Lisanssız Elektrik Üretimi

Güncelleme:
28.7.2023
Yayım:
6.10.2022

Lisanssız Elektrik Üretimi Nedir?

Lisanssız elektrik üretimi, yalnızca kendi ihtiyaçlarını karşılamak için kurulan ve bu nedenle tüketim zorunluluğu bulunan, 5 MW enerjinin altında planlanmış uygulamalardır. En fazla tüketime denk olacak miktarda üretilmiş elektriğin, görevli tedarik şirketi tarafından satın alınma garantisi vardır.

Yeni bir düzenlemeye göre, lisanssız güneş enerjisi santrallerinde üretilen elektrik, tüketimi aştığı takdirde, bu ihtiyaç fazlası elektrik YEKDEM (Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Destekleme Mekanizması)'e bedelsiz olarak devredilir. Devlet bu süreci takip etmektedir. Devletin tüketim karşılığı kadar lisanssız elektrik alım garantisi 10 yıl olmakla birlikte, 10 yılın sonunda alım şartları piyasa koşullarına göre yeniden değerlendirilecektir.

Lisanssız GES Başvuru Süreci

İsteyen herkes istediği trafo merkezinde, TEİAŞ tarafından yeterli kapasite olması durumunda, ilgili dağıtım merkezine çağrı mektubu için başvurabilir. Dağıtım şirketlerinin her ay yayınladığı kapasite durumlarına göre gerekli belgeler hazırlanıp başvuru yapılır. Sonraki iki ay boyunca da kurum görüşü alınabilir. 5 MW altı için ÇED raporu gerekli değildir.

Alternatif olarak, lisans alıp kurabileceğiniz Lisanslı GES Elektrik Üretim Tesisleri hakkında bilgi almak için Lisanslı Elektrik sayfamıza göz atın.

Lisanssız GES Avantajları ve Riskleri

  • Gerçek veya tüzel kişiler lisanssız elektrik enerjisi üretebilir.
  • İhtiyacı karşılama amaçlı kurulduğu için tüketim gösterme zorunluluğu mevcuttur. Tüketim ve üretim, çift yönlü sayaçlar kullanılarak "Net Metering" yöntemiyle hesaplanır ve mahsuplaştırma yapılır.
  • Lisanssız GES, meteorolojik ön ölçüm prosedürlerinden muaftır.
  • İhtiyaç fazlası üretilen elektrik, YEKDEM'e bedelsiz katkı payı olarak devredilir. Önceki yönetmeliğe göre üretim fazlası elektrik, bölgedeki ilgili dağıtım şirketine satılabiliyordu ancak bunun suistimal edilmesi sonucunda ilgili yönetmelik güncellendi. YEKDEM hakkında bilgilenmek için yazımızı okuyun: YEKDEM Bedeli
  • İhtiyaç fazlası elektriğin ticareti yapılamaz. Sadece, net metering yönteminde çift yönlü sayaçla belirlenen elektrik tüketim miktarı, üretilen enerji ile mahsuplaştırılır.
  • Mahsuplaşma uygulaması için güneş enerjisi tesisinin şebekeye bağlı olması şarttır. Şebeke bağlantılı GES hakkında bilgilenmek için yazımızı okuyun.
  • Eğer mahsuplaşma ile ilgilenmiyorsanız, lisanssız GES'le elektrik üretimini şebekeye bağlamadan da gerçekleştirebilirsiniz. Bu yöntem özellikle kamplarda kolaylık sağlar. Detaylar için Şebeke Bağlantısız GES ve Kamplarda Güneş Enerjisi yazılarımızı okuyun.
  • Devletin alım garantisi 10 yıldır. 10 yılın sonunda piyasa koşullarına göre değerlendirilecek olması belirsizliği beraberinde getirmektedir.
  • ÇED raporu gerekli değildir, bu da başvuru sürecini kolaylaştırır.
  • Evinize kuracağınız çatı GES sistemleri de lisanssız GES kapsamına girecektir. Detaylara Ev İçin Güneş Enerjisi yazımız üzerinden ulaşın.

Lisanslı GES ve Lisanslı GES tesislerinin karşılaştırması için Lisanslı ve Lisanssız GES Karşılaştırma yazımızı inceleyin.

Lisanssız Elektrik Üretimi Benzer Yazılar

Telefonunda ve bilgisayarında araştırma yapan iş adamı. Hangi Enerji Bültenine üye olan iş adamı

Piagrid.com Enerji Bülteni

Üye olun, ilginizi çekebilecek güncel enerji yazılarımızı düzenli olarak paylaşalım.
Bültene Üye Olun