Giriş Yap

Elektrik Fiyatları ve Tarifeleri

Güncel elektrik birim fiyatı, kw fiyatları ve bir ailenin ortalama elektrik maliyeti
İndirimli Elektrik Seçenekleri >>
Piagrid.com Enerji Verimliliği

Elektrik Fiyatları 2023

Tarife Aktif Enerji Bedeli Dağıtım Ücreti Belediye Tüketim Vergisi KDV Toplam Fiyat
Mesken 1 kW (Düşük Kademe) 1.21 TL 0.33 TL 0.06 TL 0.13 TL 1.73 TL
Mesken 1 kW (Yüksek Kademe) 1.98 TL 0.33 TL 0.10 TL 0.28 TL 2.60 TL
İş Yeri ve Ticarethane 1 kW 2.37 TL 0.34 TL 0.12 TL 0.51 TL 3.34 TL
Sanayi 1 kW 4.06 TL 0.25 TL 0.04 TL 0.78 TL 5.13 TL

Ocak 2023 itibariyle standart ulusal tarifenin vergiler dâhil 1 kW elektrik birim fiyatı, düşük kademede (aylık 240 kilovat saat ve altı tüketimlerde) 1.73 TL, tüketimin 240 kW/sa üzerine denk gelen yüksek kademeli bölümünde ise 2.60 TL’dir.

Tüketim Miktarı Toplam Elektrik Fiyatı
240 kW 416.4 TL
250 kW 442.4 TL

Yüksek kademe kuralı uyarınca meskenlerde elektrik tüketiminin 240 kilovat saati aşan kısmı, her 1 kW/sa başına 1.73 TL'den değil de 2.6 TL'den ücretlendirilir.

Elektrik Fiyatı Sorgulama ve Fatura Ödeme

Güncel elektrik faturanızı sorgulamak ve ödemek, eski fatura borçlarınızı görüntülemek günümüzde çok kolaylaşmıştır. Online ortamlar ve mobil bankacılık hizmetleri, bu işlemlerde çok hızlı sonuç almanızı sağlar. Fatura sorgulama ve ödeme işlemleri için ilgili sayfamızı ziyaret edin: Elektrik Faturası Sorgulama ve Ödeme

Elektrik Fiyat Tarifeleri

Ülkemizde ücretlendirme sistemlerine göre değişen tek zamanlı ve üç zamanlı elektrik faturalandırma tarifeleri uygulanmaktadır. Bu tarifeler, hanelerdeki yaşam şartlarına ve elektrik tüketme alışkanlıklarına göre bazı avantajlar ve dezavantajları beraberinde getirir.

Tek Zamanlı Tarife

Elektrik faturası, günün her saati için aynı uygulanacak standart ulusal tarifeye göre kesilir. Eğer elektrik tüketiminizi zamana göre programla alışkanlığınız yoksa puant döneminde, yani akşam saatlerine denk gelecek aktif elektrik harcamanız için fazla para ödememek bu tarifenin bir avantajıdır.

Elektrik tüketen işlerinizi gecelere ve sabahlara yayacak durumunuz var ise, örneğin geceleri sık sık çamaşır ya da bulaşık makinesi çalıştırıyor ya da akşamları sık dışarı çıktığınız için eve geç geliyorsanız tek zamanlı tarife size bir avantaj sağlamaz.

Üç Zamanlı Tarife

Bu tarife türünde belirlenmiş üç zaman dilimine özel olarak faturalandırma yapılır. Üç zamanlı tarife hesaplanırken standart değil, daha gelişmiş olup hangi saatte ne kadar elektrik tüketildiği kaydedebilen dijital sayaçlar kullanılır.

Her saat diliminde fiyatlandırma farklılık gösterir, geceleri elektrik tüketiminize daha düşük birim fiyattan ödeme yaparken puant döneminde birim fiyat yüksektir. Üç zamanlı tarifenin zaman aralıklarına göre birim fiyatlandırması şöyledir:

Üç Zamanlı Tarife Tarife Zamanı Birim Fiyat
T1 Gündüz 07.00-18.00 2 TL
T2 Puant 18.00-23.00 3.09 TL
T3 Gece 23.00-07.00 1.13 TL

Bu tarifenin avantajı, eğer elektrik tüketimini zamanlama ve geceye yayma şansınız varsa standart tarifeye göre daha ucuz elektrik ödeyebilme imkânı sağlamasıdır. Ne var ki bu amaçla üç zamanlı tarifeye geçmesine rağmen puant dönemindeki tüketimi pahalılaştığı için daha yüklü faturalarla karşılaşanlar da vardır.

Ev ısıtma maliyetleri, faturaların çok gelemsinde önemli bir nedendir. Evinizi akıllı termostat yardımıyla verimli bir şekilde ısıtıp üç zamanlı tarifeden en iyi şekilde faydalanmak için yazımızı okuyun: Akıllı Termostat Çözümleri

Yaşam tarzı ve ne tür elektrikli aletlerin ne sıklıkla kullanıldığı, hangi saatlerde elektrik tüketiminin artacağını da belirler. Üç zaman uygulamasından yararlanabilmek için günlük kullanım alışkanlıklarını değiştirmek ve günün en aktif saati olan puant döneminde fazla tüketim yapmaktan kaçınmak gerekir.

Akşamları sık dışarı çıkan, geceleri uyanık kalan ve/veya sabahları evde geçiren insanlar için üç zamanlı tarife iyi bir seçenek olabilir. Çamaşır ve bulaşık makinesi gibi elektrikli aletleri gece, elektrik süpürgesi ve ütüyü sabah çalıştırmak gibi yaklaşımlar da bu tarifeden alınan verimi maksimuma çıkarır. Çamaşır ve bulaşık makinesi sık çalıştırılıyorsa, onları geceye programlayıp daha ucuz elektrik tüketmelerini sağlamak mümkündür.  

Üç zamanlı tarife ölçümlerinde elektronik sayaçlar kullanılılır. Ayrıntıl bilgi için sayfamızı ziyaret edin: Akıllı Elektrik Sayacı

Puant Saati

Üç zamanlı tarifenin 18.00-23.00 arası dönemine denk gelen, iş çıkışı eve gelişi ve akşam tüm hane halkının uyanık olabileceği saatleri kapsayan, en fazla elektrik harcaması yapılabilecek zaman dilimine “puant” denir. Bu dönem, üç zamanlı tarifede elektriğin en pahalı olduğu periyottur.

Elektrik Hangi Saatlerde Daha Ucuz?

Üç zamanlı tarifeye göre, saat 23.00-08.00 arasına denk gelen elektrik tüketimi en ucuzdur. Tek zamanlı tarifede ise fiyat her saat için sabittir.

Elektrik harcamalarınızı daha uyguna getirmek için uygulayabileceğiniz tasarruf yöntemleri için yazımızı okuyun: Enerji Tasarrufu

Elektriğinizi daha verimli kullanmak için sayfamızı inceleyin: Enerji Verimliliği

Elektrik Tarifesi Değiştirme

Tek zamanlı tarifeden üç zamanlıya geçmek için öncelikle tesisatınızda akıllı sayaç takılı olması gerekir. Akıllı sayaç takıldıktan sonra da bölgenize hizmet veren elektrik tedarik şirketine üç zamanlı tarifeye geçmek için bir başvuruda bulunmanız gerekir. Akıllı sayaç sahipleri de tek zamanlı faturadan başladıkları için üç zamanlıya geçiş otomatik olmayacaktır.

Elektrik Abonelik Fiyatları

Tüketiciye bir fatura düzenlenebilmesi için öncelikle hanede aktif bir elektrik aboneliği bulunması gerekir. Bu aboneliği başlatmak için de ortalama sözleşme gücüne göre önceden belirlenmiş, en az 165 TL, ortalama 198 TL olan bir bedel ödenir. Tedarikçi değiştirmek ise ücretsizdir.

Elektrik aboneliği işlemleri ve grupları için yazımızı okuyun: Yeni Elektrik Aboneliği

Elektrik Faturası Nelerden Oluşur?

Elektrik fiyatı, sadece birim fiyat baz alınarak belirlenmez. Bu fiyata ek olarak tedarik şirketi ya da devlete verilen hizmet bedelleri ve vergiler de faturaya yansıtılır. Bir elektrik faturası, aşağıdaki kalemlerden oluşur:

  • Elektrik Tüketim Bedeli (Aktif Enerji Fiyatı)
  • Dağıtım Bedeli
  • Belediye Tüketim Vergisi
  • KDV

Elektrik Tüketim Bedeli

Aktif enerji bedeli olarak da geçen bu miktar, 1 kWsa tüketim başına hesaplanmış birim fiyattır. Tedarikçisini değiştirmemiş haneler için meskenlerde 240 kilovat saate kadar olan düşük kademe tüketimlerde enerji bedeli kilovat başına 1.21 TL, 240 kilovat saati aşan ve yüksek kademe grubuna giren tüketimlerde ise 1.98 TL’dir.  

Elektrik Dağıtım Bedeli

Elektrik dağıtım şirketine ödenen hizmet bedelidir, 33.5 kuruşa denk gelir. İş yerleri ve ticarethanelerde yaklaşık 34 kuruş, sanayide ise 25 kuruş olarak hesaplanır. Bu bedel, tedarikçinin elektriği üretim tesisinden alıp konutunuza ya da iş yerinize ulaştırması için yapılan ödemedir.

Elektrik Tüketim Vergisi

Belediye tüketim vergisi olarak da geçer. Belediye Gelirler Kanunu gereğince tüketiciler tarafından belediyeye aktif enerji bedelinin %5’i oranında yapılan ödemedir. Sanayide ise bu oran %1’dir.

Katma Değer Vergisi (KDV)

Faturalarda diğer vergi ve masraflar da eklendikten sonra ulaşan tutar üzerinden hesaplanan KDV, Mart 2022 itibariyle meskenlerde ve tarımsal sulamada kullanılan elektrik için %8 oranındadır.

Elektrik Birim Fiyatını Etkileyen Faktörler

Türkiye’de elektrik faturası tarifeleri Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) tarafından belirlense de, birim fiyat devlet ve özel sektör kalemlerinden etkilenir. Tedarik şirketlerinin kendi aralarındaki serbest piyasa dinamikleri de serbest tüketicilerin standarda göre indirimli elektrik tarifelerinden faydalanmasına olanak tanır.

EPDK Tarifesi

Türkiye’de elektrik fiyatını belirleme yetkisi EPDK elindedir. EPDK, aktif enerji tüketim birim fiyatını belirlerken EPİAŞ, EÜAŞ ve YEKDEM bedellerini dikkate alır ve üç aylık bir ulusal tarife hazırlar. Aktif enerji birim fiyatı böylece şekillenir. Tedarikçisini değiştiren tüketicilerin yararlanacağı elektrik faturası indirimi de bu tarife üzerinden yapılır.

EPİAŞ Piyasa Takası Fiyatlandırması

Enerji Piyasası İşletme Anonim Şirketi (EPİAŞ), elektrik üreten santrallerden gelen elektriği elektrik piyasası üzerinden satışa çıkarır. Tedarikçi firmalar da elektriği bu piyasa üzerinden alıp bölgelerine dağıtır. Bu sebeple elektrik borsasında belirlenen çıkış fiyatları, elektrik birim fiyatını ve faturayı doğrudan etkiler.

EÜAŞ Toptan Satışı

Kamu sahipliğindeki Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ) santrallerinden elde edilen enerjinin, piyasaya hangi birim fiyatı üzerinden sürüleceğine EPDK karar verir. EÜAŞ ise belirlenen birim fiyat üzerinden tedarikçilere toptan satışı gerçekleştiren kurumdur. Toptan satış için uygulayacakları tarife ve masraflar elektrik birim fiyatını etkiler.

YEKDEM Bedeli

Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması (YEKDEM), ülkenin elektrik piyasasında yenilenebilir enerjiyi teşvik etmek amacıyla hayata geçirilmiştir. YEKDEM, elektriğini yenilenebilir enerjiden karşılayan santrallere dolar cinsinden alım garantisi vermiştir. Bu masraf, kWsa birim fiyatı üzerinden tüketicilere de yansıdığından faturalarda etkilidir.

YEKDEM hakkında kapsamlı bilgi için yazımızı okuyun: YEKDEM Nedir?

Enerji Bedelini Etkileyen Diğer Faktörler

Kurumlar haricinde elektrik birim fiyatında etkili olan bazı dış faktörler de vardır. Santrallere zarar veren doğal afetler, bu kurumların borç yapılandırmasına bağlı olarak döviz kurundaki dalgalanmalar ve devletin cari açık, savaş durumu vb. gibi sebeplerle uygulayabileceği zam politikaları, fatura fiyatlarında dalgalanmalara sebep olabilir.

Evinizin veya iş yerinizin enerji verimliliği derecesi de elektrik faturanızı etkiler. Detaylı bilgi için yazımızı okuyun: Enerji Kimlik Belgesi

Elektrik Piyasası

Elektrik piyasası, elektrik gücü veya enerjisinin kamu kurumları ve özel kuruluşlar arasında alınıp satılabildiği, zorunlu değiş tokuşlar formatında gerçekleşen işlemlerin oluşturduğu piyasadır. Daha ayrıntılı bilgi ve dengeleme güç piyasası için sayfamızı inceleyin: Elektrikte Talep Dengeleme

Ucuz Elektrik

Yıllık elektrik tüketiminiz belli bir seviyeye ulaştığında, elektrik tedarikçinizi seçme ve serbest piyasada EPDK tarifesi üzerine uygulanmış avantajlı fiyatlarla ucuz fatura ödeme şansı elde etmiş olursunuz. Sabit fiyatlı, ilk ay bedava, %10’a kadar indirimli elektrikten faydalanabilirsiniz.

Elektrik faturasını taşıma ve ucuza getirme tavsiyeleri için ilgili sayfamızı inceleyin: Ucuz Elektrik Kullanma Yolları

Elektrik Fiyatlandırmasında Serbest Tüketicilik  

Tedarikçi değiştirerek sunulan indirimli elektrikten faydalanmak için serbest tüketici olmak gerekir. Serbest tüketici olup olmadığınızı anlamak ve serbest tüketici hakları konusunda bilgi sahibi olmak için yazımızı okuyun: Serbest Tüketici

Güneş Enerjisi Sıkça Sorulan Sorular

Elektrik Fiyatları-Sıkça Sorulan Sorular

Elektrik Fiyatları Rehberi