
20.7.2023

İş Yerlerinde Enerji Tasarrufu Neden Önemlidir?

İş yerlerinde enerji tasarrufunun çevreyi koruma ve maliyet açısından büyük bir önemi bulunmaktadır. İş yerleri enerjiyi yaşamsal alanlara göre daha yüksek miktarlarda tükettiği için enerjinin tutumlu kullanılmasına özen gösterilmelidir. Fazla enerji kullanımı hem çevresel sorunlara yol açacak hem de ekonomik zararlar doğuracaktır.

Enerji tüketiminin en aza indirilmesi için temiz, sürdürülebilir ve maliyeti düşük kaynaklar kullanılmalıdır. Yenilenebilir enerji diye de adlandırılan bu türler başlıca güneş enerjisi, rüzgâr enerjisi ve su enerjisi olarak sınıflandırılabilir. Bu türler, yenilenemeyen enerji türlerine (petrol, doğalgaz, kömür gibi) oranla çevreye daha az zarar vermekte ve adından da anlaşılabileceği üzere tükettikçe yenilenebilmektedir.

İş Yerinde Enerji Tasarrufu Nasıl Sağlanır?

İş yerinde enerji tasarrufunu sağlamanın kolay ve hızlı birçok yolu vardır. Örneğin:

  • Elektrikli eşyaların kullanımını azaltmak
  • Klimaların hava filtrelerini belirli aralıklarla değiştirmek
  • Elektrik dağıtımında çoklu prizleri tercih etmek
  • Enerji tasarruflu ampulleri kullanmak
  • Kağıt harcamasını azaltmak için işleri olabildiğince dijital ortamda yürütmek

Ofiste Enerji Tasarrufu

İnsanlar günün çoğu saatini çalıştıkları yerlerde geçirirler. Bu yüzden her türlü enerji tüketiminin en sağlıklı yoldan yapılması gerekmektedir. Tasarruf yapmak düşünüldüğü gibi her zaman zor ve zahmetli değişimler yapmayı gerektirmez. Değiştirilen en ufak alışkanlık bile enerji tutumluluğuna çok büyük katkı sağlayabilir. Örnek olarak ofislerde enerji harcaması yüksek olan cihazlar, yeni düzenlemelere göre yapılmış tasarruflu cihazlarla değiştirilebilir. Böylece hem enerjiyi gereğinden fazla tüketen cihazın salınımı yok edilmiş olur hem de enerjiye harcanan maliyet azalır.

Sanayide Enerji Tasarrufu

Sanayide harcanan enerji oldukça büyük olduğu için enerji tasarrufunda bulunulması çevre için oldukça önemlidir. Fabrikalar yürürlükte olan enerji koruma kanunlarına sıkıca uymalıdır. Endüstriyel atıklar olabildiğince temizlenmeli, su ve toprağa karışmasına izin verilmemelidir. Yoğun üretim saatlerini enerjinin az kullanıldığı saatlere getirmek de avantaj sağlayacaktır. Enerjinin sağlanmasında ise Kristaline güneş panelleri gibi endüstriyel bazda ve karbon salınımı az olan yollara başvurmak sürdürülebilirliği en yüksek noktaya taşıyacaktır.

İş Yerlerinde Enerji Tasarrufu Sağlamak İçin Püf Noktalar

Karbon ayak izini azaltmak, iş yerlerinde enerji tasarrufu sağlamanın hem sebebi hem de sonucu olacaktır. Karbon ayak izi, insanların fosil yakıtlardan ortaya çıkan sera gazları aracılığıyla doğaya vermiş olduğu zararı ölçmekte kullanılır. Bu yüzden iş yerlerinde karbon ayak izini azaltmak, ilk olarak enerji tasarrufu yapmaktan geçer. Şirketler, karbon ayak izlerini ölçtürmeli ve çıkan sonuçlara göre tedbir almalıdır.

Karbon ayak izi, öncelikli olarak yenilenebilir enerji kullanımıyla en aza indirilebilir. Temiz ve doğaya en az zarar veren üretim ve tüketim şekilleri, karbon ayak izini uygun bir düzeyde tutacaktır. Karbon ayak izi konusunda daha detaylı bilgi edinmek isterseniz rehber yazımıza göz atabilirsiniz. 

Aydınlatmada Tasarruf

İş yerlerinde, özellikle büyük ofislerde, aydınlatmalar enerji harcamasının büyük bir bölümünü oluşturur. Aydınlatmada enerji tasarrufu yapmanın kolay bir yolu, yapay ışık kullanımından olabildiğince kaçınmaktır. Akıllı bir planlama ile iş yerinin aydınlatmasında güneşin sağladığı ışığı doğru kullanmak, hem doğal ışığın insanların çokça zaman geçirdiği bir yerde bulunmasını sağlayacak, hem de aydınlatma masraflarınızı azaltacaktır. Başka bir yol ise hareket sensörlü ışıkları kullanmaktır. Böylece aydınlatma için kullanacağınız enerji, sadece talep ettiğiniz miktarda harcanacaktır.

Isıtmalarda Tasarruf

Isıtma sistemlerinin tasarrufu ise çokça zaman gözden kaçan bir konudur. Isıtmada tasarruf etmek için en kolay yol iç mekanın ısısını iyi ayarlayabilmektir. Mekanın ideal ısısını koruyabilmek için taşınabilir ısıtıcı ve klima gibi cihazların kullanımı sınırlandırılmalıdır. Isı düzenlemesi yapmak için ise bu tür elektrikli cihazları kullanmak yerine pencereleri kullanmak en sağlıklı ve sürdürülebilir seçenektir. Eğer bu seçenek mümkün değilse, klimalar ve ısıtıcılar mevsimlik tavsiye edilen derecelerde tutulmalıdır.

Su Kullanımında Tasarruf

İş yerlerinde su kullanımının tasarrufu da diğer kaynakların tasarrufu kadar ciddiye alınmalıdır. Sudan tasarruf etmek için yapılabilecek şeylerden biri verimliliği yüksek olan muslukları kullanmaktır. Muslukların kurulumu yapıldıktan sonra ise belirli zaman aralıklarıyla binadaki su boruları kaçaklar ve sıkışmalar için kontrol edilmelidir. İçme suyu için ise şişelenmiş su yerine arıtma cihazlarına başvurulmalıdır.

Elektronik Cihazlarda Tasarruf

İş yerlerinde enerjiyi en çok ve hızlı tüketenler elektrikli cihazlardır. Elektrikli cihazlar, kullanımda olup olmamaları fark etmeksizin açık oldukları her saniye elektrik tüketir. Bu enerjinin boşuna gitmesini engellemek ve elektrik faturanızı rahatlatmak için yapmanız gereken en önemli şey, kullanmadığınız elektronik cihazları fişten çekmek veya kapatmaktır. Elektrik tüketimi enerjiyi en hızlı tüketen faktörlerden biri olduğu için en aza indirmek oldukça önemlidir.

İş Yerinde Güneş Enerjisinden Faydalanma

İş yerinde enerji tasarrufu yapmanın ve çevreyi korumak için bir adım atmanın en iyi yolu güneş panellerinden faydalanmaktır. Güneş panelleri, güneşten gelen ışık ve ısı enerjisini temiz ve sürdürülebilir bir şekilde elektrik enerjisine dönüştürür. Böylece enerjiyi hem çevreye zarar vermeden hem de hiçbir ekstra maliyete gerek kalmadan üretir.

Kurulumdan sonraki zamanda güneş panellerini kullanmanın farkı, en iyi şekilde toplam enerji harcamalarındaki azalmalarda fark edilebilir. Enerji, güneşin sağlamış olduğu doğal ve sonsuz bir kaynaktan geldiği için diğer sürdürülemeyen enerji türleri gibi maliyetinde oynamalar yaşanmaz. Ayrıca çoğu kurum ve kuruluş da güneş paneli kullanan şirketlere teşvikler vermektedir. Bu sebeplerden dolayı güneş panelleri iş yerlerinde kullanım için en uygun seçeneklerden biridir.

İş Yerinde Geri Dönüşüm

İş yerinde geri dönüşüm yapmak da çevreyi korumak ve kaynaklarına sahip çıkmak için yapılması gereken en önemli şeylerden biridir. İş yerlerinde geri dönüşüm şu şekillerde sağlanabilir:

  • Atıkları türlerine göre ayırmak
  • Nelerin geri dönüştürülebilir olduğu hakkında fikir sahibi olmak
  • Tek kullanımlık eşyaların kullanımını en aza indirmek
  • Geri dönüştürülebilir ürünler kullanmak
  • Çalışanları geri dönüşümün önemi hakkında bilgilendirmek

İş Yerlerinde Enerji Tasarrufu Benzer Yazılar

Telefonunda ve bilgisayarında araştırma yapan iş adamı. Hangi Enerji Bültenine üye olan iş adamı

Piagrid.com Enerji Bülteni

Üye olun, ilginizi çekebilecek güncel enerji yazılarımızı düzenli olarak paylaşalım.
Bültene Üye Olun