Elektrik Güvence Bedeli

Güncelleme:
17.7.2023
Yayım:
12.7.2023

Elektrik Güvence Bedeli

Elektrik aboneliği esnasında yeni abone olacak kişilerden teminat kapsamında elektrik güvence bedeli alınır. Elektrik aboneliğiniz konusunda daha detaylı bilgi edinmek için Elektrik Aboneliği veya Elektrik Abone Grupları rehber yazımızdan destek alabilirsiniz.

Elektrik Güvence Bedeli Nedir

Elektrik güvence bedeli, elektrik üreticileri tarafından tüketilen elektrik enerjisine karşılık gelen borcun ödenmemesi riskine karşı alınan bedeldir. Tüketicinin mevcut kullanım yerinin değişmesi veya sözleşmesinin bitmesi halinde tüketilen elektrik enerjisi miktarının ücretini teminat altına almak için alınır.

Elektrik Güvence Bedeli Kimlerden Alınır?

Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği'nin 30. maddesine göre, ön ödemeli sayaç kuran tüketicilerden ve özel nitelikli kamu kurumları dışındaki her tüketici, Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği'nin 25. maddesi uyarınca güvence bedeli ödemek durumundadır. Bu durum, her tüketiciyi kapsar ve sadece özel nitelikli kamu kurumlarından ayrı tutulur.

Elektrik Güvence Bedeli Sorgulama

Güvence bedeli sorgulamak için elektrik tedarikçinizin internet sitesi veya müşteri hizmetleri hattı üzerinden doğrudan bilgi almanız en sağlıklısıdır.

Elektrik Güvence Bedeli Hesaplama

Güvence bedeli, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından yıllık olarak güncellenir. Bütün görevli elektrik şirketleri tarafından benzer şekilde uygulanır.

2023 yılında EPDK’nın belirlemiş olduğu 1 kW başına elektrik güvence bedeli:

  • mesken için 128,90 TL
  • ticarethane için 283,80 TL

Elektrik Güvence Bedeli Ödeme

Mesken için teminat bedeli abonelik başvurusu esnasında, hemen peşin alınır. Elektrik şirketlerinin politikasına göre, güvence bedeli taksitlendirilerek elektrik faturalarına yansıtılabilir veya kredi kartıyla tahsil edilebilir. Ödeme yönteminleri görevli elektrik şirketlerine göre değişebilir bu yüzden detaylı bilgi için bölgenizdeki elektrik sağlayıcı şirkete başvurmalısınız.

Ticarethane elektrik tüketicileri ise güvence bedeli yerine bankadan temin edecekleri bir teminat mektubunu sunabilirler.

Elektrik Güvence Bedeli İadesi Yapılır mı?

Evet, Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği’ne göre sözleşmenin feshi ya da sona ermesi durumunda, teminat bedeli iade edilir. İptal sürecinin başlattıktan 5 iş günü içerisinde nakit olarak ya da hesaba ödeme yoluyla elektrik güvence bedeli iade edilir.

Serbest tüketici olarak tedarikçi değişikliği yaparken yeni tedarik şirketine geçişte, önceki tedarikçinizden alınan güvence bedelini kullanabilirsiniz. İlk kez serbest tüketici olan tüm elektrik tüketicileri, daha önce elektrik satın aldıkları görevli tedarik şirketlerine ödedikleri güvence bedelini geri alabilirler.

Elektrik Güvence Bedeli Benzer Yazılar

Telefonunda ve bilgisayarında araştırma yapan iş adamı. Hangi Enerji Bültenine üye olan iş adamı

Piagrid.com Enerji Bülteni

Üye olun, ilginizi çekebilecek güncel enerji yazılarımızı düzenli olarak paylaşalım.
Bültene Üye Olun