Giriş Yap

Elektrik Faturası Sorgulama ve Ödeme

Elektrik Borcu Nasıl Sorgulanır? Kredi Kartı ile Elektrik Faturası Nereden Ödenir?
İndirimli Elektrik Seçenekleri >>
Piagrid.com Enerji Verimliliği

Elektrik Faturası Sorgulama ve Online Ödeme

Günümüzde hem E-Devlet hem de elektrik tedarik şirketleri, elektrik faturalarını online kanallar üzerinden ödemeye imkân tanıyor. Böylece elektrik faturası  ödeme işlemleri için PTT'ye gitmeye gerek kalmıyor.

Elektrik Faturası Sorgulama ve Ödeme Linkleri

Elektrik faturası sorgulama ve ödeme için kullanabileceğiniz bazı sayfalar aşağıdaki gibidir:

E-Devlet’e kendi bilgilerinizle giriş yapmanız ve yönergeleri takip etmeniz yeterli olacaktır.

Perakende elektrik dağıtım şirketlerinin borç sorgulama sayfalarına misafir kullanıcı olarak abonelik sözleşme numaranızı veya tesisat numaranızı girmek, fatura borcunuzu görüntülemek için yeterli olabilir. Ödemeyi tamamlamak için kredi kartı/banka kartı numarası girmeniz istenecektir, üye girişi de gerekebilir.

Enerjisa üzerinden yapacağınız fatura sorgulamalarında ise bir müşteri hesabı oluşturmanız gerekecektir. Aracı şirketler üzerinden online ödeme yapmayı seçtiğinizde de yine bir müşteri üyeliği oluşturmanız gerekir.

Elektrik Faturası Ödeme Yolları

Elektrik faturanızı ödemek artık oldukça kolay ve pratik bir işlemdir. Eskiden PTT’ye gidilerek halledilebilen ödeme işlemi için artık birçok seçenek vardır.

İnternet Üzerinden Elektrik Faturası Ödeme

E-Devlet’in yanı sıra bölgenize hizmet veren elektrik tedarik şirketinin ilgili web sayfaları üzerinden de online ödeme gerçekleştirmek mümkündür. İstenen bilgilerle online ortamda hem güncel fatura borcu görüntülenebilir hem de faturalar tamamen çevrimiçi olarak ödenebilir.

İnternet bankacılığı ve mobil bankacılık kullanarak da bankanızın banka veya kredi kartları üzerinden online fatura ödemesi yapabilirsiniz.

Kredi Kartıyla Elektrik Faturası Ödeme

Elektrik faturasını kredi kartı ile ödemek mümkündür. Bankalar, elektrik tedarik şirketleri ile anlaşarak müşterilerine kredi veya banka kartları ile faturalarını ödeme şansı tanır. Hatta bazı bankalar, dönemsel olarak kredi kartı ile yapılan fatura ödemelerine özel kampanyalar da sunar.

Otomatik ödeme talimatı verilmiş kredi kartlarından veya banka kartlarından yapılan fatura ödemeleri, ek bir ücrete tabi değildir.

Otomatik ödeme talimatı olmadan yapılan ödemelerde ise, bankadan bankaya değişmekle birlikte, 0.50 TL’den 5.50 TL’ye kadar değişen miktarlarda kesintiler uygulanabilir.

Otomatik Ödeme Talimatı Olmadan Kredi Kartıyla Fatura Ödeme İşlem Bedelleri

Banka Asgari İşlem Bedeli Azami İşlem Bedeli
İş Bankası 2.25 TL 2.25 TL
Yapı Kredi 2 2.5 TL
Garanti BBVA 2 TL 2 TL (%2.5 komisyon)
Deniz Bank 0.5 TL 5 TL
QNB Finansbank 5.5 TL 5.5 TL
Akbank 1 TL 1 TL

Elektrik Faturası Otomatik Ödeme Talimatı

Günümüzde hemen hemen her banka, fatura ve taksit ödemelerini otomatik ödeme yoluyla kolayca aradan çıkarmanıza olanak tanıyor. Mobil bankacılık, internet şubesi, çağrı merkezi ya da banka şubesi üzerinden anlaşmalı bankanıza elektrik faturalarını otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz.

Otomatik ödemeler, ya vadesiz mevduat hesabınızdan ya da kredi kartınızdan çekilir. Ödemeler, faturanın kesildiği günden değil, son ödeme tarihinde yapılır. Genellikle otomatik ödeme için ayrıca ücret talep edilmez.

Otomatik ödeme, zaman, kâğıt ve emek tasarrufu sağlar. Fatura ödemeyi unutma derdiniz kalmaz, fatura giderlerini hesaplamak kolaylaşır, ödemeler de kredi notunuza güzel yansır ve bankadan bankaya değişen ek kampanyalardan yararlanma şansı yaratır.

Elektrik Faturası Taksitlendirme

Ödenmemiş elektrik borçları, bölgeden sorumlu elektrik tedarik şirketinin belirlediği takvime göre, gecikme faizleriyle birlikte taksitlendirilerek ödenebilir. Taksitlendirme, en az 3 aylık bir fatura bedelini kapsar ve toplamda 1 yılı geçemez.

Abone ve tesisat numaralarının yanı sıra ikametgâh adresini de içeren bir dilekçe ile tedarik firmasına başvurularak vadesi geçmiş borçlar için taksitlendirme talebinde bulunabilirsiniz. Taksitlendirme dilekçesi, aşağıdaki örnekten yola çıkarak hazırlanabilir:

Mesken aboneliklerinde dilekçeyle beraber T.C. kimlik belgesi ve ikametgâh belgesi de başvurunuzda bulunmalıdır. Şirketler ise ekstra olarak vergi levhası, kaşe ve vadesi dolmuş borcun %20’si kadar peşinat sunmalıdır.  Kredi kartı ile yapılacak taksitlendirmelerde vade farkları oluşabilir.

PTT’den Elektrik Faturası Ödeme

Abone numarası ile PTT iş yerine giderek anlaşmalı elektrik tedarik şirketine ait faturayı ek masrafsız ödeme uygulaması devam etmektedir. Ayrıca interaktif posta çeki hesabına sahip kişiler, şubeye gelmeden PTTmatik cihazları ile de elektrik faturası ödeyebilir.

Elektrik Faturası Hesaplama

Elektrik faturası, sadece tüketim başına birim fiyattan oluşmaz. Vergiler de dâhil olarak hesaplanacak elektrik birim fiyatının tüketilen elektrik miktarı ile çarpımı, elektrik faturası bedelini belirler.

Evinizin veya iş yerinizin enerji verimlilik sınıfı, tükettiğiniz elektriği doğrudan etkiler. Daha kapsamlı bilgi almak için sayfamızı inceleyin: Enerji Kimlik Belgesi

Birim fiyat, abonelik ve tarife çeşidine göre belirlenir. Ticarethane abonelikleri, meskenlere göre daha yüksek fiyattan faturalandırılır. Üç zamanlı tarifede gece saatlerinde elektrik kullanımı daha ucuza fiyatlanırken, tek zamanlıda fiyat sabittir.

Ocak 2022’de geçilen kademeli elektrik uygulamasına göre aylık tüketimi 240 kilovat saati aşan haneler, faturalarını yüksek kademeli tarifeden ödeyeceklerdir.

Kullandığınız elektriğe ne kadar ödediğinizi öğrenmek için ilgili yazımızı okuyun: Elektrik kW Fiyatı

Ev veya iş yerinizde uygulayabileceğiniz tasarruf yöntemleri için yazımıza göz atın: Enerji Tasarrufu

Meskenler ve ticarethanelerde izlenebilecek verimlilik artırıcı uygulamalar hakkında bilgi için Enerji Verimliliği sayfamızı ziyaret edin.

Elektrik Faturası İçeriği

Bir elektrik faturasına birim fiyatın yanı sıra vergiler de yansır. Standart bir elektrik faturası içeriği şunları kapsar:

Elektrik Tüketim Bedeli: “Aktif Enerji Bedeli” olarak da geçen bu tutar, elektrik tüketimi için EPDK tarafından belirlenen birim fiyattır.

Tükettiğiniz elektriğin büyük bir bölümü, kışları artan ısınma ihtiyacına yöneliktir. Evinizi son teknolojiden faydalanarak daha az enerji ile ısıtmak için sayfamıza göz atın: Akıllı Termostat Çözümleri

Elektrik Dağıtım Bedeli: Elektrik dağıtım şirketlerine ödenen hizmet bedelidir.

Belediye Elektrik Tüketim Vergisi: Mesken ve iş yeri aboneliklerinde fatura tutarının %5’i, sanayilerde ise %1’i, belediyeye elektrik tüketim vergisi olarak ödenir.

Katma Değer Vergisi (KDV): Meskenler ve tarımsal sulama için fatura bedelinin %8’i, iş yerleri içinse %18’i devlete ödenen KDV bedelidir.

Özellikle dağıtım bedelini etkileyen indirimlerden faydalanarak avantajlı faturalar ödemek için yazımızı okuyun: Serbest Tüketici

Elektrik Faturası Öderken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fatura ödeme yolları ve kanallarının bu kadar çeşitlendiği günümüzde, elektrik faturası öderken dikkat edilmesi gereken noktalar da çoğalmıştır. Elektrik faturası öderken dikkat etmeniz gerekenler şöyledir:

 • Abone, tesisat ya da müşteri numarası
 • Faturanın son ödeme tarihi
 • Faturadaki borç toplamı
 • Ödeme yapılan kurumun tahsilat yetki belgesidir

Elektrik Faturası Abone Numarası

Elektrik faturanızın en üst kısmında buluna bu numara, elektrik aboneliğinize özel olarak atanmış bir kimlik numarasıdır. Aboneliğinizin bulunduğu firmadaki müşteri numarası diye de geçer.

Abone numaranızı, tedarik şirketinizin online işlemler sayfasından isminizi veya T.C. kimlik numaranızı yazarak da sorgulayabilirsiniz.

Bazı tedarik şirketleri ise bunun yerine elektrik tesisat numaranızı talep edebilir. Yine faturadan veya sayacınıza bakarak bu numaraya erişebilirsiniz.

Elektrik Faturası Son Ödeme Tarihi

Bir aylık süreler için hazırlanan elektrik faturalarının belirli bir son ödeme tarihi vardır. Bu tarih, her zaman fatura üzerinde belirtilir. Fatura ödemenizi geciktirdiğiniz taktirde ikinci bir son ödeme tarihi, tedarik firmasınca telefonunuza SMS olarak iletilir. Eğer bu tarihe kadar da ödeme yapmazsanız, beş gün içerisinde elektriğiniz kesilecektir.

Elektrik Faturası Borç Toplamı

Kesilen elektrik faturanızda ödemeniz gereken toplam miktar belirtilir, ayrıca dağıtım bedellerini ve vergileri toplamanıza gerek yoktur. Elektrik tedarik şirketlerinin online sayfalarından da kalan birikmiş borçlarınızı sorgulayabilirsiniz.  

Fatura Tahsilat Belgesi

Elektrik faturası ödemenizi aracılık hizmeti verdiğini söyleyen bir kuruluşa yapıyorsanız, o kurumun fatura tahsilat yetki belgesinin olup olmadığını kontrol etmekte fayda vardır. Fazladan tahsilat bedeli gibi uydurma kalemlerin ücretinize yansıtılma ihtimalini de iyi araştırmak gerekir. Resmi tahsil belgesi olmayan bir organizasyon, dolandırıcılık faaliyetleri içerisinde bulunabilir.  

Elektrik Faturası Devlet Destekleri

Kanunlar kapsamında aylık yardım alanlar, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfından evde bakım yardımı alanlar ya da kronik hastalık sebebiyle bir cihaza bağlı şekilde yaşaması gerekenler, elektrik faturalarında 206 liraya kadar destek alabilirler.

Elektrik tüketim desteğinden yararlanılabilecek durumlar, 3294 sayılı “Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu” ve 2022 sayılı “65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun” kapsamında belirtilmiştir. Bu desteğe uygun haneler, bu kanunlarda belirtildiği üzere düzenli yardım aylığı bağlanmış ihtiyaç sahipleridir. Elektrik faturası desteğinde de uygun söz konusu aylık yardım programları aşağıdaki gibidir:

 • Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Düzenli Nakit Yardım Programı (EVEK),
 • Muhtaç Asker Ailelerine Yönelik Düzenli Nakit Yardım Programı (MAAY),
 • Öksüz/Yetim ve Asker Çocuğu Yardım Programı (ÖYAÇ),
 • Şartlı Eğitim – Şartlı Sağlık Yardım Programı (ŞESY),
 • Çoklu Doğum Yardım Programı,
 • Kronik Hastalık Yardım Programı,
 • Engelli Aylıkları,
 • Yaşlı Aylığı,
 • Engelli Yakını Aylığı,
 • Silikozis Aylığı

Yine aylık yapılacak olan elektrik tüketim desteği kapsamında:

 • 1-2 kişilik ihtiyaç sahibi hanelere aylık 75 kilovatsaat (103 TL),
 • 3 kişilik muhtaç hanelere aylık 100 kilovatsaat (137,33 TL),
 • 4 kişilik muhtaç hanelere aylık 125 kilovatsaat (171,67 TL),
 • 5 ve daha fazla kişilik muhtaç hanelere aylık 150 kilovatsaat (206 TL) kadar destek sağlanır.

Elektrik Faturası Yardımı Başvurusu

Elektrik tüketim desteğinden yararlanabilmek için uygun şartları taşıyan ihtiyaç sahipleri, faturaları ve kimlikleri ile PTT’lere giderek destek başvurusunda bulabilirler. Yeni bir kuruma sıfırdan başvuru yapılmasına gerek yoktur. Hastalık dolayısıyla cihaza bağlı olunması durumunda verilecek kesintisiz güç desteği için ise hali hazırda bir anlaşma yoksa ildeki Sosyal Yardımlaşma Vakfına gidilmesi tavsiye edilir.

Devlet desteği veya yardımı olmadan da, faturanızı taşıyarak ve bazı tasarruf yöntemlerini uygulayarak indirimli elektrik kullanabilirsiniz. Kapsamlı bilgi için sayfamızı inceleyin: Elektrik Faturası Taşıma

Elektrik Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Elektrik faturasının son ödeme tarihine kadar ödenmemesi hâlinde, öncelikle fatura borcunuza geciktirdiğiniz her bir gün için tedarikçinizin belirleyeceği bir günlük faiz eklenir. Bu faiz oranı, şirketlere göre değişse de azami tutarı aşamaz. Size bildirilen tarih doğrultusunda ödeme yapmadığınız durumda ise elektriğiniz kesilecektir.

Elektrik Faturası Ne Kadar Süre Ödenmezse Elektrik Kesilir?

Son ödeme tarihini geciktirdiğinizde, elektriğiniz anında kesilmez. SMS ve e-posta ile bir ihbarname gönderilerek, tarafınıza tedarik şirketince ikinci bir son ödeme tarihi daha belirlenir. Eğer fatura bu tarihe kadar da ödenmezse, beş gün içerisinde elektriğiniz kesilecektir.

Kesilen Elektriği Açtırma

Elektrik faturasını, gecikme faizi ve varsa diğer birikmiş borçlar ile birlikte ödediğiniz takdirde, tedarik şirketiniz 24 saat içerisinde sayacınızı tekrar açmak için personel gönderecektir. Bu süre, şehir dışında 48 saati bulabilir. Resmi tatillerde ilk iş gününün beklenmesi gerekebilirken, acil durumlarda varsa nöbetçi personel yönlendirilmesi talep edilebilir. Borç ödemesini, tedarik şirketinizin belirlediği takvim süresince ödemeyi taahhüt edebilir ya da peşin yapabilirsiniz.

Elektrik Kesme Açma Bedeli Ne Kadar?

EPDK’nın açıklayıp belli aralıklarla da artırdığı elektrik kesme açma bedeli, borç ödenip elektrik bağlantısı yeninden sağlandıktan sonraki ay kesilecek olan faturaya yansıtılacaktır. Günümüz itibariyle kesme açma bedeli, alçak gerilim için 37.30 TL, orta gerilimde ise 189.80 TL olarak işlem görür.

Elektrik Kesildikten Sonra Fatura Ödenmezse Ne Olur?

Elektrik kesildikten sonra 3 ay içerisinde borçlar ödenmediği takdirde, başka bir deyişle bir yıl içerisinde arka arkaya 3 fatura ödenmediği takdirde, haneye ait sayaç tümden sökülür ve geçmiş döneme ait borçlar için de icra takibi başlar. Böylece mahkeme masrafları da birikmiş fatura borcuna eklenmiş olur.

Elektrik Faturasına İtiraz

Türk Ticaret Yasası 21/2’de belirtildiği üzere, her vatandaşın gelen faturanın kesim tarihinden sonraki 8 gün içerisinde fatura bedeline itiraz etme hakkı vardır.

Elektrik Faturasına Nasıl İtiraz Edilir?

Sayaç okuma, kesme bağlama, dağıtım gibi ek bedeller ve tüketim vergileri, KDV gibi ek kalemler de dâhil edildiğinde fatura bedeli, elektrik tüketiminden daha fazla olacaktır. Yine de bu ek bedellerin ya da elektrik tüketiminizin yanlış hesaplandığını düşünüyorsanız, aşağıdaki yollardan birini izleyerek faturanıza itiraz edebilirsiniz:

 • Bölgenize hizmet veren elektrik dağıtım firmasına yönelik bir itiraz dilekçesi hazırlanır.
 • Bu dilekçe, tedarikçi firmanın hizmet birimi ya da işletme müdürlüğüne doğrudan elle teslim edilebileceği gibi, posta ya da e-posta yoluyla itiraz bildirirken de kullanılabilir
 • Tedarik şirketinin müşteri hizmetleri numarası aranarak itiraz kaydı oluşturulabilir.
 • Söz konusu elektrik dağıtım şirketinin web sitesi üzerinde bir fatura itiraz bölümü yer alıyorsa, bu bölüm üzerinden de itirazınızı yapabilirsiniz.

Elektrik Faturasına İtiraz Ederken İstenen Belgeler

İtiraz yöntemi fark etmeksizin, elektrik faturasına itiraz etmek için gereken belgeler şunlardır:

 • Tüketicinin T.C. kimlik belgesi
 • Abone sözleşme numarası, müşteri numarası ya da tesisat numarası
 • İtiraz konusu olan fatura dönemi veya dönemleri
 • İtiraz doğrudan yapılacaksa faturanın kendisi, posta ya da e-posta ile yapılacaksa fotokopisi ya da taranmış bir örneği/fotoğrafı
 • Online olarak web sitesinden yapılacak itirazlarda ise istenen fatura ve kimlik belgeleri

Elektrik Faturası Üzerine Alma

Mevcuttaki aktif bir mesken aboneliğini devralmak ya da ilk kez elektrik aboneliği açtırmak için gereken adım ve belgelere Yeni Elektrik Aboneliği yazımız üzerinden ulaşabilirsiniz.

Elektrik Faturası Ayın Kaçında Kesilir?

EPDK kararına göre elektrik faturaları, en az 25, en fazla 35 günlük periyotlar hâlinde kesilir. Sayaç okuması işlemi, en erken ay sonundan beş gün önce, en geç ise sonraki ayın ilk 5 günü içerisinde gerçekleşir. Son ödeme günü ise kesim tarihinden 10 gün sonrası olarak belirlenir.

Elektrik Faturası Rehberi

Güneş Enerjisi Sıkça Sorulan Sorular

Fatura Sorgulama ve Ödeme-Sıkça Sorulan Sorular