Akıllı Ev Kontrol Sistemi

Güncelleme:
17.7.2023
Yayım:
6.7.2023

Akıllı Ev Kontrol Sistemi Nedir?

Akıllı ev kontrol sistemi dediğimiz sistem, ev sahiplerinin ev içinde ışıkları, beyaz eşyaları, ısınmayı ve daha pek çok cihazı bir akıllı telefon veya tablet üzerinden uzaktan kontrol etmesidir. Bu sistemlerde kablolu veya kablosuz kontrol mümkün olabilir.

Akıllı ev kontrol sistemleri evinizin verimliliğini artırmanın yanı sıra güvenliğinizi de artırır. Evinizde olmadığınız zamanlarda yine de evinizi takip edebilir ve duruma göre güvenlik alarmınızı aktif edebilirsiniz. Bunların yanı sıra bu sistem enerji tasarrufunuzda da oldukça etkilidir. Örneğin evden çıkarken kapatmayı unuttuğunuz cihazları kolaylıkla kapatabilir, böylece faturanızda gözüken miktarı düşürebilirsiniz. 

Akıllı Ev Kontrol Sistemiyle Neler Kontrol Edilir?

Akıllı ev sistemi ile kontrol edilebilecek birçok cihaz vardır.

  • Akıllı Ampul: Akıllı ampuller de diğer akıllı eşyalar gibi kablosuz bir ağa bağlanır ve bu sayede uzaktan kontrol edilir. Bu ampullerin karartma, renk değiştirme gibi özellikleri vardır.
  • Akıllı Alarm: Akıllı alarm, özetle geleneksel alarmın kablosuz versiyonudur. Sensörlerden biri etkin hale geldiğinde tetiklenen bir sirendir.
  • Akıllı Beyaz Eşya: Bildiğimiz beyaz eşyalardan farkı uzaktan kontrol edilebilmesidir. Eve gelmeden önce fırını ısıtma, bulaşık makinesini başlatma, buzdolabı ayarlarını değiştirme gibi özellikleri ile eve gelmeden bu işlerinizi halletme imkanı sunar.
  • Akıllı Kamera: Akıllı kameralar bildiğimiz standart kameralardan farklıdır. Standart kameralar görüntüyü alıp daha sonra akıllı kameranın yapmasına gerek olmayan depolama ve analiz için başka bir cihaza gönderir. Akıllı kameralar ise kasasına yerleştirilmiş olan depolama ve işleme kabiliyeti sayesinde kullanıcıya kolaylık sağlar. Evlerde sıklıkla kullanılır ve olası bir durumda önceden müdahale edebilmenizi sağlar.
  • Akıllı Isıtma ve Soğutma: Yazları soğutma kışları ısıtma için kullanılabilir. Akıllı ısıtma ve soğutma sistemleri ile her odanın sıcaklığını ayrı bir şekilde ayarlayabilir. Suyun sıcaklığını önceden ayarlama, evinizin aldığı güneş ışığının sera etkisini kontrol altında tutup ısıyı denetler.

Akıllı Ev Aletleri yazımızdan bu konuda daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Akıllı Ev Kontrol Sistemi Çalışma Prensibi

Akıllı ev kontrol sistemleri tek bir ağ üzerinden çalışır. Kullanıcıdan gelen komut internet, kumanda veya ses şeklinde bile olabilir. Elektronik arayüzler veya uygulamalar aracılığıyla bu kontrol sağlanır. 

Akıllı Sistemler Nerelerde Kullanılır?

Bu akıllı sistemler sadece evlerde değil ofislerde hatta arabanızda bile kullanılabilir. Çıktığınız odanın ışıkların açık unutulması, çok kullanılmayan odaların ısıtılması, açık unutulan ofis bilgisayarı gibi elektronik aletler… Bunların dışında akıllı kameranın veya alarmın ofis veya araba için de kullanılması veya GPS gibi bilmediğimiz bir yere giderken kullandığımız sistemlerin bile akıllı sistemler içerisinde yeri bulunur.

Akıllı ev kontrol sistemleri, bütün bu akıllı aletlerin kontrol edildiği sisteme verilen isimdir. Kontrol sistemlerinin ağına eklenen bu akıllı ürünler, tek nokta üzerinden kontrol edilebilir.

Akıllı Ev Kontrol Sistemi Enerji Tasarrufu

Akıllı ev kontrol sistemlerinin büyük faydalarından bir tanesi enerji tasarrufu sağlamasıdır. Açık unutulan veya gereksiz yere parlaklığı fazla olan ışıklar, kullanılmayan odaların sıcaklığı, güneş ışığından gerektiği kadar faydalanma, çamaşır veya bulaşık makinesi gibi fazla elektrik tüketen beyaz eşyaların akıllı sayaçlarla uyum içinde olarak indirimli saatlerde çalıştırılması gibi faydaları mevcuttur.

Akıllı Ev Kontrol Sistemi Üreten Şirketler 

Akıllı ev kontrol sistemi üreten birçok şirket vardır, bunlardan bazıları;

  • Alexa: Alexa Amazon’un sistemidir. İlk olarak 2014 yılında piyasaya sürülmüştür. Türkiye’de henüz kullanılmamaktadır.
  • Siri: Siri Apple şirketinin uygulamasıdır. 2010 yılında satın alınmıştır. Sadece Apple’da olan uygulama android için de geleceği açıklasa da bu durum Apple aldıktan sonra değişmiştir ve IOS uygulaması olmuştur. Türkçe dil desteği de bulunmaktadır.
  • Interra: 55 farklı ülkede küresel bir KNX markasıdır. Türkiye’de de kullanılan Interra ev, ofis, otel gibi alanlarda hizmet sunmaktadır.
  • Ice: 2014 yılında kurulan Ice yerli firmalarımızdan biridir. CEDETAŞ Elektronik AŞ’nin markasıdır. EnerjiSA ile 2016 yılında akıllı ev ve güvenlik sistemleri üzerinde ortaklık imzalamıştır.
  • Tis: Amazon’un Alexa’sı ile ortaklığı bulunmaktadır. Türkiye’de de bayileri bulunan Tis ev, ofis ve otellerin yanında akıllı hastane hizmeti de sunmaktadır.

Akıllı Ev Kontrol Sistemi Benzer Yazılar

Telefonunda ve bilgisayarında araştırma yapan iş adamı. Hangi Enerji Bültenine üye olan iş adamı

Piagrid.com Enerji Bülteni

Üye olun, ilginizi çekebilecek güncel enerji yazılarımızı düzenli olarak paylaşalım.
Bültene Üye Olun